Դատարանի այս քայլն ինչ-որ տեղ պատասխանատվությունը այլ մարմնի ուսերին դնելու ձեւ է. Հայկ Ալումյան 06/26/2019   12:53  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Վերաքննիչ դատարանը կարող էր ոչ թե դիմել Սահմանադրական դատարան, այլ ինքը գտներ, որ այստեղ ուղղակի կարելի է կիրառել Եվրոպական կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը, եւ պարտավորեցներ Սասուն Խաչատրյանին հերքել իր տարածած տեղեկությունները եւ ներողություն խնդրել»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառնալով Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու մասին դատարանի որոշմանը. «Դատարանը եվրոպական կոնվենցիան ուղղակիորեն չկիրառեց, այսինքն՝ նա կարող էր ուղղակի կիրառել, բայց ուղղակի չկիրառեց, եւ իր նախաձեռնությամբ որոշեց դիմել ՍԴ՝ օրենսդրական բացի հետ կապված դիրքորոշում ստանալու համար»։
Հիշեցնենք, որ երեկ պարզ դարձավ, որ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ա․ Մնացականյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի և ՀՀ Գլխավոր դատախազության բողոքների վերաբերյալ իր վարույթում գտնվող գործով հունիսի 12-ին որոշում է կայացրել Սահմանադրական դատարան դիմելու և դատական գործի վարույթը կասեցնելու մասին: Դատարանի վարույթում գտնվող գործը վերաբերում է նախաքննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից Ռ․ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտմանը. «Պարոն Խաչատրյանը կիրառում է նախ այնպիսի արտահայտություններ, որոնք կոպտորեն խախտում են պարոն Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը, այսինքն՝ ինքը հաստատված ձևով է ասում, որ պարոն Քոչարյանը կատարել է այս կամ այն: Սա շատ վտանգավոր բան է` մեկ, որ խախտվում է անմեղության կանխավարկածը, երկու՝ որովհետև լսարանի մի զգալի մաս համարում է դա որպես արդեն վերջնականապես հաստատաված»,-անդրադառնալով ՀՔԾ պետի՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցին՝ դեռ նախորդ տարի այս մասին հայտարարել էր Հայկ Ալումյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ դատարանը դիմել է ՍԴ, որովհետեւ մեր Քրեական դատավարության օրենսգիրքը չի նախատեսում, որ ՀՔԾ պետին կարելի է պարտավորեցնել ներողություն խնդրել եւ հերքել իր տարածած տեղեկությունները, բայց ըստ նրա՝ այդ դեպքում պետք է կիրառվի եվրոպական կոնվենցիան. «Միջազգային պայմանագրերը հենց դրա համար են. եթե դրանցով նախատեսված ամեն ինչ մեր օրենսդրությամբ սահմանված լիներ, դրանց միանալու կարիք գուցե էլ չառաջանար, հիմա միջազգային պայմանագրի ենք միացել, ստանձնել ենք օրենսդրական պարտավորություն, որ եթե մեր օրենքը չի նախատեսում, հետեւենք միջազգայինին, իսկ դրանով նախատեսված է, որ անձի՝ կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքների խախտման դեպքում իրեն տրամադրվի արդյունավետ պաշտպանության հնարավորություն»։
Ալումյանը պնդեց, որ ՀՔԾ պետը մի շարք արտահայտություններ է արել, որոնք ակնհայտորեն խախտում են անձի անմեղության կանխավարկածը, եւ ըստ նրա՝ այդ հանգամանքը անվիճելի է. առաջին ատյանի դատարանն էլ գտել էր այդ խախտումը եւ որոշում էր կայացրել իրենց բողոքն այդ մասով բավարարել. «Խնդիրն այն էր՝ դա պետք է բողոքարկվի քրեական դատավարությա՞ն ընթացակարգով, քաղաքացիականո՞վ թե՞ վարչաիրավականով, եւ արդյո՞ք քրեական դատավարական ընթացակարգով բողոքարկելու դեպքում դատարանն իրավունք ունի նրան պարտավորեցնել հերքել եւ ներողություն խնդրել, թե՞ դա նախատեսված չէ»։
Ալումյանի գնահատմամբ՝ դատարանի այս քայլը ինչ-որ տեղ պատասխանատվությունը այլ մարմնի ուսերին դնելու ձեւ է. «Բայց ավելի լավ կլիներ, եթե դատարանն այդ պատասխանատվությունն իր վրա վերցներ, իսկ դրա օրինական հիմքերն ինքն ուներ»։
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ պատասխանող կողմն այս որոշումը կբողոքարկի, Հայկ Ալումյանը պատասխանեց. «Աշխարհում մի տարբերակ չկա՝ սկսած ամենաաներեւակայելի տարբերակներից, որ ես հնարավոր չեմ համարում այս գործում»։
Պաշտպանը չբացառեց նաեւ, որ գուցե իրենք էլ բողոքարկեն այս որոշումը. «Դեռ չենք կողմնորոշվել, բայց չի բացառվում»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ երեկ կայացված որոշմանը, որով բեկանվել էր թե Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխման, թե գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումները, Հայկ Ալումյանի կարծիքով՝ Վերաքննիչի որոշումը չի կարող ՍԴ-ին որեւէ կերպ պարտավորեցնել. «ՍԴ-ն դիմում ունի, պիտի դրան ընթացք տա, Վերաքննիչի որոշումը կարող է միայն Առաջին ատյանի դատարանի գործողության մեջ որոշակի փոփոխություն մտցնել, բայց նրա որոշումը ՍԴ-ին որեւԷ կերպ չի կարող պարտավորեցնել, կաշկանդել կամ ուղղորդել»։

Адвокат Кочаряна прокомментировал решение Апелляционного суда о приостановлении производства по делу о нарушении презумпции невиновности 06/26/2019 14:08 | Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна прокомментировала решение Апелляционного уголовного суда о приостановлении производства по делу касательно нарушения презумпции невиновности экс-главы государства и отправке дела в Конституционный суд.
