Կառավարությունը մտադիր է 13 հազար դրամով բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը 06/27/2019   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը։
Նշենք, որ նախագծի հեղինաը իշխող ուժի՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վարազադատ Կարապետյանն ու Բաբկեն Թունյանն են, ինչը ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանը։ Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի չափը սահմանել 55 հազար դրամի փոխարեն 63 հազար, այնինչ, կառավարությունն առաջարկում է, որ այն սահմանվի 68 հազար դրամ:
Փոխնախարարը ներկայացրեց հաշարկի հիմքերը, որտեղ կարևորվել է նվազագույն սպառողական զամբյուղը:
«Ուղիղ փոխելու ենք 45 հազար մասնավոր և պետական ոլորտում 35 հազար աշխատողի աշխատավարձը, որոնք ստանում են նվազագույն աշխատավարձ», - ասաց նա՝ նշելով, որ նրանց աշխատավարձը շուրջ 23-24 տոկոսով ավելանում է:
Վարչապետը կարևորեց նաև աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը, քանի որ մտահոգություններ հնչեցին, որ հնարավոր է՝ գործատուն մանևրելու հնարավորություններ ունենա ժամերի քանակով, ինչը ևս պետք է կանոնակարգել օրենքով, որպեսզի նման հնարավորություն չլինի:
15:12 24/06/2019  |  ՏնտեսությունԿառավարությունը գտել է արտահանման ցուցանիշները «բարելավելու» բանալին
12:11 24/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք ավիաընկերություն պատրաստ է մասնակցել 2 ժողովուրդների միջեւ ծագած ճգնաժամի կարգավորումներին. Վարչապետի խորհրդական
12:04 24/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՑավոք Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը ոչ միայն չի լիցքաթափվել, այլև հակառակը. Նիկոլ Փաշինյանն անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել

Правительство Армении намерено повысить минимальную зарплату на 13 тыс. драмов 06/27/2019 12:20 | Экономика
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило законопроект о внесении изменений в закон "О минимальной месячной заработной плате".
Отметим, автором законопроекта являются депутаты от правящей фракции “Мой шаг” Вараздат Карапетян и Бабкен Тунян. Документ представил заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Гемафин Гаспарян.
Поправками предлагается повысить минимальный размер оплаты труда с нынешних 55 тысяч драмов до 63 тыс.. Между тем правительство предлагает увеличить его до 68 тыс. драмов.
"Мы изменим размер оклада 45 тыс. работников частного сектора и 35 тыс. госслужащих, которые получают минимальную зарплату", - заявил замминистра, отметив, что их зарплата повысится примерно на 23-24%.
Премьер придал важность и защите прав трудящихся, поскольку возникли опасения, что работодатель при этом сможет маневрировать рабочими часами, что тоже нуждается в законодательном регулировании для исключения подобной возможности.