Հայերն ընդդեմ Ադրբեջանի. Մի քանի տասնյակ գործերով սպասվում են ՄԻԵԴ-ի վճիռները 07/06/2019 20:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը պատրաստվում է առաջիկայում համապարփակ գանգատ ներկայացնել ՄԻԵԴ՝ Ադրբեջանում դատապարտված Կարեն Ղազարյանի գործով՝ նրա արդար դատաքննության իրավունքը խախտվելու վերաբերյալ: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց փաստաբան Ա.Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանն Ադրբեջանում դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման: Դատական նիստը տեղի է ունեցել փետրվարի 27-ին: Ադրբեջանում ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ մեղադրանքներ են առաջադրվել այդ երկրի քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ սպանություն, ահաբեկչություն, հասարակական կարգի խախտում և այլն։ Չնայած Կարեն Ղազարյանը քաղաքացիական անձ է, այդուհանդերձ Ադրբեջանում նա ներկայացվել է որպես դիվերսանտ:Դեպքի հետ կապված 2018թ. հուլիսին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984թ. ծնված Կարեն Ղազարյանը երբեք չի ծառայել ՀՀ ԶՈւ-ում։ Նա Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ է, ունի առողջական խնդիրներ և 2013 թվականից հաշվառված է համապատասխան բուժհաստատությունում:
Կ.Ղազարյանի վերաբերյալ առաջին դիմումը ներկայացվել է 2018 թվականի հուլիսին։ «Կարեն Ղազարյանի ծնողների անունից ներկայացրեցի դիմում, առաջնային դիմումը բավարարվեց, անմիջապես գործի քննությունը սկսվեց։ Այս մեկ տարվա ընթացքում փորձել եմ երկու անգամ Եվրոպական դատարանի ուշադրությունը հրավիրել նոր զարգացումների վրա՝ դիմումներով, բայց մերժվել է, մասնավորապես, որ Կարենի եւ ծնողների միջեւ կապի միջոց չի ապահովվում, եւ նրա 20 տարվա դատապարտման վերաբերյալ»,- ասաց փաստաբանը՝ նշելով, որ ի հավելումն ներկայացված գանգատի՝ առաջիկայում կներկայացվի արդարադատության իրավունքի խախտման վերաբերյալ համապարփակ բողոք եւ կխնդրեն Եվրոպական դատարանին՝ արագացնել գործի քննությունը՝ նկատի ունենալով, որ նա դատապարտվել է։
«Կարենը դատապարտվել է առանց արտաքին աշխարհի հետ կապի հաղորդակցության: Մենք չգիտենք Կարենը փաստաբան ուզել է, թե չի ուզել, դատավարությունն ինչպես է ընթացել: Այս ամենը նկատի ունենալով գտնում ենք, որ նրա նկատմամբ արդարադատության մերժում է տեղի ունեցել»,- նշեց Ա.Ղազարյանը՝ ավելացնելով, որ անգամ դատապարտումից հետո մինչև հիմա հնարավոր չի եղել նրա հետ կապ հաստատել: Ճիշտ է, Կարմիր Խաչի միջոցով ծնողները ստացել են այն վայրի հեռախոսահամարները, որտեղ նա գտնվում է, բայց, ինչպես նշեց փաստաբանը, Հայաստանից կապ հաստատել չի հաջողվում։ «Կարենը դատապարտվելուց հետո շարունակում է մնալ արտաքին աշխարհի հետ առանց հաղորդակցման հնարավորության, որը աննորմալ երեւույթ է»,- ընդգծեց միջազգային իրավունքի մասնագետը։
Նա նշեց, որ տեղյակ չեն Կարեն Ղազարյանի գործով վերջնական դատական ակտ կայացվել է, թե ոչ ։ «Մենք տեսանք 1,5 րոպեանոց տեսանյութ, որից արդեն պատկերացրեցինք, որ փաստաբան չկա։ Դատարանը նրան հարց է ուղղում եւ չկա որեւէ մեկը, որը նրան խորհուրդ կարող է տալ։ Կարենը պահվում էր ակվարիումի մեջ։ Այսինքն՝ Նա մեկուսացված էր դատարանից՝ կարելի է պատկերացնել տեսականորեն, որ դա արվել է նրա անվտանգության նկատառումներից ելնելով, բայց իրական իրավիճակից պետք է նայել, չեմ կարծում, որ անվտանգության խնդիր կար, նրա կողքին ոստիկաններ էին, բայց փաստաբան չկա»,- ասաց նա՝ արձանագրելով, որ այդպիսով կարող ենք փաստել, որ արդարադատության մերժում է տեղի ունեցել։
Նշենք, որ ընդդեմ Ադրբեջանի փաստաբանի ավելի վաղ ներկայացրած գանգատներից չորսն արդեն կոմունիկացվել են, վճիռների են սպասում: Այդ չորս գործերն են՝
