ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի մտերիմ ընկերոջ գործը կքննվի դատավոր Սամվել Մարդանյանի նախագահությամբ 07/09/2019 13:57 | Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի մտերիմ ընկերոջ՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Նարեկ Վանեսյանի գործը կքննվի Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սամվել Մարդանյանի նախագահությամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Վանեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել խարդախությամբ գումար հափշտակելու համար։ Քննության տվյալներով՝ նա 2015թ. մայիսի 29-ից մինչեւ 2015թ. հոկտեմբերի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով «Իջեւան բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնը, Իջեւան քաղաքի բնակչուհի Ալլա Ասիրյանից որպես բժշկուհի տեղավորելու պատրվակով խաբեությամբ հափշտակել է 3000 դոլար:
Այսպիսով, Ն. Վանեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1.1 եւ 2 կետերի հատկանիշներով` խարդախություն, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

Дело близкого друга главы Минздрава Армении дошло до суда 07/09/2019   14:44  |  Судебный репортаж
Дело близкого друга министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна, экс-директора ЗАО “Национальный центр охраны психического здоровья” Нарека Ванесяна рассмотрит суд общей юрисдикции Тавушской области под председательством судьи Самвела Марданяна.
Как уже ранее сообщалось, что Ванесяну инкриминируют хищение денежных средств путем мошенничества. По данным следствия, он, занимая в период с 29-го мая по 12-ое октября 2015 года пост директора ЗАО “Иджеванский медицинский центр”, обманом похитил у жительницы Иджевана Аллы Асирян 3000 долларов под предлогом ее трудоустройства в качестве врача.
Ванесяну предъявлено обвинение по  пункту 1.1 и 2 части 2 статьи 178 ("Мошенничество в крупных размерах, совершенное с использованием должностного положения") Уголовного кодекса Армении. Данное деяние карается лишением свободы на срок от двух до пяти лет. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Уголовное дело было направлено в суд 3-го июля. В тот же день оно было завизировано на имя судьи Самвела Маярданяна.