“Апелляционный уголовный суд Армении мог бы вместо обращения в Конституционный суд посчитать, что здесь можно применить статью 13 Европейской конвенции и обязать Сасуна Хачатряна(начальник Специальной следственной службы Армении -Прим.ред.) опровергнуть распространенные сведения и принести извинения. Суд просто не прибег к Европейской конвенции, то есть, он мог просто применить, однако не сделал этого, и по собственной инициативе решил обратиться в КС за позицией по законодательной бреши”, - сказал Айк Алумян в беседе с корреспондентом “Фактинфо”.
Напомним, вчера стало известно, что судья Апелляционного уголовного суда Армении А. Мнацаканян по находящемуся в его производстве делу касательно жалоб адвоката второго президента РА Роберта Кочаряна - Айка Алумяна - и Генеральной прокуратуры РА 12 июня с.г. вынес решение об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу. Дело касается нарушения начальником Специальной следственной службы в ходе предварительного следствия презумпции невиновности Р. Кочаряна.
“Г-н Хачатрян прибегает к таким высказываниям, которые грубейшим образом нарушают презумпцию невиновности г-на Кочаряна, а именно, в форме утверждения заявляет, что г-н Кочарян совершил то или это. Это очень опасная штука. Во-первых, это нарушает презумпцию невиновности, а во-вторых, значительная часть аудитории воспринимает это как нечто окончательно подтвержденное”, - сказал еще в прошлом году Айк Алумян, комментируя интервью главы ССС Общественному телевидению.
По словам адвоката, суд обратился в КС, потому что Уголовно-процессуальный РА не предусматривает, что главу ССС можно обязать принести извинения и опровергнуть распространенные им сведения, однако, как отметил он, в таком случае, следует применить Европейскую конвенцию.
“Международные договора именно для этого. Если бы все предусмотренное в них нашло бы отражение в нашем законодательстве, то, возможно, необходимости в присоединении к ним не возникло бы. Теперь же мы присоединились к международному договору, взяли на себя обязательство в не предусмотренных нашим законодательством случаях следовать международному, которым предусмотрено предоставление возможности на эффективную защиту в случае нарушения гарантированных Конвенцией прав человека“, - заявил он.
Алумян отметил, что начальник Спецследственной службы сделал ряд высказываний, которые очевидным образом нарушают презумпцию невиновности лица, и, по его словам, данное обстоятельство неоспоримо; суд первой инстанции увидел это нарушение и вынес решение удовлетворить их жалобу в части, касающейся этого.
“Проблема заключается в том, что должно ли это быть обжаловано в порядке уголовно-процессуальной, гражданской процедур или административного права, и имеет ли суд в случае обжалования в порядке уголовно-процессуальной процедуры право обязать его опровергнуть или принести извинения, или этого не предусмотрено?”- заявил адвокат.
По оценке Алумяна, данный шаг суда где-то способ возложить ответственность на плечи другого органа.
“Но было бы лучше, если бы суд взял на себя эту ответственность, а законные основания у него для этого имелись”, - отметил он.
Что касается возможности обжалования ответчиком данного решения, Айк Алумян заявил: “В мире нет ни одного варианта, начиная с самого невероятного, который я не посчитал бы возможным в данном деле”.
Адвокат также не исключил возможность обжалования и ими данного решения.
“Мы пока не определились, но не исключается”, - сказал он.
Что касается вынесенного накануне под председательством судьи Армена Даниеляна решения Апелляционного уголовного суда, которым отменены как решения об изменении о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна, так и о приостановлении производства по делу и обращении в КС, то, по мнению Айка Алумяна, решение Апелляционного суда не может каким-либо образом обязывать КС.
“В КС поступило заявление, он должен дать ему ход. Решение Апелляционного суда может только внести определенные изменения в действия суда первой инстанции, однако его решение каким-либо образом не может обязывать, сковывать или направлять КС”, -заявил он.