Իմ կողմից կլինի խնդրանք՝ ընդհանրապես հրաժարվել «վեթինգ» բառից. ԲԴԽ անդամի թեկնածու 07/01/2019   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ անդամի թեկնածու Աննա Մարգարյանն այսօր ԱԺ-ում առաջարկել է հրաժարվել «վեթինգ» բառից՝ պատասխանելով ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորի հարցին:
«Իմ կողմից կլինի խնդրանք՝ ընդհանրապես հրաժարվել «վեթինգ» բառից, որովհետև այն ոչ միշտ է դրական պոտենցիալ պարունակում: Այստեղ խնդիրը զուտ վեթինգի հարցը չէ, մենք ունենք մի խնդիր՝ ապահովել բարեվարքություն դատական համակարգում, ապահովել արդար, անաչառ, մարդու իրավունքները հարգող և սեփական ներքին համոզմունքների ու իրավունքի վրա հիմնվող դատավոր:
Դրանք պիտի լինեն այն չափանիշները, որոնց վրա հիմնվելու ենք, հետևաբար ասել, որ իրականացվելու է վեթինգ կլասիկ իմաստով, այն շատ ավելի լայն հասկացություն է, քան մենք օգտագործում ենք, ես ձեռնպահ կմնայի», - ասաց ԲԴխ անդամի թեկնածուն:
12:27 01/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն կրկին ԲԴԽ անդամ է ընտրում
15:38 27/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎեթինգի վերաբերյալ հայեցակարգային փաստաթուղթ դեռ չկա. Արդարադատության նախարար
09:50 27/06/2019  |  ՄամուլԱմենաինտրիգայինը. Ովքեր են կազմում վեթինգի հայեցակարգը. «Փաստ»
09:46 26/06/2019  |  ՄամուլԻնչպես է իրականացվելու վեթինգի գործընթացը. Հայտնի են ժամկետներն ու մեխանիզմները. «Ժողովուրդ»
10:24 21/06/2019  |  Մամուլ«Վեթինգային» դրամաշնորհ Եվրոպայից. Դատավորների աշխատավարձը կբարձրանա՞. «Փաստ»
09:31 20/06/2019  |  ՄամուլԴատական համակարգը՝ ճգնաժամի առաջ. Ինչ մտավախություն ունեն դատավորները. «Ժողովուրդ»

Кандидат в судьи Высшего судебного совета Армении предложила отказаться от употребления термина "веттинг" 07/01/2019 15:26 | Лента новостей
Кандидат на должность члена Высшего судебного совета (ВСС) Армении Анна Маргарян в ходе обсуждения в парламенте в понедельник предложила отказаться от термина "веттинг".
“Со своей стороны я бы попросила вообще отказаться от слова “веттинг”, поскольку оно не всегда несет положительный потенциал. Перед нами не стоит вопрос именно веттинга. Перед нами стоит задача – обеспечить справедливую, беспристрастную, уважающую права людей работу судьи, опирающегося на свои внутренние убеждения и право. Такими и должны быть критерии, которым мы должны следовать, поэтому говорить о том, что планируется проведении веттинга в классическом смысле, а это гораздо широкое понятие, нежели то, которое мы употребляем, я бы воздержалась”, - сказала кандидат в челны ВСС.