Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ քրեական գործով բացահայտվել են ապօրինի ճանապարհով 15 հողատարածքներ վաճառելու դեպքեր 06/28/2019 17:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքնության ընթացքում բացահայտվել են Դիլիջան, Մխչյան, Նարեկ համայնքների ղեկավարների և աճուրդային հանձնաժողովների անդամների կողմից առանց աճուրդներ կազմակերպելու` կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով, նույն համայնքների սեփականությունը հանդիսացող 15 հողատարածքներ սեփականության իրավունքով Հովիկ Աբրահամյանի ազգականներին և նրա մերձավոր անձանց վաճառելու դեպքեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից։
Մասնավորապես, վերը նշված եղանակով որպես սեփականություն ձեռք են բերվել`
Դիլիջան քաղաքի Բաբաջանյան 26 հասցեի 15.000 քմ մակերեսով և Բաբաջանյան 24 հասցեի 57.000 քմ մակերեսով բնակավայրերի խառը կառուցապատման նշանակության հողատարածքներ, ինչպես նաև նույն քաղաքի Սարալանջ փողոցի թիվ 42, 44, 46 և 48 հասցեներում գտնվող, համապատասխանաբար՝ 731, 761, 701 և 720 քմ մակերեսով բնակելի տուն կառուցելու համար նախատեսված հողատարածքներ,
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում գտնվող 8.9 հա, 9.1 հա, 8 հա, 9 հա, 5.6 հա, 7.2 հա մակերեսով 4-րդ կարգի անջրդի հողամասեր և 4092 քմ մակերեսով արտադրական նշանակության հողամաս,
Արարատի մարզի Նարեկ գյուղում գտնվող 90 հա մակերեսով վարելահող և 30 հա մակերեսով արոտավայր:
Նկատի ունենալով, որ վերը նկարագրված որոշ դեպքերում անցել են քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված ժամկետները, իսկ որոշ դեպքերում կիրառելի է եղել համաներման մասին օրենքը, որի կապակցությամբ հակաօրինական արարք կատարած անձինք դիմել են վարույթն իրականացնող մարմնին` վերը նշված հիմքերով իրենց նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու խնդրանքով, ուստի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին: Որոշումների օրինակներն ուղարկվել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն` օրենքով սահմանված կարգով վարչական ակտերն առոչինչ ճանաչելու և նշված գույքային միավորները Դիլիջան, Մխչյան և Նարեկ համայնքներին վերադարձնելու գործընթաց նախաձեռնելու համար:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` հնարավոր այլ չարաշահումներն ու դրանք կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

Случаи незаконной продажи 15 земельных участков раскрыты в рамках уголовного дела в отношении Овика Абраамяна 06/28/2019   18:09  |  Криминальная хроника
Следствие раскрыло случаи продажи главами общин Дилижан, Мхчян, Нарек и членами аукционных комиссий права собственности родственникам бывшего премьер-министра Армении Овика Абраамяна и его ближнему окружению на 15 земельных участков, являющихся собственностью тех же общин. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы.
Отмечается, что случаи были раскрыты в ходе предварительного следствия по уголовному делу в отношении бывшего премьер-министра Армении Овика Абраамяна, привлеченного в качестве обвиняемого по  расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу.
Согласно сообщению, продажа земельных участков была осуществлена посредством составления поддельных документов и без организации торгов.
“С учетом того, что в ряде случаев истекли предусмотренные законом сроки привлечения к уголовной ответственности, а в некоторых был применим закон об амнистии, в связи с чем совершившие протизаконные деяния лица обратились в орган, осуществляющий производство, с просьбой об отказе от осуществления в отношении них уголовного  преследования по вышеуказанным основаниям, следователь ССС Армении принял решение не осуществлять в отношении них уголовное преследование”, - говорится в сообщении.
Копии решений направлены в Министерство территориального управления и инфраструктур для аннулирования в установленном законом порядке административных актов и инициирования процесса возвращения указанных имущественных единиц общинам Дилижан, Мхчян и Нарек.
“Предварительное следствие по уголовному делу продолжается для выявления других возможных злоупотреблений и установления всего круга лиц, совершивших их”, - отмечается в сообщении.