Վերաքննիչ քրեական դատարանն իր կամայական մեկնաբանություններով խոչընդոտում է դատավարությանը 07/03/2019   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ որոշումները կայացվել են դատավարական իրավունքի եւ նորմերի կոպիտ խախտումներով, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը՝ անդրադառնալով Ռ.Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու եւ նրան կալանավորելու, ՍԴ դիմելու ու վարույթը կասեցնելու մասին որոշումները վերացնելու վերաքննիչ դատարանի որոշումներին։ Ավելին՝ ըստ նրա դատարանը շարունակում է իր կամայական մեկնաբանություններով վնասել, խոչընդոտել դատավարությանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ վերաքննիչ քրեական դատարանի հունիսի 25-ին կայացված ակտով, որն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է, որ կասեցման որոշումը վերացվում է եւ գործը վերսկսվում է նույն դատարանում՝ ընդհատման պահից։ Այսինքն՝ ներկայում առաջին ատյանի դատարանում դատավարությունը պետք է շարունակվի, սակայն խնդիրն այն է, որ վերաքննիչ դատարանն իր այդ որոշումից հետո գործի նյութերը չի վերադարձնում առաջին ատյանի դատարան, որպեսզի դատավարությունն սկսվի։
Քոչարյանի պաշտպանները ՄԻԵԴ բողոք ներկայացնելու անհրաժեշտություն են տեսնում, պարզապես հիմա քննարկում են նոր բողոք ներկայացնեն, թե հավելյալ ինֆորմացիա ուղարկեն:
‹‹Յուրաքանչյուր հետագա խնդիրը, որն առաջնում է, եթե տեղավորվում է նախորդ բողոքի տրամաբանության մեջ ՝ ի լրումն է ուղարկվում, եթե ոչ , այսինքն նոր խախտում ենք տեսնում, նոր բողոքի ենք ներկայացնում››,-ասաց Օրբելյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ այն բոլոր խախտումները որ եղել են տեղավորվում են ‹‹Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին›› կոնվենցիայի 5-րդ և 6-րդ հոդվածներում:
‹‹Հատկապես 6-րդի՝ արդար դատաքննության իրավունքի, բայց կա ՄԻԵԴ-ի դատական պրակտիկա, որն ասում է, որ 5-րդ հոդվածով նախատեսված ազատության իրավունքով նախատեսված իրավունքի էլեմենտ է կազմում նաև ազատազրկման ժամանակ արդար դատաքննության նվազագուն կամ որոշակի սահմանված երաշխիքների պաշտպանումը››,-ասաց Օրբելյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի պատմության մեջ գրանցվել է աննախադեպ իրավիճակ, երբ պաշտպանական կողմին զրկել են ելույթ ունենալու իրավունքից:
11:24 25/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆույնիսկ կոնտրոնական Աֆրիկայի խուլ գյուղերում նման բաներ չեն անում. Ռոբերտ Քոչարյան
00:35 25/06/2019  |  ՔաղաքականԱյս իշխանությունն ուղղակի ամեն քայլափոխի կասկածի տակ է դնում Արցախի անկախությունը, ինքնությանը․Ռոբերտ Քոչարյան
23:35 24/06/2019  |  ՔաղաքականՆերկայիս իշխանությունը ցանկանում է վերցնել իշխանության երրորդ ճյուղը․ Ռոբերտ Քոչարյան
12:06 14/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը գնաց խորհրդակցական սենյակ՝ դատավորի ինքնաբացարկի վերաբերյալ որոշում կայացնելու

Апелляционный суд своими произвольными толкованиями препятствует судопроизводству – адвокаты Кочаряна 07/03/2019 13:24 | Лента новостей
Решения Апелляционного уголовного суда под председательством судьи Армена Даниеляна вынесены с грубым нарушением процессуальных прав и норм, заявил адвокат Ованнес Худоян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна. Такое заявление адвокат сделал, комментируя решения Апелляционного уголовного суда об аресте экс-президента, а также отмене решений об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу.
Более того, по его словам, суд продолжает своими произвольными толкованиями препятствовать судопроизводству.
Как заявил адвокат, вынесенным Апелляционным уголовным судом 25-го июня актом, который вступает в силу в момент его оглашения, Апелляционный уголовный суд констатировал, что решение о приостановлении отменяется, а слушания по делу возобновляются в том же суде, с момента прерывания.
“То есть, в настоящее время судебный процесс должен продолжиться в суде первой инстанции, однако дело в том, что Апелляционный суд после вынесения данного решения не отправляет материалы дела обратно в суд первой инстанции, чтобы возобновить судебное разбирательство”, - сказал он.
Адвокаты Кочаряна видят необходимость в подаче жалобы в Европейский суд по правам человека. В данный момент они обсуждают возможность подачи новой жалобы или отправки дополнительной информации.
“Любые проблемы, которые впоследствии возникают, если они умещаются в логику предыдущей жалобы, отправляются в дополнение к предыдущим, если нет, то есть, если мы видим новое нарушение, то подаем новую жалобу”, - пояснил Арам Орбелян.
Адвокат заявил, что все те нарушения, которые имели место быть, умещаются в рамки статей 5 и 6 Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
“Особенно статья 6-ая(“Право на справедливое судебное разбирательство”), однако есть и судебная практика ЕСПЧ, которая гласит, что в соответствии с предусмотренным статьей 5 правом на свободу составляющей элемента права также является защита минимальных или определенных гарантий на справедливое судебное разбирательство”, - сказал Орбелян.
Он отметил, что в истории Армении зарегистрирована беспрецедентная ситуация, когда сторону защиты лишили права на выступление.