ՍԴ-ն 2018 թվականի ապրիլի 10-ի որոշմամբ հստակ արձանագրել է «դատավոր» ձեւակերպումը. Արամ Վարդեւանյան 06/27/2019   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային որոշումները ևս հանդիսանում են Սահմանադրության նորմերի մեկնաբանման բացառիկ աղբյուր, քանի որ դրանք ընդունվում են Սահմանադրական դատարանի ամբողջ կազմով»,- «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս կարծիքն է հայտնել սահմանադրագետ Արամ Վարդեւանյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ բոլոր նրանք, ում հետաքրքրում է ՍԴ դատավոր-անդամ տերմինների կիրառելիության հարցը, կարող են ուսումնասիրել ՍԴ աշխատակարգային որոշումները. «Թող պարզապես տեսնեն՝ ինչ եզրույթ է օգտագործվում, որը իրենից ենթադրում է ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածի անուղղակի, սակայն պարտադիր մեկնաբանում: Կից ներկայացված է հենց 2018թ. ապրիլի 10-ի աշխատակարգային որոշում: Սահմանադրական դատարանը 3-րդ կետում հստակ արձանագրել է «Դատավոր» ձևակերպումը: Հետևաբար այս հարցը պարզապես պետք է համարել սպառված»։
Այսինքն՝ Սահմանադրական դատարանը 2018 թվականի ապրիլից սկսած իր աշխատակարգային որոշումներում օգտագործել է ոչ թե անդամ, այլ դատավոր եզրույթը։
23:34 11/05/2019  |  ՀարցազրույցՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ իր լիազորությունների վերազանցման արդյունքում դատական ակտի բեկանումն առաջացնելու է մի շարք իրավական կազուսներ. Արթուր Ղամբարյան

КС Армении в решении от 10 апреля 2018 года четко зафиксировал термин "судья" - юрист 06/27/2019   10:38  |  Лента новостей
Процедурные решения Конституционного суда также являются абсолютным источником толкования норм Основного закона, поскольку  Конституционный суд их принимает в полном составе. Как передает “ФактИнфо”, такое мнение высказал специалист по конституционному праву Арам Вардеванян.
По его словам, все те, кого интересует вопрос применимости терминов член-судья Конституционного суда, может изучить процедурные решения КС.
"Пусть просто посмотрят, какой термин употребляется, которые подразумевает косвенное, однако обязательное толкование статьи 213 Конституции РА. Ниже представлено процедурное решение от 10 апреля 2018 года. Конституционный суд в третьем пункте четко зафиксировал термин “судья. Следовательно, этот вопрос надо считать этот вопрос закрытым", - сказал юрист.
Конституционный суд, начиная с апреля 2018 года, в своих процедурных решениях употреблял термин “судья”, а не “член”.