Նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է 10 անգամ ավելի գումար, քան ներկայացվում է. Վաչե Գաբրիելյան (տեսանյութ) 07/03/2019 11:41 | Տնտեսություն
Երկու տոկոսանոց հարկային արտոնություններն էական փոփոխություն չեն մտցնելու,- հայտարարել է ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։ «Ազգային օրակարգ» հիմնադրամի կազմակերպած «Հարկային փոփոխությունների ազդեցությունը առաջանցիկ տեմպերով ներդրումների ավելացման վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ նախկին փոխվարչապետը նշել է, որ հարկային դրույքաչափերը ներդրումային գրավչության վրա չեն ազդում, եթե դրանք 50 կամ 60 տոկոս չեն:
Հիշեցնենք՝ շահութահարկի 2 տոկոս նվազեցում նախատեսվում է խորհրդարանի ընդունած «Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների» փաթեթով:
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան, թե արդյոք հիմա Հայաստանում ներդրողների համար հարմար միջավայր ստեղծված է, Վաչե Գաբրիելյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ, որ այս պահին էական տարբերություններ ինստիտուցիոնալ ռեժիմների տեսակետից չկան, թերևս կա ավելի շատ հավատ, որ մրցակցությունն ավելի իրական է: Հավատից բացի՝ թվային ցուցանիշներով չափել չեմ կարող, սակայն դա չի նշանակում, որ չկա»:
Ներդրումներ գրավելու համար Վաչե Գաբրիելյանը կարևորում է շուկայի չափը, հարկային վարչարարության արդյունավետությունը, դատական համակարգը և մի շարք այլ գործոններ:
Նախկին և ներկա կառավարությունների աշխատանքները նախկին փոխվարչապետը համեմատել չցանկացավ.
«Չեմ կարծում, որ ես հիմա պետք է այդ դատողություններն անեմ, այս կառավարության ցանկացած թվին կարելի է համադրել նախորդ կառավարության մի թիվ, այսինքն` այս կառավարության յոթ տոկոսը նախորդ կառավարության ինը տոկոսի հետ, սակայն կարող է նույն կերպ աշխատավարձը այստեղ ավելի բարձր լինել, քան այնտեղ: Դրա համար նմանատիպ դատողությունների մեջ չեմ մտնում»:
Նա անդրադարձավ նաեւ նվազագույն աշխատավարձի շեմի բարձրացմանը՝ նշելով, որ դրա համար ավելի շատ գումար է հարկավոր, քան ասում է իշխանությունը: «Ես կարող եմ դիտարկել միջին ժամկետ ծախսերի կտրվածքով, քանի որ գնահատականը, որը տրված է ուղեկցող փաստաթղթում, տասնյակ միլիարդների է հասնում և իմ հաշվարկների նվազագույնով շուրջ 55-60 միլիարդ է, այդ գումարը բարձրացնելու համար որտեղ է, ես դեռ չեմ կարող ասել: Որոշ պատգամավորներ, նախագծի հեղինակներ ասում են, որ իրականում ծախսը լինելու է վեց միլիարդ, բայց եղած օրենսգրքի փաթեթում ես չեմ կարող վեց միլիարդը տեսնել, ես տեսնում եմ տասն անգամ ավելին: Բայց դեռ նշում են, որ աշխատանքը ընթանում է և Ազգային ժողովում քննարկվելու է»:

Бывший вице-премьер Армении прокомментировал решение о повышении минимальной зарплаты 07/03/2019   12:11  |  Экономика
Двухпроцентные налоговые преференции не внесут существенных изменений, заявил бывший вице-премьер Армении Ваче Габриелян.
В ходе обсуждения на тему “Влияние налоговых изменений опережающими темпами на увеличение инвестиций”, Ваче Габриелян отметил, что налоговые ставки не влияют на инвестиционную привлекательность, если они не составляют 50% или 60%.
Напомним, что двухпроцентное снижение налога на прибыль предусмотрено принятым парламентом Армении пакетом поправок в Налоговый кодекс.
В ответ на вопрос корреспондента “ФактИнфо” о том, удалось ли сейчас создать благоприятную инвестиционную среду, Габриелян заявил: “Я полагаю, что в данный момент существенных различий с точки зрения институциональных режимов нет. Пожалуй, появилось больше веры в реальную конкуренцию. Помимо веры, я не могу измерить числовые показатели, но это не означает, что их нет”.
Для привлечения инвестиций Ваче Габриелян отметил важность размеров рынка, эффективности налогового администрирования, судебной системы и ряда других факторов.
При этом бывший вице-премьер не пожелал сравнивать работу предыдущего и действующего правительств.
“Я не думаю, ч то я должен сейчас делиться этими суждениями. Можно сопоставить 7% этого правительства с девятью процентами предыдущего, однако тем же образом зарплата здесь может оказаться выше, чем там. Поэтому я не прибегаю к подобному роду суждений”, - сказал он.
Он также коснулся повышения порога минимальной заработной платы, указав, что для этого требуется больше средств, нежели было озвучено властями.
Ряд депутатов, авторы законопроекта, утверждают, что в действительности расходы составят порядка 6 миллиардов драмов, однако в пакете действующего Кодекса я не могу рассмотреть 6 млрд; я вижу сумму, в десятки раз ее превышающую.
“Однако они пока отмечают, что ведется работа и планируется обсуждение в Национальном Собрании”, - сказал он.