111 գործով ՀՀ-ն ՄԻԵԴ-ի վճիռներով վճարել է 1մլն. 360.000 եվրո. Ասատրյան (տեսանյութ) 07/09/2019   17:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
‹‹ՄԻԵԴ-ում ՀՀ-ի դեմ կայացրած 111 գործով վճիռներ կան, որոնցից 107-ով Եվրոպական դատարանն առնվազն մեկ խախտում արձանագրել է, 4-ով որևէ խախտում չի արձանագրվել››,-այսօր Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Ասատրյանը:
Նա նշեց, որ չնչին թվով էլ բանակցությունների արդյունքում հաշտություններ են կնքվել:
Ասատրյանի հաղորդմամբ, այս պահի դրությամբ ՀՀ-ն Եվրոդատարանի կայացրած վճիռների հիման վրա հատուցել է մոտավորապես 1 մլն 360.000 եվրոյի չափով գումար:
‹‹Ընդհանուր առմամբ ՀՀ-ից պահանջվել է մոտ 21,5 մլն գումար, բայց կառավարության առարկությունների արդյունքում դրանք դարձվել են 1 մլն 360.000՝ այս 111 գործերի կոնտեքստում››,- ասաց Ասատրյանը:
10:31 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ Նախարարների կոմիտեն հրապարակել է ՄԻԵԴ վճռի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ դիրքորոշումը
18:42 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Թադևոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը. երկիրը պետք է փոխհատուցի մոտ 139 հազար եվրոյի չափով

Армения выплатила 1 млн. 360 тыс. евро компенсаций по решениям ЕСПЧ - замглавы Минюста 07/09/2019   17:49
ЕСПЧ вынесла решения по 111 жалобам против Армении. Об этом сегодня в парламенте заявил первый заместитель министра юстиции Армении Артак Асатрян.
“Есть решения по 111 делам против Армении в ЕСПЧ, из которых -  по 107 делам Европейский суд констатировал как минимум одно нарушение, а по четырем – ни одного нарушения“, - сказал Артак Асатрян.
Он отметил, что лишь по мизерному количеству дел удалось по итогам переговоров удалось заключить "мировую".
По словам Асатряна, в данный момент Армения на основании вынесенных Европейским судом решений выплатила компенсации на сумму в размере примерно 1 млн. 360 тыс. евро.
“В целом от Армении требовали 21,5 евро, однако в результате возражений правительства эту сумму удалось снизить до 1 млн. 360 тыс. евро - в контексте этих 111 дел”, - сказал он.
14:53 07/03/2019  |  Лента новостейАрмения выплатит 52 тыс. евро семье Левона Гуляна, выбросившегося из окна здания Полиции