«Օրենքով գող» Մասիվցի Անդիկի դին հիվանդանոց է տեղափոխել վերջինիս հարևանը (տեսանյութ) 07/04/2019 11:30 | Քրեական խրոնիկոն
«Օրենքով գող» Մասիվցի Անդիկի դին Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն է տեղափոխել վերջինիս հարևանը՝ մեքենայով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից։ Նա նշեց, որ դա ի սկզբանե հայտնի է եղել վարույթն իրականացնող մարմնին եւ նա արդեն հարցաքննվել է։
Քննչական կոմիտեն շարունակում է ակտիվ քննչական գործողությունների իրականացումը՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, եւ «օրենքով գողի» սպանության բոլոր հանգամանքները պարզելու համար։
Հիշեցնենք, որ Մասիվցի Անդիկ հայտնի «օրենքով գող» Անդրանիկ Հարությունյանն սպանվել է՝ 2019 թվականի հուլիսի 2-ին՝ ուշ երեկոյան իր տան բակում։
Համացանցում տարածվել են սպանության կադրերը, որտեղ երեւում է, որ դեպքի ժամանակ Մասիվցի Անդիկը նարդի խաղալիս է եղել։ Տաղավարում նրա հետ միասին գտնվել են եւս երեք հոգի, երբ սեւ հագուստով մի տղամարդ մոտենում է ու սկսում կրակել։
Ականատեսներից մեկը փորձել է հետապնդել եւ բռնել կրակողին, բայց չի հաջողվել։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են պարկուճներ եւ փամփուշտ։ «Օրենքով գողին» պատճառվել է 4 հրազենային վնասվածք, որոնցից մեկը, որոնցից մեկը՝ գլխին։ Քննչական կոմիտեից ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ին հայտնել էին, որ վնասվածքներից մեկը տեղակայված է եղել դեմքի ձախակողմյան ստորին այտոսկրի շրջանում, երկուսը՝ ձախ ձեռքի նախաբազկի վերին երրորդ հետին մակերեսին և ստորին երրորդ դրսային մակերեսին, իսկ մյուսը՝ միջթիակային հատվածում։
Դեպքի վայրից հայտնաբերվել է սպորտային պայուսակ, պլաստմասե շիշ, ֆիքսվել է տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։ Վերջին տասնամյակում Հայաստանում սա «Օրենքով գողի» սպանության առաջին դեպքն է, ինչը մեծ իրարանցում է առաջացրել քրեական աշխարհում եւ իրավապահները մտավախություն ունեն, որ նրա սպանությամբ վերադասավորումներ տեղի կունենան եւ հնարավոր է արյունոտ պարզաբանումները շարունակություն ունենան։
Չնայած տեսախցիկների առկայությանն ու ականատես վկաների գոյությանը՝ առայժմ կասկածյալի ինքնությունը պարզել չի հաջողվել։

Стали известны новые подробности по делу об убийстве “вора в законе” в Ереване(Видео) 07/04/2019   11:59  |  Криминальная хроника
Тело убитого в Ереване “вора в законе” Андраника Арутюняна по прозвищу “Андик Массивский” доставил в медцентр “Сурб Григор Лусаворич” на машине его сосед. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Она отметила, что  это изначально было известно следствию, и он уже допрошен.
Следственный комитет Армении продолжает проводить активные следственные действия для установления личности предполагаемого преступника и все обстоятельств убийства “вора в законе”.
Напомним, “вор в законе” Андраник Арутюнян(“Андик Массивский”) был убит  поздно вечером 2-го июля с.г. во дворе своего дома.
В Сети появились видеокадры, на которых видно, как “ Андик Массивский” в момент инцидента играл в нарды. Вместе с ним в беседке находились еще трое, когда некий мужчина в черном подошел к ним и открыл стрельбу.
Один из очевидцев инцидента попытался нагнать и поймать стрелка, однако ему это не удалось. При осмотре места происшествия обнаружены гильзы и патроны. “Вор в законе” получил 4 огнестрельных ранения.
На месте происшествия обнаружены спортивная одежда, пластиковая бутылка, зафиксировано наличие камер видеонаблюдения.
По факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(“Убийство”) и части 1 статьи 235 УК Армении.
Это первый в Армении за последние десятилетия случай убийства “вора в законе”, который вызвал переполох в криминальном мире. Правоохранители опасаются, что после убийства произойдут перестановки и, возможно кровавые события возымеют продолжение.
Несмотря на наличие записей с камер видеонаблюдения и свидетелей, установить личность подозреваемого пока не удалось.