Մանվել Գրիգորյանի ոտքերը 70-90 %-ով դարձել են անզգա․ պաշտպանական կողմը միջնորդում է փոխել խափանման միջոցը 07/02/2019   12:39  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քիչ առաջ մեկնարկեց  Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը նիստին ներկա է․ նա անվասայլակով բերվեց դատարան, եւ բժիշկները նրան թթվածնային սարք միացրին։
Դատարան ժամանեց նաեւ Մանվել Գրիգորյանի բժիշկը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստին պաշտպանները միջնորդել էին այն անցկացնել  դռնփակ՝ պատճառաբանելով, որ գործի ողջ նյութերն ուսումնասիրելով՝ եկել են այն եզրակացության, որ դրանում առկա տեղեկությունների հրապարակումը չի բխում պետության շահերից։ Մեղադրող կողմն առարկել էր նշված միջնորդության դեմ՝ պնդելով, որ քրեական գործն իր ողջ ծավալով չի կարող փաստել, որ քրեական գործում ապացույց հանդիսացող տեղեկությունները պարունակում են ռազական գաղտնիք: Դատարանը մերժել էր ներկայացված միջնորդությունը։
Նախորդ դատական նիստին հանվել էր նաեւ Մանվել Գրիգորյանի կենսաթոշակի վրա դրված արգելանքը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ նիստի մեկնարկին պաշտպանական կողմը միջնորդություն ներկայացրեց Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորումն անհապաղ վերացնելու մասին։ Պաշտպաններից Լեւոն Բաղդասարյանը, թվարկելով Առողջապահության նախարարության հունիսի 11-ի հրամանով կազմակերպված կոնսիլումի արդյունքում ախտորոշված մի շարք հիվանդություններ,  նշեց, որ Մանվել Գրիգորյանի մոտ գնահատվել է վիճակի վատթարացում․ «Մանվել Գրիգիորյանի ոտքերը ուռած են, հոսանքի լարմամբ ախտորոշվել է, որ 70-90 տոկոս դարձել են անզգա, նրա մոտ գանգրենա է առաջանում, և ՀՀ լավագույն բժիշկները չեն կարողանում վիճակը բարելավել։ Նրա մոտ ախտորոշվել է նաեւ հուզական, մտավոր անկայունություն, շարժումների արգելակում, անտարբերություն, ինչը հանգեցրել է սթրեսային խանգարման»։
Պաշտպանի խոսքով՝ թե «Նաիրի» բկ-ն եւ թե «Գրիգոր Լուսավորիչ» բկ-ն, հաշվի առնելով Գրիգորյանի ծանր վիճակը, անհրաժեշտ են համարել, որ  նա 24-ժամյա ռեժիմով ունենա երկու խնամակալ՝ հարազատների հերթափոխի առկայությամբ, ինչը ՔԿՀ պետի կողմից մերժվել է։
Պաշտպանի պնդմամբ՝ Գրիգորյանը տառապում է այնպիսի հիվանդություններով, որոնք նրա կյանքին վտանգ են սպառնում։
Լեւոն Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ եթե անգամ դատարանը գտնի, որ առկա պայմաններում կալանավորման հիմքեր ամեն դեպքում կան, ապա իրենք միջնորդում են մինչև 10 միլիոն գրավի դիմաց ազատ արձակել նրան։
Պաշտպան Արսեն Մկրտչյանն էլ խնդրեց դատարանին բավարարել միջնորդությունը՝ թույլատրելով, որ քիչ  թե շատ առողջությունը կորցրած իրենց պաշտպանյալի հետ կարողանան գոնե պաշտպանության իրավունքը իրացնել։

Адвокаты Манвела Григоряна просят освободить своего подзащитного по состоянию здоровья 07/02/2019   13:21  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана продолжаются слушания по делу бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна и его супруги Назик Амирян.
Отметим, что на заседании присутствует Манвел Григорян; его привезли в здание суда в инвалидной коляске. Врачи подключили его к кислородному аппарату.
В суд также прибыл врач Манвела Григоряна.
Напомним, что на предыдущем заседании суда адвокаты ходатайствовали о проведении слушаний за закрытыми дверями, мотивировав свое прошение тем, что они, изучив все материалы дела, пришли к заключению, что  публикация содержащихся в них сведений не исходит из интересов государства.
Сторона обвинения возразила против ходатайства, настаивая на том, что материалы уголовного дела в полном объеме не могут свидетельствовать о том, что являющиеся доказательством данные содержат военную тайну. Суд отклонил ходатайство.
На предыдущем заседании суд также снял арест с пенсионного счета Манвела Григоряна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”,  в начале заседания сторона защиты попросила немедленно отменить избранную в отношении Манвела Григоряна меру пресечения в виде заключения под стражу. Его адвокат Левон Багдасарян, перечислив ряд заболеваний, диагностированных у его подзащитного по итогам организованного приказом Минздрава от 11июня консилиума, отметил, что у Манвела Григоряна констатировали ухудшение здоровья.
“У Манвела Григоряна диагностировали отек ног, 70-90% онемели, и лучшие врачи Армении не могут добиться улучшения его состояния. У него также выявили эмоциональную и психическую нестабильность, заторможенность движений, равнодушие, что привело к стрессовому расстройству”, - заявил он.
По словам адвоката, как в медцентре “Наири”, и в МЦ “Григор Лусаворич”, учитывая тяжелое состояние Григоряна, находят, что он нуждается в уходе 24 часа в сутки, в частности,  в двух опекунах,  в присутствии родственников, которые будут сменять друг друга, однако начальник УИУ отказал в этом.
Как отметил адвокат, Григорян страдает такими заболеваниями, которые представляет угрозу для его жизни.
По словам Левона Багдасаряна, если даже суд найдет основания для ареста Григоряна в сложившихся условиях, то они ходатайствует об его освобождении под залог в 10 млн. драмов.