ՍԴ-ն աշխատում եւ աշխատելու է իր բնականոն հունով. ՍԴ հայտարարություն 06/28/2019   14:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի նախագահը եւ 7 դատավորներ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որում նշել են, որ ՍԴ-ն աշխատում եւ շարունակելու է աշխատել իր բնականոն հունով։
ՍԴ հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի դատավորների հայտարարությունը
հաշվի առնելով վերջին օրերին Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալված իրադարձությունները և քննարկումները՝ հարկ ենք համարում հայտարարել հետևյալը.
1. Այս օրերին Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ հնչեցված կարծիքների գերակշռող մեծամասնությունը քաղաքական է, ուստի մենք դրանց չենք արձագանքում՝ հաշվի առնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորի պարտականությունը հրապարակային ելույթներում և ցանկացած այլ հանգամանքում դրսևորել քաղաքական զսպվածություն և չեզոքություն:
2. Արված իրավական հարցադրումների առնչությամբ հարկ ենք համարում նշել, որ մասնավոր կարծիքները, Սահմանադրության յուրօրինակ մեկնաբանությունները Սահմանադրական դատարանի համար բնականաբար որևէ իրավական հետևանք առաջացնել չեն կարող:
3. Սահմանադրական դատարանի բացառիկ լիազորությունն է տալ Սահմանադրական նորմերի վերջնական մեկնաբանություն` ընդ որում, դա կարող է արվել միայն կոնկրետ գործի շրջանակներում:
4. Հաշվի առնելով, որ արված իրավական հարցադրումները Սահմանադրության և Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքի համաձայն կարող են դառնալ Սահմանադրական դատարանի քննության առարկա, մենք զերծ ենք մնում այդ հարցադրումների վերաբերյալ հրապարակայնորեն կարծիք հայտնելուց:
5. Սահմանադրական դատարանը աշխատում և աշխատելու է իր բնականոն հունով՝ ենթարկվելով բացառապես Սահմանադրությանը և ապահովելով Սահմանադրության գերակայությունը։
ք. Երևան 28.06.2019թ.
Հայատարարությունը ստորագրել են՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ՝ Հ.Թովմասյանը, Սահմանադրական դատարանի դատավորներ՝ Ա.Գյուլումյանը, Ա.Դիլանյանը, Ֆ.Թոխյանը, Ա.Թունյանը, Ա.Խաչատրյանը, Հ.Նազարյանը, Ա.Պետրոսյանը»։
10:19 27/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն 2018 թվականի ապրիլի 10-ի որոշմամբ հստակ արձանագրել է «դատավոր» ձեւակերպումը. Արամ Վարդեւանյան

Конституционный суд Армении работал и будет работать в штатном режиме - заявление 06/28/2019   15:06  |  Лента новостей
Председатель Конституционного суда Армении 7 судей выступили с заявлением, в котором отметили, что КС работал и будет работать в штатном режиме. Заявление КС приводим ниже.
“Дорогие соотечественники, с учетом развернувшихся в последнее время вокруг Конституционного суда событий и дискуссий, считаем необходимым заявить следующее:
1.В эти дни преобладающая часть озвученных мнений касательно КС носит политический характер, поэтому мы на них не реагируем с учетом обязанности судьи Конституционного суда проявлять в публичных выступлениях и при любых других обстоятельствах политическую сдержанность и нейтралитет.
2. В связи с озвученными вопросами правового характера считаем необходимым отметить, что частные мнения, своеобразные трактовки Конституции естественно не могут повлечь каких-либо правовых последствий для Конституционного суда.
3. Исключительное полномочие Конституционного суда – дача окончательного толкования конституционным нормам, причем это можно сделать в рамках конкретного дела.
4.С учетом того, что затронутые вопросы  правового характера могут стать предметом рассмотрения Конституционным судом в соответствии с Конституцией и конституционным законом “О Конституционном суде”, мы воздержимся от публичного высказывания мнения относительно этих вопросов.
5.Конституционный суд работает и работал в штатном режиме, подчиняясь исключительно Конституции и обеспечивая верховенство Конституции”.
Заявление подписали председатель Конституционного суда Г. Товмасян и судьи КС – А.Гюлумян, А. Диланян, Ф.Тохян, А.Тунян, А. Хачатрян, Г. Назарян и А. Петросян.