Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա դրված կալանքի հարցով բողոքը մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սահակյանին 07/08/2019   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, նախկին փոխվարչապետ, նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանի ամբողջ գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու միջնորդության վերաբերյալ դատարանի գրության դեմ պաշտպանական կողմի բողոքը հուլիսի 4-ին մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սահակյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատական-տեղեկատվական համակարգից։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը գործի կասեցման փուլում միջնորդել էր վարույթն իրականացնող դատարանին՝ խնդրելով քննարկել Գեւորգյանի ամբողջ գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու հարցը, եւ հունիսի 21-ին դատարանից ստացվել էր գրություն, ըստ որի՝ պաշտպանական կողմի այդ միջնորդությունը կքննարկվի գործը վերսկսելուց հետո, քանի որ կասեցման փուլում դատավարական որեւէ գործողություն կատարելու իրավասություն չունի։ Դատարանի այս գրությունը պաշտպանական կողմը դիտարկել է որպես մերժման որոշում, որով խախտվել է Գեւորգյանի՝ Սահմանադրությամբ եւ Եվրոպական Կոնվենցիայով երաշխավորված սեփականության իրավունքը։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա կալանք է դրվել Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի կողմից դեռեւս 2018 թվականի օգոստոսի 21-ին։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ:
15:27 22/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը վարույթ է ընդունել Արմեն Գեւորգյանի պաշտպանի բողոքը` նրան երկրից դուրս գալ չթողնելու վերաբերյալ
10:10 20/06/2019  |  ՄամուլԱրգելել են թռչել. Արմեն Գեւորգյանը երեկ ցանկացել է մեկնել Հայաստանից «Ժամանակ»
21:28 13/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել Արմեն Գեւորգյանի խափանման միջոցի գործով բողոքները
22:03 19/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Գեւորգյանի պաշտպանները դիմում են ներկայացրել ՄԻՊ-ին
16:37 21/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Գևորգյանի փաստաբանը այսօր կդիմի Վճռաբեկ դատարան
19:07 20/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Գեւորգյանի գործով դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել
17:14 25/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի գործով դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ

Жалоба защиты по вопросу об аресте имущества Армена Геворкяна поступила на рассмотрение к судье Тиграну Саакяну 07/08/2019   14:13  |  Лента новостей
Жалоба защиты на  извещение суда относительно ходатайства об отмене ареста, наложенного на все имущество экс-секретаря Совета безопасности Армении, бывшего вице-премьера, экс-руководителя аппарата президента РА Армена Геворкяна 4-го июля было завизировано на имя судьи Тиграна Саакяна.  Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебно-информационной системы “Даталекс”.
Ранее агентство сообщило, что адвокат Эрик Алексанян на этапе приостановления производства по делу попросил суд рассмотреть вопрос об отмене ареста, наложенного на все имущество Армена Геворкяна. 21-го июня из суда пришло извещение, согласно которому данное ходатайство стороны защиты будет рассмотрено после возобновления дела, поскольку не обладает правомочием на проведение каких-либо процессуальных действий на этапе приостановления производства. Сторона защиты расценила данное извещение суда как решение об отказе, которым было нарушено право собственности, гарантированное Конституцией и Европейской конвенцией.
Напомним,  арест на имущество Армена Геворкяна наложил руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Грач Мушегян еще 21-го августа 2018 года. Геворкян обвиняется по части 1 статьи 38-300.1 ("Пособничество в свержении конституционного строя") УК РА, а также пункта 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупном размере") и пункта 1 части 3 статьи 190 ("Легализация доходов, полученных незаконным путем") УК РА.