ՍԴ որոշման մեջ զարմանալի բան չկա. Վահե Գրիգորյանը, լինելով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, շահագրգիռ անձ է. Արա Ղազարյան 06/28/2019   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իրավաբանորեն այս որոշման մեջ որեւէ զարմանալի բան չկա, որովհետեւ Վահե Գրիգորյանը, լինելով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ,  բնականաբար շահագրգիռ անձ է եւ ունի շահերի բախում, վստահ եմ՝ ինքն էլ դա գիտակցում է»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց փաստաբան Արա Ղազարյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի երեկվա որոշմանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ այդ որոշման՝ ՍԴ նորընտիր դատավոր Վահե Գրիգորյնանը չի կարող մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի դիմումների քննությանը Սահմանադրական դատարանում, քանի որ նա կանխակալ վերաբերմունք ունի որպես դիմող հանդես եկող սահմանադրական դատավարության մասնակիցների նկատմամբ, ինչպես նաև մասնակցել է հիշյալ գործերի քննությանն այլ դատարաններում:
Ըստ Արա Ղազարյանի՝ սա բխում է նաեւ փաստաբանների վարքագծի կանոնակարգից. «Եթե նայենք Փաստաբանների վարքագծի կանոնակարգին, ապա նման նորմեր կան. եթե անձը ունի շահերի բախում, ապա վարույթին չպետք է մասնակցի»։
Ըստ Ղազարյանի, նույն սկզբունքով նա չպետք է մասնակցի նաեւ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումի քննարկմանը ՍԴ-ում, եթե պարզ դառնա, որ այդ դիմումը ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել. «Եթե շահարգիռ անձ է, եւ կանխակալ կարծիք ունի կամ արդեն հայտնել է իր կարծքը, ապա այո, դրան եւս չպետք է մասնակցի»։
Ինչ վերաբերում է ՍԴ-ի շուրջ ծավալված քննարկումներին, փաստաբանն այդտեղ խնդիր չի տեսնում. «Ես երբեք չեմ համարել, որ ՍԴ-ի շուրջ խնդիր է գոյացել, այսինքն՝ խնդիր չկա, որ ես ելքը տեսնեմ, նոր Սահմանադրությամբ այդ խնդիրը հստակորեն կանոնակարգված է, եւ 213-րդ հոդվածով նշված է, որ դատավորները, ովքեր ընտրվել են դեռ նախկին Սահմանադրությամբ, շարունակելու են պաշտոնավարել մինչ օրենքով սահմանված ժամկետի ավարտը»։
Ղազարյանի խոսքով՝ դա բխում է հանրային շահից եւ դատավորի անփոփոխելիության հիմնարար սկզբունքից, որը սահմանված է թե մեր, թե եվրոպական նորմերով. «Օրենքը հստակորեն կարգավորել է, անորոշություն, անկանխատելիություն չի եղել, հետեւաբարի ինչո՞ւ այդ մարդիկ պետք է դադարեն պաշտոնավարել։ Այլ բան է, որ Վահե Գրիգորյանը համաձայն չէ այդ հոդվածի բովանդակության հետ, բայց դա նրա կարծիքի ազատության իրավունքն է, հակառակ դեպքում միայն ՍԴ-ն կարող է այդ օրենքը համարել ոչ իրավաչափ»։
Արա Ղազարյանի խոսքով՝ քանի դեռ սահմանադրական նորմը ուժի մեջ է, մենք բոլորս պարտավոր ենք ուղղակի հարգել այդ նորմը. «Դա բխում է օրենքի գերակայության սկզբունքից, ինչից, սակայն, չի բխում սահմանադրական նորմն անտեսելն ու արհամարհելը»,-մեզ հետ զրույցում ասաց նա։
Հեղինակ՝ Միլենա Խաչիկյան
17:49 07/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանը կրկին մարդկանց առևանգելու փորձեր է անելու». նախազգուշացում՝ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին
11:26 19/08/2018  |  ՄեկնաբանությունԱրա Ղազարյանը՝ անցումային արդարադատության անհրաժեշտության մասին
20:18 08/02/2017  |  ՀարցազրույցՓաստաբանների համայնքում ընտրական գործընթացը դուրս հանեցինք ստվերից. Արա Ղազարյան
18:59 03/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է դուրս գալ անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի դասական քրեական դատավարության շրջանակներից. Արա Ղազարյան
22:19 16/06/2015  |  Քաղաքացիական իրավունքԿայքերը կարող են պատասխանատվության ենթարկվել ընթերցողների գրած մեկնաբանությունների համար
19:29 02/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՉես կարող օգտագործել ազատ խոսքը՝ արդարացնելու անհանդուրժողականությունը. Արա Ղազարյան
22:19 25/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈմն օլիգարխ գալիս, ասում է՝ վեր կաց, գնա այս հողատարածքից, սա արդեն իմն է, կամ՝ մի ձևական աճուրդի պատմության մասին
12:44 18/06/2014  |  Քաղաքացիական իրավունքՍա բացահայտ սաբոտաժ է պետության կողմից իր քաղաքացիների հանդեպ. Արա Ղազարյան

Адвокат прокомментировал решение КС о невозможности участия Ваге Григоряна в рассмотрении заявлений Кочаряна 06/28/2019   17:40  |  Лента новостей
Ничего удивительного в данном решении в юридическом плане нет, поскольку Ваге Григорян, являясь представителем правопреемников потерпевших, естественно, – лицо заинтересованное, и имеет место столкновение интересов. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил адвокат Ара Казарян, комментируя вчерашнее решение Конституционного суда.
“Уверен, что и он этом осознает”, -заявил Казарян.
Напомним, согласно этому решению, Ваге Григорян не может участвовать в рассмотрении заявлений Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова в Конституционном суде, поскольку у него предвзятое отношение к выступающим в качестве заявителя участникам конституционного судопроизводства. Помимо этого, он участвовал в рассмотрении данного дела в других судах.Ваге Григорян не будет участвовать в рассмотрении заявлений Роберта Кочаряна в Конституционном судеПо словам Казаряна, это вытекает и из правил поведения адвокатов.
“Если взглянуть на правила поведения адвокатов, то такие нормы есть. Если у человека возникло столкновение интересов, то он не должен принимать участия в производстве”, - сказал юрист.
Как отметил Ара Казарян, по тому же принципу он не должен участвовать в рассмотрении обращения  судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна в КС, если выяснится, что КС принял это заявление к производству.
“Если он – лицо заинтересованное и имеет предвзятое отношение или уже высказал свое мнение, то да, не должен принять участие и в этом”, - сказал он.
Что касается развернувшихся вокруг КС дискуссий, то адвокат не видит проблем.
“Я никогда не считал, что вокруг КС возникла проблема. Проблем нет, чтобы я видел выход. В Новой Конституции этот вопрос полностью отрегулирован. В статье 213 указано, что судьи, которые были избраны еще в соответствии с прежней Конституцией, продолжают пребывать в должности до истечения установленного законом срока полномочий”, - сказал он.
По словам Казаряна, это исходит из интересов общества, и принципа несменяемости судьи, который установлен как нашими, так и европейскими нормами.
“Закон четко регулирует. Почему люди должны прекратить свои полномочия. Другое дело, что Ваге Григорян не согласен с содержанием статьи, но это его право на свободу выражения мнения, в противном случае только КС может посчитать этот закон неправомерным”, - сказал он.
По словам Казаряна, пока конституционная норма в силе, все мы обязаны уважать эту норму. “Это вытекает из принципа верховенства закона, который, однако, не подразумевает игнорирования и пренебрежения конституционной нормой”, - отметил он.