Պարզվում են վեց մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտոպատահարի հանգամանքները. հարուցվել է քրեական գործ 07/08/2019   11:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ վեց մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնեցին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019 թվականի հուլիսի 6-ին՝ժամը 15:00-ի սահմաններում, Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհի 54-րդ կիլոմետրի հատվածում՝ Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի ՈԿՖ Բանավանի կամրջի վրա, միմյանց են բախվել «ԳԱԶԵԼ», «Տոյոտա Հիլուքս» և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաները, որի արդյունքում հրդեհ է բռնկվել «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայում, այնուհետև հրդեհը տարածվել է «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաներում, ինչի հետևանքով ստացած այրվածքներից «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և վերջինիս հինգ ուղևորները տեղում մահացել են, «ԳԱԶԵԼ»-ում գտնվող մյուս ուղևորները, ինչպես նաև «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և ուղևորները՝ ընդհանուր թվով 11 մարդ, մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոններ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Որոշում է կայացվել՝ քրեական գործի նախաքննությունը քննչական խմբին հանձնարարելու մասին:
Կատարված դեպքի վայրի զննությամբ «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահից հայտնաբերվել է 6 այրված դի. զննությամբ պարզվել է, որ 6 դիերից մեկն արական սեռի է, հինգը՝ իգական:
Վթարի հետևանքով այրված դիերը ներկայացվել են ճանաչման, որի արդյունքում պարզվել է, որ արական սեռի դին հանդիսանում է Արարատի մարզի Արարատ գյուղի բնակիչ, «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը՝ ծնված 1962 թվականին, իգական սեռի դիերը հանդիսանում են Արմաշ գյուղի բնակչուհիներ՝ ծնված 1965թ. և 2003թ, Սուրենավան գյուղի բնակչուհիներ՝ ծնված 1996թ., 1999թ., մեկ իգական սեռի դիակի ինքնությունը դեռևս պարզված չէ:
Ինքնությունը չպարզված դիակից վերցվել է արյան նմուշ և նշանակվել դատագենետիկական փորձաքննություն: Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Պարզվել են նաև «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի՝ այրվածքներ ստացած ևս յոթ ուղևորների ինքնությունը, ովքեր հանդիսանում են Սուրենավան գյուղի երեք բնակիչներ՝ ծնված 1984թ., 1991թ. և 2007թ., Երասխ գյուղի երկու բնակիչներ՝ ծնված 1999թ. և 2004թ., և մեկ Արարատ քաղաքի երկու բնակիչներ՝ ծնված 1977 և 2006թթ.: Նրանցից երեքի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
Ինչ վերաբերում է մյուս տրանսպորտային միջոցներում դեպքի պահին գտնված անձանց, տեղեկացնում ենք, որ տեղի ունեցած ավտոպատահարի արդյունքում տուժել են «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ, Երևան քաղաքի՝ 1956թ. ծնված բնակիչը, ինչպես նաև՝ երեք ուղևորները՝ Երևան քաղաքի 1953թ. ծնված բնակիչը և Վայք քաղաքի երկու բնակիչները՝ ծնված 2011 և 1973թթ.:
«ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենայի՝ 1998թ. ծնված վարորդի ու վերջինիս ուղևորը՝ ծնված 1996թ., վնասվածքներ չեն ստացել:
Վթարի ենթարկված երեք ավտոմեքենաները տեղափոխվել են ոստիկանության հատուկ պահպանվող տարածք:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհետաձգելի մի շարք քննչական գործողություններ՝ առգրավվել են վնասվածքներ ստացած անձանց հագին դեպքի պահին եղած հագուստները, ստուգվել է վարորդների սթափությունը, և համաձայն զննության արդյունքների՝ «ՎԱԶ 21063»-ի և «ՏոյոտաՀիլուքս»-ի վարորդներն ավտոմեքենաները վարել են սթափ վիճակում, հարցաքննվել են վնասվածք ստացած անձիք և ականատես վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, ինչպես նաև՝ դատահրդեհատեխնիկական և դատաավտոտեխնիկական համալիր փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհարժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ վթարի բոլոր հանգամանքները պարզելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства ДТП в Араратской области, унесшего жизни 6 человек 07/08/2019   12:36  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении проводит расследование для установления обстоятельств ДТП в Араратской области, в результате которого погибли шесть человек.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 6 июля с.г., около 15:00, на 54-ом километре автотрассы Ереван-Мегри, на мосту Банаван в городе Арарат, столкнулись автомобили марок Газель” “Toyota Hilux” и “ВАЗ-21063”. В результате аварии в микроавтобусе “Газель” произошло возгорание, после чего огонь перекинулся  на “Toйоту” и “ВАЗ-21063”. От полученных ожогов водитель “Газели” и пятеро пассажиров скончались на месте. Остальные пассажиры, находившиеся в микроавтобусе, а также водитель автомобиля марки “Toyota Hilux” и пассажиры(в общей сложности 11 человек) с травмами были госпитализированы в медцентры.
По факту вединским следственным отделом следственного управления СК РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств,повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек") УК Армении. Принято решение о поручении расследования дела следственной группе.
"При осмотре места происшествия в салоне автомобиля марки “Газель” обнаружены обгоревшие тела одного мужчины и пятерых лиц женского пола. Обгоревшие тела переданы на опознание, в результате которого выяснилось, что скончавшийся мужчина 1962 года рождения - водитель автомобиля марки “Газель”. Установлено, что в результате аварии погибли жительницы села Армаш 1965 года рождения и 2003 года рождения, а также жительницы села Суренаван 1996 г.р. и 1999 г.р.. Личность еще одной погибшей не установлена;  взяты образцы крови, назначена судебно-генетическая экспертиза.
Назначена также судебно-медицинская экспертиза трупа.
Установлены также личности 7 человек, получивших ожоги в результате возгорания в микроавтобусе “Газель”. Ими оказались трое жителей Суренавана 1984 г.р., 1991 г.р. и 2007 г.р., двое жителей села Ерасх 1999 г.р. и 2004 г.р. и двое жителей города Арарат 1977 г.р. и 2006 г.р.. состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое.
В результате ДТП пострадали также водитель “Тойоты”, житель Еревана 1956 г.р., а также трое пассажиров – житель Еревана 1953 г.р. и двое жителей города Вайк 2011 и 1973 г.р.
Водитель “ВАЗ 21063” 1998 г.р. и  его пассажир 1996 г.р. не пострадали.
Все три попавшие в ДТП машины эвакуированы на специально охраняемую территорию Полиции.
В ходе предварительного следствия проведен ряд неотложных следственных действий, изъята одежда, которая была на пострадавших в момент происшествия, проведена проверка водителей на трезвость. Согласно результатам осмотра, водители “Тойоты” и “ВАЗ 21063” вели автомобили в трезвом состоянии, допрошены пострадавшие и очевидцы.
"Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены экспертизы, в том числе судебно-медицинская, а также комплексная судебная пожаро-техническая и судебная автотехническая экспертизы.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств аварии и проверку указанных в показаниях обстоятельств", - отмечается в сообщении.