Նախարարն առաջարկում է Վրաստան գնացող մեքենաները ստուգել սահմանային անցակետեր մտնելուց առաջ 07/11/2019   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջարկում եմ Վրաստան երթևեկող բոլոր մեքենաներին սահմանային անցակետեր մտնելուց առաջ ստուգել գերբեռնվածության համար։ Նման առաջարկով այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հանդես եկավ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Սահմանապահը չի կարող տեսնել մեքենան գերբեռնված է, թե ոչ, որովհետև մարդիկ իջնում են և ոտքով են հատում սահմանը։ Լավ կլինի անխտիր բոլոր մեքենաները ստուգվեն հենց գերբեռնվածության համար», - ընդգծեց նախարարը։
Նա նաև առաջարկեց պարտադիր դարձնել  բոլոր մեքենաների վրա գազաբալոնային համակարգերի ավտոմատ անջատման տեղադրումը։ Հիշեցնելով Զոդի կամրջի վթարի դեպքը՝ նախարարը կարևորեց, որ այդկերպ կկանխվի վթարների ժամանակ նման դեպքերը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց ոտքի վրա որոշումներ չկայացնել՝ վստահեցնելով քննարկել նախարարի առաջարկությունները։

Глава Минздрава Армении выступил с новым предложением 07/11/2019 13:32 | Лента новостей
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян предложил проверять на перегруз все направляющиеся в Грузию автомобили при въезде на контрольно-пропускной пункт.
С таким предложением глава Минздрава выступил на заседании правительства в четверг.
“Пограничник не может видеть машина перегружена или нет, потому что люди выходят из автомобиля и пешком пересекают границу. Будет хорошо, если автомобили пройдут проверку на перегруз”, - сказал министр.
Он также предложил ввести обязательное требование по установке автоматического отключения для системы газовых баллонов в машине. Напомнив о трагическом ДТП на Зодском мосту, министр указал, что таким образом удастся предотвратить подобные случаи во время аварии.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян не принимать скоропалительных решений, пообещав обсудить инициативу министра.