«Աղբը հանձնում ենք Քաղաքապետարանին» ակցիայի 8 մասնակից բերման է ենթարկվել 07/08/2019 12:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր առավոտյան «Աղբը հանձնում ենք Քաղաքապետարանին» ակցիան իրականացնող 8 քաղաքացի բերման է ենթարկվել Ոստիկանության կենտրոնական բաժին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Ոստիկանության լրատվական բաժնի աշխատակից Զարզանդ Գաբրիելյանը։
Վերջինս նշեց, որ քաղաքացիները բերման են ենթարկվել խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ այսօր առավոտյան մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացրել Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց։ Նրանք Արշակունյաց փողոցի շենքերից մեկի բակի աղբը հավաքել եւ տեղափոխել են քաղաքապետարանի շենքի մուտքի մոտ։
Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ այդ հատվածում աղբահանություն արդեն 21 օր է, ինչ չի իրականացվել. ‹‹Պատկան մարմինները, սանեպիտկայանը և առողջապահությանը կից մյուս մարմինները, որոնք պարտավոր են հետևել Երևան քաղաքում տիրող իրավիճակին, որպեսզի ինֆեկցիոն հիվանդություններն ամռան տապին չշատանան, չտարածվեն, ցուցաբերում են անգործություն››,-նշել են մասնակիցներն ու հորդորել քաղաքացիներին միանալ իրենց:
Նշենք, որ ակցիայի մասնակիցների մեջ է Երեւանի ավագանու նախկին անդամ Սոնա Աղեկյանը։ Վերջինս ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել էր բերման ենթարկվելու տեսանյութը, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.

Несколько граждан в знак протеста принесли пакеты с мусором к зданию мэрии Еревана: 8 человек подвергнуты приводу(Видео) 07/08/2019   12:54  |  Лента новостей
Восемь участников акции под названием “Сдаем мусор мэрии” были подвергнуты приводу. Об этом “ФактИнфо” сообщил сотрудник пресс-службы Полиции Армении Зарзанд Габриелян.
Он уточнил, что граждане доставлены в отделения по подозрению в совершении хулиганства.
В Ереване с утра проходит акция протеста перед зданием столичной мэрии.
Жители столицы Еревана собрали пакеты с мусором в одном из дворов на улице Аршакуняца и принесли к зданию столичной администрации.
По словам участников акции протеста, уже три недели оттуда не вывозят мусор.
“Компетентные органы, которые обязаны следить за сложившейся в Ереване ситуацией, чтобы  избежать вспышки инфекционных заболеваний в летнюю жару, бездействуют”, - сказал один из протестующих.
Отметим, что в протесте принимает участие и бывший член Совета старейшин Еревана Сона Агекян. Она на своей странице в соцсети Facebook опубликовала видео их привода е отделение.