Դատավոր Արմեն Դանիելյանն արել է և անում է ամեն ինչ, որպեսզի հնարավորինս շատ խախտի պարոն Քոչարյանի իրավունքները. Փաստաբանը դիմեց ՍԻՊ-ին 07/10/2019   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 13 օր է, ինչ Երեւանի ընդհանուր իրավասության ի դատարանը չի քննում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած միջնորդությունը՝ գրավի դիմաց Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ կոչով դիմելով ՄԻՊ Արման Թաթոյանին՝ անհապաղ միջամտելու այս հարցին, քանի որ տեղի է ունենում բացահայտ ու կոպիտ խախտում:
Ըստ փաստաբանի՝ միջնորդությունը ներկայացրել են դեռեւս հունիսի 27-ին, սակայն առաջին ատյանի դատարանը պատճառաբանում է, որ չի կարող քննել մեր միջնորդությունը, քանի որ գործը գտնվում է Վերաքննիչում, իսկ Վերաքննիչը պատճառաբանում է, որ չի կարող գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարանին, քանի դեռ Վերաքննիչ դատարանի որոշման բողոքարկման ժամկետը չի լրացել:
«Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանն արել է և անում է ամեն ինչ, որպեսզի հնարավորինս շատ խախտի պարոն Քոչարյանի իրավունքները: Պետք չէ զարմանալ, որ պարոն Դանիելյանը գործը չի ուղարկում առաջին ատյանի դատարան, թեև դրանով կոպիտ խախտում է օրենքը, բայց սա այս գրծով պարոն Դանիելյանի կողմից օրենքը կոպիտ խախելու առաջին դեպքը չէ, սպասելի էր, որ իրենից կապված ամեն բան կանի, որպեսզի պարոն Քոչարյանի իրարվունքները հնարավորինս չափ շատ խախտվեն, դրա համար գործը Վերաքննիչ դատարանից չի ուղարկվում առաջին ատյանի դատարան»,- նշեց Հ.Ալումյանը։
Պաշտպանի խոսքով, այդ միջնորդությունը հենց հունիսի 28-ին պետք է քննվեր ու դրա վերաբերյալ արդեն պետք է որոշում կայացվեր։
«Գործը չուղարկելը, պահելը Վերաքննիչ դատարանում, առաջին ատյանի դատարանում էլ մեր միջնորդությունը չքննելը այն պատրվակով, որ գործը գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում, սրանք բոլորը օրենքից չբխող պատրվակներ են, բոլորը պարոն Քոչարյանի իրավունքի խախտում են»,- ասաց Ռ. Քոչարյանի պաշտպանը։
Հ. Ալումյանը նշեց, որ այսօր լրանում է Վերաքննիչ քրեական դատարանի կայացրած վճիռը բողոքարկելու ժամանակը, և դատավորը գործը պետք է ուղարկի առաջին ատյանի դատարան։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, հունիսի 25-ին բավարարել էր մեղադրանքի կողմի բողոքները եւ բեկանել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մայիսի 18-ի եւ 20-ի որոշումները, որոնցից առաջինով փոխվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը, իսկ երկրորդով՝ կասեցվել քրեական գործի վարույթը ու դիմում ներկայացրել ՍԴ։
Նրանք բողոքարկել էին մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20-ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
19:43 25/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Քոչարյանը միանշանակ ազատվելու է, բայց ձեր արածները չեն մոռացվելու. Արա Վարդանյան
19:11 25/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը‹‹Այնքան ասելիք ունեմ. ոչ օրենք կա, ոչ օրինականություն››. Քոչարյանի խոսքերը ՔԿՀ մտնելուց առաջ (տեսանյութ)
18:15 25/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանն այս պահին ՔԿՀ-ի մոտ է. աջակիցները շարունակում են բողոքի ակցիան (տեսանյութ)
13:50 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնձամբ ես չեմ կասկածում, որ ճնշումներ կան. Հայկ Ալումյան
13:15 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Ալումյանը հաղորդում է ներկայացրել Գլխավոր դատախազություն
09:47 11/06/2019  |  ՄամուլՔոչարյանին կրկին կկալանավորե՞ն. Հայկ Ալումյանը՝ Վերաքննիչի դատավորի մասին. «Հրապարակ»
18:47 01/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ դատախազությունն արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանին
15:29 01/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն ասում է կիսատ ճշմարտությունը, որն ավելի վատ է, քան բացահայտ սուտը. Ալումյան

Судья Армен Даниелян сделал и делает всё возможное, чтобы по максимуму нарушать права Роберта Кочаряна - адвокат 07/10/2019   16:45  |  Лента новостей
Уже 13 дней, как суд общей юрисдикции города Еревана не приступает к рассмотрению поданного адвокатами второго президента Армении Роберта Кочаряна ходатайства об изменении меры пресечения экс-главе государства с заключения под стражу на залог.  Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат экс-президента Армении Айк Алумян.
Адвокат обратился к омбудсмену Армении Арману Татояну с призывом незамедлительно вмешаться, поскольку налицо очевидное и грубое нарушение прав.
По словам адвоката, ходатайство было подано еще 27-го июня, однако суд первой инстанции объясняет это тем, что не может рассмотреть их прошение, поскольку дело находится в Апелляционном суде. В свою очередь, как указал адвокат, в Апелляционном суде заявляют, что не могут направить дело в суд первой инстанции, поскольку срок обжалования решения Апелляционного суда пока не истек.
“Судья Апелляционного уголовного суда Армен Даниелян сделал и делает всё возможное, чтобы по максимуму нарушать права г-на Кочаряна. Не стоит удивляться тому, что г-н Даниелян не передает дело в суд первой инстанции, несмотря на то, что тем самым грубо нарушает закон. Но это не первый случай грубого нарушения Арменом Даниеляном закона по данному делу. Ожидаемо, что он сделает всё от него зависящее, чтобы права г-на Кочаряна были нарушены по максимуму, посему дело не направляют в суд первой инстанции”, – отметил Алумян.
По словам адвоката, данное ходатайство должно бы быть рассмотрено 28-го июня и решение по нему же уже должны были вынести.
Алумян отметил, что сегодня истекает срок обжалования вынесенного Апелляционным уголовным судом решения, и судья должен направить дело в суд первой инстанции.
Напомним, 25 июля Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна удовлетворил жалобы стороны обвинения, отменив избранную в отношении Кочаряна меру пресечения в виде личного поручительства. Суд постановил заключить под стражу экс-президента.
В то же время Апелляционный суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана от 20-го мая о приостановлении производства по делу и об обращении в Конституционный суд, постановив отправить дело в тот же суд на новое рассмотрение.