Կարեւոր ուղերձ ԵԽ-ից. Վենետիկի հանձնաժողովը հետեւում է ՍԴ-ի շուրջ զարգացումներին 06/24/2019   17:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վենետիկի հանձնաժողովը տեղեկացված է Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական զարգացումների մասին եւ լիազորել է հանձնաժողովի նախագահին հանդես գալ հայտարարությամբ։
Հանձնաժողովի կայքում տեղադրված փաստաթղթից տեղեկանում ենք, որ հարցին հանձնաժողովն անդրադարձել է  հունիսի 21-22-ը Վենետիկում տեղի ունեցող 119-րդ լիագումար նիստի ընթացքում. «Վենետիկի հանձնաժողովը տեղեկացվել է Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական զարգացումների մասին, ներառյալ այն հանրային հայտարարությունների, որոնք վերաբերում են Սահմանադրական դատարանի ներկա անդամներին։ Վենետիկի հանձնաժողովը նախագահիին խնդրել է մանրամասն հետեւել իրադարձություններին եւ անհրաժեշտության դեպքում նշված հարցի վերաբերյալ հրապարակավ հանդես գալ հայտարարությամբ։
«Սա նշանակում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի անունից լիազորվել է հայտարարությամբ հանդես գալ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը։ Ասել եմ, որ որպես իրավաբան, այս վիճակը կարելի է բնութագրել որպես իշխանության յուրացման նախապատրաստություն։ Սա կարեւոր ուղերձ է եւ ճիշտ կլինի, որ մեր իշխանություններն այդպես էլ ընկալեն, ու այդ նախապատրաստական գործողություններն առաջ չտանեն։ Հակառակ պարագայում, ինչպես տեսնում ենք, միջազգաին հանրությունը, ամենավստահելի կառույցներից մեկը ուշադրությամբ հետեւում է իրավիճակին եւ լիազորել է հանձնաժողովի նախագահին հանդես գալ հայտարարությամբ։ Հուսով եմ բանը դրան չի հասնի եւ իշխանության յուրացման նախապատրաստությունը կխափանվի»,-ասել է միջազգային իրավունքի մասնագետ Ռուբեն Մելիքյանը։
20:52 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գրիգորյանն ու Հրայր Թովմասյանը հանդիպել են
20:35 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Չկա օրենք, որը Վահե Գրիգորյանին այս պահին դարձնի Սահմանադրական դատարանի նախագահ». սահմանադրագետ.galatv.am
18:25 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎ․ Գրիգորյանի տրամաբանությունից ելնելով՝ պետք է հանգենք այն աբսուրդ եզրակացության, որ Հայաստանում գործում են երկու Սահմանադրական դատարան. ՀՀԿ
16:01 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գրիգորյանի հայտարարությունն անակնկալ էր. Լիլիթ Մակունց
13:29 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես տեսնում եք, ես հիմա գնում եմ աշխատանքի.Հրայր Թովմասյանը չի մեկնաբանել Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը
09:24 21/06/2019  |  ՄամուլՎահե Գրիգորյանի հայտարարությունն անակնկալ է եղել «Իմ քայլ»-ականների համար. «Ժողովուրդ»

Важный месседж от СЕ: Венецианская комиссия следит за конституционными процессами в Армении 06/25/2019   00:12  |  Лента новостей
Европейская комиссия за демократию через право (Венецианская комиссия СЕ) в  декларации по итогам состоявшегося 21-22 июня пленарного заседания коснулась также конституционных процессов в Армении, сообщается на сайте СЕ.
“Венецианская комиссия была проинформирована о последних конституционных процессах в Армении, в том числе о недавних публичных заявлениях в отношении действующих членов Конституционного суда”, - говорится в заявлении.
Венецианская комиссия попросила своего председателя тщательно отслеживать ситуацию, а при необходимости выступить с публичным заявлением по этому поводу.
“Это означает, что от имени Венецианской комиссии уполномочен выступить с заявлением председатель Венецианской комиссии. Я говорил, что я как юрист могу охарактеризовать это состояние как подготовку к узурпации власти. Это важный месседж, и будет правильно, если наши власти воспримут это так, и не станут лоббировать действия по подготовке. В противном случае, как вы видите, международное сообщество, одна из самых надежных структур пристально следит и уполномочило председателя комиссии выступить с заявлением. Надеюсь, дело не дойдет до этого, и подготовка к узурпации власти будет сорвана”, - заявил специалист по международному праву Рубен Меликян.