ՍԴ-ն մասամբ վարույթ է ընդունել Քոչարյանի գործով դատարանի դիմումը 07/10/2019   16:27  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Սահմանադրական դատարանը հուլիսի 8-ին աշխատակարգային որոշմամբ մասամբ վարույթ է ընդունել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումը։
Նշենք, որ վարույթ է ընդունվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասի՝ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու մասով։
Միաժամանակ ՍԴ-ն որոշել է մերժել Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (մինչև 2009 թվականի մարտի 20-ին ընդունված ՀՕ-53-Ն օրենքի ուժի մեջ գտնվելը գործող խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի քննությունը։ Մերժվել է նաեւ Սահմանադրության 56.1-րդ և 57-րդ հոդվածները (2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության 140-րդ և 141-րդ հոդվածները) Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածների համատեքստում մեկնաբանելու հարցի քննությունը։
Գործով զեկուցող է նշանակվել 7 դատավոր։ Նրանք են Ա. Գյուլումյանը, Ա. Դիլանյանը, Ֆ. Թոխյանը, Ա. Թունյանը, Ա. Խաչատրյանը, Հ. Նազարյանը, Ա. Պետրոսյանը։
Գործի քննությունը նշանակվել է օգոստոսի 20-ին։
Սահմանադրական դատարանի որոշումը հասանելի է հետեւյալ հղմամբ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշում էր կայացրել գործը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին: Դատարանը դիմել էր ՍԴ` խնդրելով քննարկել և պարզել կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ և 79-րդ հոդվածների պահանջներին: Դատարանը խնդրել էր նաեւ մեկնաբանել ՀՀ Սահմանադրության 56.1 և 57-րդ հոդվածները (2015 թվականի փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության 140-րդ և 141-րդ հոդվածները) ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածների համատեքստում:
Հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բավարարեց մեղադրող կողմի բողոքը՝ ՍԴ դիմելու եւ գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման դեմ։ Այդպիսով, Վերաքննիչ դատարանը բեկանեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումը, եւ որոշեց գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության։
10:20 05/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը նշում է Սահմանադրության և պետական խորհրդանշանների օրը
18:14 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակ չկա. Հրայր Թովմասյան
17:33 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների անունից դիմել եմ ՍԴ. փաստաբան Տիգրան Եգորյան
12:39 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Սահմանադրության տեքստը լի է հակասություններով, ապա դրա մեկնաբանությունը դառնում է ռուսական ռուլետկա և կորցնում է իր ամբողջ իմաստը. փորձագետ

Конституционный суд Армении частично принял к производству заявление суда по делу Кочаряна 07/10/2019   17:27  |  Суд по делу второго президента РА
Как стало известно “ФактИнфо”, Конституционный суд Армении 8-го июля принял процедурное решение о частичном принятии к производству заявления судьи общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.
Отметим, что заявление принято к производству в части, касающейся определения вопроса соответствия части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА Конституции.
В то же время КС постановил отклонить заявление в части, касающейся вопроса о соответствии части 1 статьи 300 Уголовного кодекса Республики Армения(в редакции, действующей до  бывшей в силе статьи закона, принятой 20 марта 2009 года) Конституции. Отклонен также вопрос о толковании статей 56.1 и 57 Конституции(статьи 140 и 141 Конституции РА с изменениями от 2015 года) в контексте статей 78 и 79 Конституции.
Докладчиками по делу назначены 7 судей: А. Гюлумян, А. Диланян, Ф. Тохян, А. Тунян, А. Хачатрян, Г. Назарян и А. Петросян. Рассмотрение дела назначено на 20-ое августа.
Текст решения КС доступен по следующей ссылке.
Напомним, 20-го мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Григоряна принял решение приостановить производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и обратиться в Конституционный суд.
Суд обратился в КС с просьбой рассмотреть и определить соответствие части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА и взаимосвязанной с ней части 1 статьи 300 УК РА требованиям статей 72, 73 и 79 Конституции РА. Суд попросил также истолковать статьи 56.1 и 57 Конституции РА Конституции(статьи 140 и 141 Конституции РА с изменениями от 2015 года) в контексте статей 78 и 79 Конституции.
25-го июня Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Армена Даниеляна удовлетворил жалобы стороны обвинения на решения об обращении в КС и приостановлении производства по делу. Таким образом, Апелляционный суд отменил  решения суда общей юрисдикции Еревана о приостановлении производства по делу и обращении в КС и постановил направить дело в тот же суд на новое рассмотрение.