Զոդի կամրջի ավտովթարի քրգործով Toyota-յի վարորդը ձերբակալվել է. ՔԿ 07/08/2019 16:59 | Քրեական խրոնիկոն
Հուլիսի 6-ին Արարատի մարզում` Զոդի կամրջի վրա տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում ձերբակալվել է «Տոյոտայի» 63-ամյա վարորդը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը. «Տղամարդը ձերբակալվել է 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի կասկածանքով»։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, այն է՝ ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջադրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ։
Պարզվում են վեց մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտոպատահարի հանգամանքները. հարուցվել է քրեական գործ
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհի 54-րդ կիլոմետրի հատվածում՝ Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի ՈԿՖ Բանավանի կամրջի վրա, միմյանց են բախվել «ԳԱԶԵԼ», «Տոյոտա Հիլուքս» և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաները, որի արդյունքում հրդեհ է բռնկվել «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայում, այնուհետև հրդեհը տարածվել է «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաներում, ինչի հետևանքով ստացած այրվածքներից «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և վերջինիս 5 ուղևորները տեղում մահացել են, «ԳԱԶԵԼ»-ում գտնվող մյուս ուղևորները, ինչպես նաև «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և ուղևորները՝ ընդհանուր թվով 13 մարդ, մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոններ:

Водитель “Тойоты” задержан по делу о трагическом ДТП в Араратской области - СК 07/08/2019   17:34  |  Криминальная хроника
63-летний водитель “Тойоты” задержан в рамках уголовного дела о произошедшем 6 июля трагическом ДТП в Араратской области Армении, в результате которого погибли 6 человек. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
"Мужчина задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного частью 3 статьи 242 УК Армении", - заявила она.
По данному факту вединским следственным отделом следственного управления СК РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек") УК Армении.
6 июля с.г., около 15:00, на 54-ом километре автотрассы Ереван-Мегри, на мосту Банаван в городе Арарат, столкнулись автомобили марок Газель” “Toyota Hilux” и “ВАЗ-21063”. В результате аварии в микроавтобусе “Газель” произошло возгорание, после чего огонь перекинулся  на “Toйоту” и “ВАЗ-21063”. От полученных ожогов водитель “Газели” и пятеро пассажиров скончались на месте. Остальные пассажиры, находившиеся в микроавтобусе, а также водитель автомобиля марки “Toyota Hilux” и пассажиры(в общей сложности 13 человек) с травмами были госпитализированы в медцентры.