Երևանը կօգտագործի արևային էներգիան 07/02/2019 11:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետարանը ԵՄ աջակցությամբ այս տարի կմեկնարկի 90 շենքի տանիքներին արևային համակարգերի տեղադրման ծրագիրը: Առաջին փուլի շենքերն արդեն ընտրված են. նախատեսված 45-ի փոխարեն 50 շենք: Այս մասին տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի
«Արևային ֆոտովոլտային հատուկ համակարգերից ստացվող էներգիան կուղղվի վերելակների էլեկտրաէներգիայի, նաև շենքերի միջհարկային և բակային լուսավորության ապահովմանը: Ծրագրի շնորհիվ, ի դեպ, կտեղադրվեն նոր, էներգախնայող լեդ լուսատուներ», - նշում է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը:
Դավթաշենի 2-րդ թաղամասի հ. 10 շենքն այն հասցեներից է, որտեղ արդեն այս տարի բնակիչները ոչ միայն կլսեն, այլև կտեսնեն արևից ստացվող էներգիայի օգուտը:
«Ծրագրի մասին գիտենք, անհամբեր սպասում ենք իրագործմանը»,-նշում են բնակիչները:
Ծրագրում ընդգրկված բոլոր շենքերում մեկ առ մեկ մասնագիտական ուսումնասիրություններ են իրականացվել՝ սեյսմակայունությունից մինչև բնակեցվածության ցուցանիշ, որը պետք է 75-80 %-ից ցածր չլիներ:
Չափորոշիչների համաձայն ընտրված շենքերը հիմնականում 9-14 հարկանի են, հարթ և արևկող տանիքներով: Կարևոր էր նաև սոցիալական տարբեր խմբերի ընտանիքների թիվը:
«Նախատեսվում է նաև շենքերի՝ սոցիալապես առավել անապահով ընտանիքներին տրամադրել էներգախնայող լուսադիոդային լուսատուներ» ,-ասում է Տիգրան Սարգսյանը:
«Երևան՝ արևային համայքն» ծրագիրը քաղաքի համար ունի ինչպես էներգետիկ, սոոցիալական, այնպես նաև բնապահպանական նշանակություն: Նախագծի շնորհիվ Էապես կնվազեն ջերմոցային գազերի արտանետումները: (տարեկան շուրջ 850 տոննա CO2):
«Ծրագիրը կարևոր է հատկապես ածխաթթու գազերի արտանետումների կրճատման առումով: Երևանը «Քաղաքապետերի դաշնագրի» անդամ է, ինչը նշանակում է, որ քաղաքը պարտավորվել է մինչև 2020թ. 20%-ով կրճատել ածխաթթու գազերի արտանետումները» ,- նշում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին:
«ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի համակարգող խորհուրդն արդեն քննարկել և հաստատել է ծրագրի բուն մեկնարկի հետ կապված տեխնիկական հարցերը:
«Հակարգը բնակիչներին կծառաայի առնվազն 25 տարի: Արդյունքում քաղաքում կունենանք վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների կիրառություն»,-հավելում է Տիգրան Սարգսյանը:
Ծրագրի բյուջեում էլ կկատարվեն փոփոխություններ, և խնայողությունների դեպքում հնարավոր կլինի ծրագրում ընդգրկել նոր շենքեր:
«Շատ կարևոր նախագիծ ենք իրականացնում, որը, հուսով եմ, որ կդառնա մշակույթ մեր քաղաքում, ինչն էլ, ըստ էության, մեր հիմնական նպատակն է»,- ընդգծում է Երևանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
Այժմ ծրագիրը մրցութային փուլում է: Նախատեսված աշխատանքների համար անցկացվող մրցույթներին ծանոթանալ և մասնակցել կարող են շահագրգիռ բոլոր ընկերությունները:

Ереван будет использовать солнечную энергию 07/02/2019 14:38 | Лента новостей
Мэрия Еревана при содействии ЕС в текущем году запустит программу по установке солнечных систем на крышах 90 зданий. В первый этап программы вместо предусмотренных 45-и будут включены 50 зданий.Об этом сообщает пресс-служба столичной администрации.
«Энергия, получаемая от специальных солнечных фотовольтовых систем, будет использоваться для энергоснабжения общих помещений зданий (освещение лестничных клеток и дворовых территорий, а также электропотребление лифтов). В рамках программы освещение данных территорий будет обеспечено светодиодными светильниками (LED)»,-отметил начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян.
Во всех зданиях, включенных в программу, был рассмотрен вопрос сейсмической безопасности и заселенности здания, которая должна быть не менее 75-80%. В качестве основных критериев были рассмотрены также этажность зданий (9-14), наличие плоских и отремонтированных крыш. Важным компонентом отбора зданий является социальная составляющая, в том числе наличие социально необеспеченных семей в зданиях.
Программа «Ереван: Солнечная община» имеет как энергетическое, социальное, так и экологическое значение для города. Благодаря данному проекту общий ожидаемый объем сокращения выбросов двуокиси углерода составляет около 850 тонн в год.
«Ереван присоединился к инициативе «Пакт мэров» и в рамках своих полномочий обязался до 2020 года на 20% сократить выбросы углекислого газа»,-отметил представитель отдела международной помощи и сотрудничества делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли.
Координационный совет программы «ЕС для Еревана: Солнечная община» уже обсудил и подтвердил технические вопросы, связанные с запуском программы.
«Система будет служить жителям не менее 25 лет. В результате будем иметь возобновляемые источники энергии в городе»,-добавил Тигран Саргсян.
Сейчас программа находится в стадии тендера. Все заинтересованные компании могут ознакомиться с условиями тендера и принять в нем участие.