Արմեն Գևորգյանի փաստաբան. «Բոլոր երեք դատական ատյանները հաստատել են իմ պաշտպանյալի կողմից ՍԴ անդամի վրա ճնշում գործադրելու փաստի առնչությամբ հիմնավոր կասկածի բացակայությունը» 06/27/2019 15:48 | Հարցազրույց
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցերին պատասխանում նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
- Պարո՛ն Ալեքսանյան, այսօր մամուլում տեղեկություն կար, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում եղել են դատարանների վրա ճնշումներ գործադրելու դեպքերր։ Մասնավորապես նշվում էր Սահմանադրական դատարանի անդամ Վալերի Պողոսյանի վրա ճնշում գործադրելու դեպքը 2008 թվականին, որը նկարագրված է Wikileaks-ի հրապարակումներից մեկում։ Ինչպե՞ս կարող եք մեկնաբանել այդ տեղեկությունը։ Այդ մասով նախաքննության սկզբում նաեւ Արմեն Գեւորգյանին էր մեղադրանք առաջադրվել։
- Մենք տեղյակ ենք fip.am կայքում այդ հրապարակման մասին։ Տարօրինակ է, որ այդ հրապարակման հեղինակները մոռացել կամ դիտավորյալ կերպով ուշադրություն չեն դարձրել երկու կարևոր հանգամանքի վրա։ Առաջին՝ Վալերի Պողոսյանն ինքը բազմիցս և հրապարակայնորեն հայտարարել է այն մասին, որ իր վրա ճնշում չի գործադրվել։ Այդ մասին նա պնդել է նաև նախաքննության ընթացքում տրված իր ցուցմունքներում։ Եվ երկրորդ, բոլոր երեք դատական ատյանները հաստատել են իմ պաշտպանյալի կողմից ՍԴ անդամի վրա ճնշում գործադրելու փաստի առնչությամբ հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
- Քանի որ կրկին անգամ հղում է արվում Wikileaks-ի գաղտնագրերի վրա, կցանկանայինք իմանալ, արդյո՞ք որևէ նոր բան պարզել եք նախաքննական մարմինների կողմից այդ հրապարակումների օգտագործման իրավաչափության վերաբերյալ։
-Արմեն Գևորգյանն ինքը վերջերս մեկնաբանել է նախաքննական մարմինների կողմից Wikileaks-ի հրապարակումների հիման վրա իրեն մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ իրավիճակը։ Որևէ նոր բան, քան այն, որ հիշյալ հարցազրույցից հետո մենք պաշտոնապես դիմել ենք ԱՄՆ դեսպանությանը մեկնաբանություններ ու հնարավոր պարզաբանումներ ստանալու հարցով, դեռ տեղի չի ունեցել։ Մենք դիմել ենք հունիսի 5-ին, բայց մինչ այս պահը դեռ մեր նամակի պատասխանը չենք ստացել։
- Այսօր ԶԼՄ-ների մի հրապարակման մեջ խոսվում էր 2008-ի դեպքերի ընթացքում Բաղրամյան 26-ում գոյություն ունեցած ինչ-որ գաղտնի շտաբի մասին և նշվում էր, որ Ձեր պաշտպանյալը հերքել է այդ տեղեկությունը։ Այդ հրապարակման մեջ ներկայացված էր նաև Սեդա Սաֆարյանի մեկնաբանությունը այդ հարցի առնչությամբ, ով պնդել էր այդ գաղտնի շտաբի գոյության մասին։ Ձեր մեկնաբանությունը, խնդրում եմ։
-Չեմ ուզում և չեմ մեկնաբանելու Սեդա Սաֆարյանի պնդումները։ Կարող եմ ասել միայն, որ դատարան ներկայացված նախաքննության նյութերում չկան տվյալներ 2008թ մարտյան իրադարձությունների ժամանակ Բաղրամյան 26-ում որևէ գաղտնի շտաբի գոյության մասին։

Адвокат Армена Геворкяна: Суды всех трех инстанций подтвердили факт отсутствия обоснованного сомнения по поводу оказания моим подзащитным давления на члена КС 06/27/2019 16:04 | Судебный репортаж
Адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрик Алексанян ответил вопросы корреспондента ИА "ФактИнфо".
- Господин Алексанян, сегодня в новостной ленте прошла информация, что во время президентства Роберта Кочаряна были эпизоды давления на суд, в частности, указывался также эпизод по оказанию давления на члена Конституционного суда Валерия Погосяна в 2008 году, описанный в публикациях Wikileaks. Как Вы прокомментируете эту информацию?
- Мы знакомы с этой публикацией на сайте fip.am. Странно, что авторы публикации забыли или специально не обратили внимания на два важных обстоятельства. Во-первых, сам Валерий Погосян неоднократно и публично заявлял о том, что на него не оказывалось давления. Об этом он утверждает также в своих показаниях, данных во время следствия. Во-вторых, все суды трех инстанций подтвердили факт отсутствия обоснованного сомнения по поводу оказания моим подзащитным давления на члена КС.
- Поскольку опять ссылка делается на Wikileaks, хотелось бы узнать, что нового вам удалось выяснить о правомочности использования этих публикаций следственными органами?
- Армен Геворкян недавно комментировал ситуацию, связанную с использованием следственными органами публикаций Wikileaks для предъявления ему обвинений. Ничего нового, кроме того, что после этого интервью мы официально обратились в посольство США за комментариями и возможными разъяснениями, не произошло. Обратились мы 5 июня, но до сих пор не получили ответа на наше письмо.
- Сегодня в одной из публикаций СМИ говорится о существовании некоего секретного штаба в дни событий 2008 года на Баграмяна 26 и там же указывается, что ваш подзащитный отверг такую информацию. В публикации есть также комментарии Седы Сафарян по этому вопросу, которая подтверждает существование такого штаба. Что можете сказать по этому поводу?
- Не хочу и не буду комментировать утверждения Седы Сафарян. Могу сказать только, что в материалах следствия, представленных в суд, нет сведений о существовании какого-либо тайного штаба на Баграмяна 26 в дни мартовских событий 2008 года.