Մանվել Գրիգորյայնի նկատմամբ դատաբժշկական նոր փորձաքննություն կանցկացվի. դատարանը բավարարեց դատախազների միջնորդությունը 07/02/2019 16:29 | Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը քիչ առաջ բավարարեց Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների միջնորդությունը՝ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային դատաբժշկական նոր փորձաքննություն անցկացնելու մասին։
Դատավորը նշեց, որ դրա կատարումը հանձնարարվում է ՀՀ առողջապահության նախարարության համապատասխան փորձագիտական հանձնաժողովին։
Վերջինս պետք է պատասխանի հետեւյալ երեք հարցերին. ի՞նչ հիվանդություններով է տառապում Մանվել Գրիգորյանը, դրանցից որեւէ մեկը տեսակով կամ ծանրության աստիճանով համապաստախանու՞մ է պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդություններին, եւ դրանց պատշաճ հսկողությունը հնարավո՞ր է իրականացնել ՔԿՀ-ում թե՞ ոչ։
Ինչ վերաբերում է պաշտպանների եւ դատախազների առաջադրած մյուս հարցերին, ապա դրանք, որպես լրացուցիչ հարցեր, կարող են ներկայացվել համապատասխան հանձնաժողով։
Պաշտպանների առաջարկած փորձագետների մասնակցության հարցին էլ անդրադարձ կարվի փորձաքննություն նշանակելուց հետո՝ քննության ընթացքում։
Որոշման հրապարակումից հետո նիստը հետաձգվեց, քանի որ ամբաստանյալ Մանվել Գրիգորյանն այլեւս դատարանում չէր. բժիշկները զգուշացրել էին նրա՝ նիստի շարունակությանը մնալու անհնարության մասին։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հուլիսի 9-ին ժ. 12։00-ին։
Նիստից հետո պաշտպաններից Լեւոն Բաղդասարյանը, անդրադառնալով խափանման միջոցի փոփոխման իրենց միջնորդության մերժմանը, լրագրողների հետ զրույցում այն գնահատեց ոչ իրավաչափ. «Իրավաչափ չէր այնքանով, որ տարբեր բժշկական կենտրոններ տվել էին իրենց եզրակացությունները այն մասին, որ անձի կյանքին վտանգ է սպառնում, եւ նման պայմաններում ստեղծել հանձնաժողով, որի աշխատանքը կարող է տեւել ամիսներ, եւ այդ ընթացքում անձին պահել կալանքի տակ, դասական խոշտանգում է»։
Բաղդասարյանը հայտնեց, որ այս որոշումը կբողոքարկվի ներպետական ատյաններում, ինչպես նաեւ կուղարկվի ՄԻԵԴ։

Суд удовлетворил ходатайство прокуроров о проведении новой экспертизы в отношении Манвела Григоряна 07/02/2019   17:11  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство прокуроров о производстве новой межведомственной комиссионной судебно-медицинской экспертизы в отношении бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Судья отметил, что проведение экспертизы поручается соответствующей экспертной комиссии Министерства здравоохранения Армении.
Экспертиза должна дать ответы на ряд вопросов, в частности, установить, какими заболеваниями страдает Манвел Григорян, какие из них по степени тяжести или виду соответствуют тому установленному правительством перечню заболеваний, препятствующих отбыванию наказания, и возможно ли вести надлежащий контроль за ними в УИУ.
Что касается остальных вопросов, выдвинутых защитой и прокурорами, то они как дополнительные вопросы могут быть представлены  соответствующей комиссии. А вопрос о привлечении предложенных защитой экспертов будет затронут после назначения экспертизы, на этапе рассмотрения.
После оглашения решения заседание суда было отложено ввиду отсутствия на нем подсудимого Манвела Григоряна. Врачи ранее предупредили о невозможности продолжения его участия в слушаниях.
Следующее заседание суда состоится 9 июля, в 12:00.
Комментируя отказ суда в изменении Манвелу Григоряну меры пресечения, адвокат Левон Багдасарян, заявил журналистам, что данное решение, по их оценке, неправомерно.
“Оно было неправомерным постольку, поскольку различные медицинские центры дали свои заключения, указав на наличие угрозы для жизни, и в подобных условиях создавать комиссию, работа которой может занять несколько месяцев, и в этот период удерживать человека под стражей, - классический пример пытки”, - заявил он.
Багдасарян заявил, что обжалует это решение в национальных инстанциях, а также обратится в Европейский суд по правам человека.