1. Մանվել Սարիբեկյանի գործը – երիտասարդը 2010-ին գնացել էր կորած անասուններին գտնելու և ետ չի վերադարձել: Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները տեղեկություն տարածեցին, թե իբր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել է հայ հետախույզ: Նրան ձերբակալել են, որոշ ժամանակ անց Հայաստանին վերադարձրել Մանվել Սարիբեկյանի դին: ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացվել կյանքի իրավունքը խախտելու հոդվածով:
2. Գուրգեն Մարգարյանի գործը- 2004-ին հայ լեյտենանտը սպանվել է ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Բուդապեշտում: ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացվել կյանքի իրավունքի և խտրականության արգելման հոդվածներով:
3.Արթուր Բադալյանի գործը – 2009-ին ընկերների հետ գնացել է զբոսնելու և գերի է ընկել: Մինչև 2010-ի նոյեմբերը Ադրբեջանը հերքել է, որ Արթուր Բադալյանը իր տարածքում է: 22 ամիս գերության մեջ մնալուց հետո փոխանակվել է ադրբեջանցու հետ: ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացվել խոշտանգումների արգելման հոդվածով:
4. Մամիկոն Խոջոյանի գործը- 77-ամյա Խոջոյանը գերեվարվել է 2014 թվականի հունվարի 28-ին եւ միայն մարտի 4-ին Հայաստան վերադարձվել հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիսարևելյան հատվածում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո:
Մեկ ամսից ավել գերության մեջ մնալուց հետո հոգեկան հիվանդությամբ տառապող Մամիկոն Խոջոյանը ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել՝ առողջական լուրջ խնդիրներով: Մի քանի օր շարունակ գտնվել է անգիտակից վիճակում, չի ճանաչել հարազատներին, սնունդ ու ջուր չի ընդունել: ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացվել խոշտանգումների արգելման հոդվածով:
Նա տեղեկացրեց, որ փաստաբանների խմբով 2016 թվականի ապրիլյան ռազմական գործողություններից հետո ներկայացրել են մի քանի հարյուր գանգատ։ «Ապրիլյան դեպքերի վերաբերյալ ներկայացված 23 գործ եւս սպառել են բոլոր ընթացակարգերը եւ սպասում ենք վճիռների։ Տեղահանված, կամ ռմբակոծության ենթարկված բնակավայրից մոտ 360 գործով սպասում ենք ՄԻԵԴ առաջնային որոշումներին՝ գրանցել են, բայց դեռ քայլեր չեն արվել»,- ասաց Արա Ղազարյանը:
Նշենք, որ ապրիլյան պատերազմի վերաբերյալ բողոքները վերաբերում են կյանքի իրավունքին, անմարդկային վերաբերմունքին, անձնական կյանքի հարգման իրավունքին , գույքային իրավունքին։ «Այս ամբողջը խտրականության բացառման իրավունքի համատեքստում է ներկայացվել։ Մասնավորապես Ադրբեջանում ծավալված ռասիստական քաղաքականությունը էթնիկ հայերի կամ Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ»,- ասաց Ա.Ղազարյանը։

Армяне против Азербайджана: по нескольким десяткам дел ожидаются решения ЕСПЧ 07/08/2019   11:07  |  Актуальная тема
Специалист по международному праву, адвокат Ара Казарян собирается в ближайшее время подать в Европейский суд по правам человека всеобъемлющую жалобу по делу осужденного в Азербайджане Карена Казаряна в связи с нарушением права последнего на справедливое судебное разбирательство. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат А. Казарян.
Напомним, гражданин Республики Армения Карен Казарян был осужден в Азербайджане к 20 годам лишения свободы. Судебное заседание состоялось 27-го февраля. В Азербайджане гражданину Армении были предъявлены обвинения по нескольким статьям  Уголовного кодекса этой страны(убийство, терроризм, нарушение общественного порядка и т.д.).
Несмотря на то, что Казарян является гражданским лицом, тем не менее в Азербайджане его выдали за диверсанта.  В связи с инцидентом в июле 2018 года министерство обороны Армении официально заявила, что житель села Бердаван Тавушской области Карен Казарян 1984 года рождения никогда не служил в Вооруженных силах РА. Он является жителем приграничного села Бердаван Тавушской области, который имеет проблемы со здоровьем, и с 2013 года состоит на учете в соответствующем медучреждении.
