Գեղարքունիքի կեղտաջրերի և կոյուղաջրերի ամբողջ ծավալը հոսում է Սևանա լիճ. Էրիկ Գրիգորյան 07/09/2019   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ի՞նչ է կատարվում Սևանի հետ: Կա՞ պետական մակարդակում արված փորձագիտական եզրակացություն, թե ինչպես պետք է խնդիրը լուծել»: ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ԱԺ արտահերթ նիստին այս հարցն ուղղեց Շրջակա միջավայրի պահպանության նախարարին: Ի պատասխան Էրիկ Գրիգորյանն ասաց, թե քայլեր արդեն ձեռնարկում են.
«Գործոնները մի քանիսն են: Կապտականաչ ջրիմուռների աճը, որոնք անզեն աչքով տեսանելի են, դա առկա է նաև Բայկալ լճում, Սև ծովում և այլն, սակայն խնդիրները մի քանի աղբյուրներից են գալիս: Գեղարքունիքի կեղտաջրերի և կոյուղաջրերի ամբողջ ծավալը հոսում է Սևանա լիճ, ափամերձ տարածքների ռեստորաններից, հյուրանոցներից աղտոտող բոլոր նյութերը նույնպես հոսում են այնտեղ: Երկրորդ պատճառը դա ջրածածկ եղած անտառատնակներն են, որոնցից նույնպես օրգանական նյութեր են ներմուծվում ջրի մեջ, իսկ գխավոր պատճառն այն է, որ Սևանում կա սառը շերտ, որը մակարդակի իջեցման պատճառով վնասվել էր, մակարդակի 6 մետր բարձրացումը պետք է բերի սառը շերտի պահպանությանը, որը հնարավորություն կտա, որ այդ օրգանական նյութերի աճը պակասի, սահմանափակվի, դրա հետևանքով Սևանա լճի ջուրը կմնա բարձր որակի:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցելու նախադրյալներ է ստեղծել՝ Սևանա լճին կենսոլորտային պահպանավայրի կարգավիճակ տալու հետ կապված, և դիմել ենք Գերմանիայի նախարարությանը, որ լայնամասշտաբ ուսումնասիրություններ անեն, իրենք նմանատիպ փորձ ունեն եվրոպական մայրցամաքներում: Ախտորոշումը կարվի, որից հետո պարզ կլինեն լուծումները»:
15:29 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ2020-2021թթ. նախատեսում ենք ամբողջությամբ մաքրել ջրում ճահճացած տարածքները. նախարար
18:55 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻտալական ընկերությունները Հայաստանում ներկայացնելու են իրենց կանաչ տեխնոլոգիաները
17:36 02/05/2019  |  ՄեկնաբանությունԲնապահպանության նախարարը դատի է տալիս «Ջամբո»-ի հիմնադրին
19:35 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ բնապահպանության նախարարը և Բուլղարիայի դեսպանը նախանշել են ոլորտում համագործակցության ներուժի իրացման քայլերը
15:57 12/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանության նախարարը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ դեսպանի հետ
20:35 23/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանության ոլորտում տարվող քաղաքականությունն արմատապես փոխվել է. Էրիկ Գրիգորյան
18:49 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանության նախարարության պատվիրակությունը հանդիպել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի ներկայացուցիչների հետ
18:21 31/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանության նախարարը Հայաստանի զարգացումը տեսնում է գիտության ու ՏՏ-ի, ոչ հանքարդյունաբերության մեջ

Что происходит с Севаном: министр окружающей среды Армении назвал несколько причин "цветения" озера 07/09/2019 13:38 | Лента новостей
Глава фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян на внеочередном заседании парламента поинтересовался у министра окружающей среды РА Эрика Григоряна, может ли он пояснить, что происходит с озером Севан, есть ли экспертное заключение относительно причины “цветения” озера и как нужно решать проблему.
В ответ Эрик Григорян заявил, что факторов несколько.
“Рост количества сине-зеленых водорослей наблюдается также в Черном море, озере Байкал и других озерах. Проблемы проистекают из нескольких источников. Одна из причин заключается в том, что сточные воды Гегаркуника стекаются в озеро Севан, в озеро попадают также загрязненные вещества из ресторанов и отелей, расположенных в прибрежных зонах. Другая причина – заболоченные лесные территории, откуда в озеро также попадают органические вещества”, – пояснил министр.
По словам Григоряна, главная причина в том, что на Севане был холодный слой воды, который был поврежден из-за снижения уровня.
Эрик Григорян отметил, что повышение уровня воды в озере на 6 метров должно привести к сохранению холодного слоя и, как следствие, к снижению и ограничению роста органических веществ, в результате чего вода озера Севан сохранит свое высокое качество”, – сказал он.
Григорян сообщил, что министерство окружающей среды создало предпосылки для сотрудничества с ЮНЕСКО в связи с присвоением озеру Севан статуса биосферного заповедника.
“Мы также обратились к правительству Германии с просьбой провести широкомасштабные исследования, с привлечением нескольких авторитетных институтов Германии, имеющих опыт решения подобных проблем. Нужно провести диагностику, после чего, станет ясно, какие решения потребуются”, – сказал министр.