Խաթարված է եղել արդար դատաքննության սկզբունքը․ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները հանդես են եկել հայտարարությամբ 06/25/2019   17:14  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը պատրաստվում է բողոքարկել Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից այսօր հրապարակված դատական ակտերը։
Բողոքարկման հիմք է հանդիսանում այն փաստը, որ ի սկզբանե խաթարված է եղել արդար դատաքննության սկզբունքը․ փաստաբաններին չի թույլատրվել ելույթ ունենալ և ներկայացնել իրենց առարկությունները։ Դատական ակտերն ստանալուց հետո կքննարկվի նաև բողոքում հավելյալ հիմքեր ներկայացնելու հարցը։
Նշենք, որ դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, այսօր՝ հունիսի 25-ին բավարարել է դատախազի, տուժողի և վերջինիս ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի վերաքննիչ բողոքները։
Դատարանի որոշմամբ վերացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։
Բացի այդ, դատարանը որոշել է Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 20.05.2019 թ․ որոշումը բեկանել և տվյալ դատական գործը ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության։

Защита Роберта Кочаряна намерена обжаловать решение об аресте экс-президента Армении 06/25/2019   17:31  |  Суд по делу второго президента РА
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна заявила о намерении обжаловать обнародованные сегодня Апелляционным уголовным судом Армении судебные акты.
“Основанием для обжалования служит тот факт, что изначально был подорван принцип справедливого судебного разбирательства: адвокатам не позволили выступить и представить свою позицию”, - говорится в заявлении.
После получения копий судебных актов адвокаты рассмотрят также вопрос изложения дополнительных оснований в жалобе.
Отметим, что суд под председательством судьи Армена Даниеляна сегодня, 25 июня, удовлетворил апелляционные жалобы прокурора, потерпевшего и его представителя Седы Сафарян.
Суд также постановил отменить личное поручительство бывшего и действующего президентов Арцаха и применить в отношении Роберта Кочаряна меру пресечения в виде заключения под стражу.
Помимо этого, суд удовлетворил еще одну жалобу на решение суда общей юрисдикции Еревана от 20 мая с.г. об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу и постановил отправить дело в тот же суд на новое рассмотрение.