Первое заявление касательно К.Казаряна было подано в 2018 году. “От имени родителей Карена Казаряна было подано заявление. Первичное заявление было удовлетворено, немедленно было начато рассмотрение дела. За этот год я дважды пытался привлечь внимание Европейского суда к новым развитиям посредством заявлений, однако их отклонили. В частности, обращал внимание на то, что связь между Кареном и его родителями не обеспечивается и на то, то его приговорили к 20 годам заключения”, - сказал адвокат, указав, что в дополнение к поданной жалобе представит всеобъемлющую жалобу относительно нарушения права последнего на справедливое судебное разбирательство и попросит Европейский суд ускорить рассмотрение дела с учетом того, что К. Казаряну приговорен.
“Карен был осужден в условиях отсутствия у него коммуникации с внешним миром. Мы не знаем, просил ли Карен предоставить ему адвоката или нет, как протекал судебный процесс. С учетом всего этого, мы считаем, что ему отказали в праве на доступ к правосудию”, - отметил Ара Казарян, добавив, что даже с момента вынесения приговора по сей день нет возможности  наладить с ним на связь. Правда, посредством Красного Креста родители получили номера телефонов тех мест, где он находится, однако, по словам адвоката,  наладить с ним связь из Армении на удается.
“Карен после вынесения ему приговора все еще лишен возможности выходить на связь с внешним миром, что является ненормальным явлением”, - подчеркнул специалист по международному праву.
Он подчеркнул, что не в курсе, был ли вынесен окончательный судебный акт в отношении Карена Казаряна или нет.
“Мы видели полутораминутный видеоматериал, просмотрев которое, мы представили, что адвоката у него нет. Суд ему задает вопрос, и нет  кого-либо, кто бы мог ему дать совет. Карена содержали в аквариуме, то есть он был изолирован от суда. Можно теоретически представить, что это было сделано из соображений безопасности, но следует исходить из реального положения дел. Я не думаю, что была проблема безопасности, рядом  с ним были полицейские, однако адвоката не было”, - сказал он, указав, что таким образом можно констатировать, что имел место отказ в правосудии.
Отметим, что  из ранее поданных адвокатом жалоб четыре уже коммунифицированы и дожидаются вердикта.
Речь идет о следующих четырех жалобах:
1.Дело Манвела Сарибекяна – молодого парня, который в 2010 году  пошел искать пропавший скот и больше не вернулся домой. Азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что якобы азербайджанскими ВС был задержан армянский разведчик. Его задержали, а спустя некоторое время  Армении вернули тело Манвела Сарибекяна. В ЕСПЧ была подана жалоба по статье “нарушение права на жизнь”.
2.Дело Гургена Маргаряна: армянский лейтенант в 2004 году в Будапеште был зверски убит азербайджанцем Рамилем Сафаровым. В ЕСПЧ была подана жалоба по статьям “право на жизнь” и “запрещение дискриминации”
3.Дело Артура Бадаляна: Бадалян в 2009 году с друзьями отправился на прогулку и попал в плен. До ноября 2010 года Азербайджан отрицал, что Артур Бадалян находится на их территории. Спустя 22 месяца после его нахождения в плену его обменяли на азербайджанца. В ЕСПЧ подана жалоба по статье “запрещение пыток”.
4.Дело Мамикона Ходжояна: 77-летний Ходжоян был взят в плен 28-го января 2014 года и только 4-го марта был возвращен в Армению при посредничестве МККК.
После пребывания более одного месяца в азербайджанском плену страдающий психическим заболеванием Мамикон Ходжоян был передан властям Армении с серьезными проблемами со здоровьем. Ходжоян несколько дней находился без сознания, он не узнавал родственников, отказывался от приема пищи и воды. В ЕСПЧ подана жалоба по статье “запрещение пыток”.
Юрист сообщил, что группа адвокатов после боевых действий в апреле 2016 года подала несколько сот жалоб.
“23 представленных дела, которые касаются апрельских событий, тоже прошли все процедуры и дожидаются вердикта. Мы ждем первичных решений по 360 делам, касающимся населенных пунктов, подвергшихся бомбардировкам, депортации населения; их зарегистрировали, но пока не предпринимают шагов”, - сказал Ара Казарян.
Отметим, что жалобы относительно Апрельской войны касаются права на жизнь, бесчеловечного обращения, права на уважение личной жизни, имущественного права.
“Все это представлено в контексте  исключения дискриминации. В частности, речь идет о проводимой в Азербайджане расистской политике  в отношении этнических армян или граждан Армении”, - сказал А. Казарян.