Ցավոք Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը ոչ միայն չի լիցքաթափվել, այլև հակառակը. Նիկոլ Փաշինյանն անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել 06/24/2019   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում են  ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Պետք է արձանագրել, որ մեր նախորդ նիստից հետո ցավոք Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը ոչ միայն չի լիցքաթափվել, այլև  հակառակը, որոշակի գործընթացներ են տեղի ունենում մեր միջավայրում, որոնք մեզ ստիպում են ավելի աչալուրջ լինել մեր անվտանգային մարտահրավերների հարցում:
Այսօրվա նիստի օրակարգում ունենք նաև տարածաշրջանային իրավիճակի հետ առնչվող ընթացիկ հարցեր, որոնց քննարկման արդյունքում մեր որոշումները պիտի ծառայեն անվտանգային մարտահրավերների պատշաճ կառավարմանը: Իհարկե, համոզված եմ, որ մենք կկարողանանք անհրաժեշտ գործիքակազմ գտնել, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության համար հավելյալ ռիսկեր չառաջանան կամ դրանք լինեն կառավարելիության շրջանակում:
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունն, իհարկե, մեր կառավարության համար լրջագույն առաջնահերթություն է: Եվ այդ ուղղությամբ մենք ունենք ոչ միայն ընթացիկ, միջնաժամկետ, այլև ռազմավարական, երկարաժամկետ խնդիրներ լուծելու և քննարկելու խնդիր: Այդ քննարկումներն, իհարկե, տեղի են ունենում ոչ միայն Անվտանգության խորհրդի ձևաչափով, դրանք նաև տեղի են ունենում քաղաքական միջավայրում, կառավարական տարբեր աշխատանքային քննարկումների և խորհրդակցությունների ֆորմատներում, բայց իհարկե, Անվտանգության խորհուրդն այն մարմինն է, որտեղ այդ բոլոր քննարկումների արդյունքները պետք է իմի բերվեն և վերածվեն կոնկրետ գործնական արդյունքների ու որոշումների:
Մեր այսօրվա աշխատանքին հաջողություն եմ մաղթում, որպեսզի այդ որոշումները ոչ միայն կայացվեն, այլ նաև դրանց իրագործման կոնկրետ ճանապարհային քարտեզ և պատկերացում ունենանք»:
ԱԽ նիստում  քննարկվել է անվտանգության ոլորտին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
12:43 22/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում փող է պտտվում. 3 օրում 40 մլն-ով ավելացել է պահուստավորված դոլարը. Փաշինյան (տեսանյութ)
10:50 22/06/2019  |  Մամուլ«Պատասխանել արագ ու հստակ». Վարչապետը կտրուկ հրահանգ է տվել պատգամավորներին. «Փաստ»
10:50 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈմանք սիրո և համերաշխության մթնոլորտ ձևավորելու ձգտումը փորձում են մեկնաբանել որպես թուլություն. Փաշինյան

Пашинян созвал заседание Совета безопасности Армении: на повестке дня – ситуация в регионе 06/24/2019 12:42 | Лента новостей
Заседание Совета безопасности Армении под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось сегодня, 24 июня. Подробности передает пресс-служба правительства.
“Следует констатировать, что после нашего предыдущего заседания, к сожалению, атмосфера безопасности вокруг Армении не только не разрядилась, а, напротив, - имеют место определенные процессы, которые нас вынуждают быть более бдительными в вопросе вызовов безопасности”, - заявил Пашинян, открывая заседание.
Он сообщил, что на повестке дня также стоят текущие вопросы, касающиеся ситуации в регионе.
“По итогам их обсуждения принятые нами решения должны послужить надлежащему управлению вызовами безопасности. Конечно, убежден, что мы сумеем найти необходимый инструментарий, чтобы не допустить возникновения дополнительных рисков для Республики Армения или выхода их за рамки управляемости”, - сказал премьер.
Безопасность Республики Армения и Республики Арцах, конечно, является серьезнейшим приоритетом для нашего правительства.
“И в данном направлении перед нами стоит задача по обсуждению и решению не только текущих и среднесрочных, но и долгосрочных стратегических вопросов. Эти дискуссии, конечно, проводятся не только в формате Совета безопасности, но в политической среде, в ходе проводимых правительством различных рабочих консультаций и совещаний, на которых должны подводиться итоги всех обсуждений и превратиться в практические результаты и решения. Желаю успехов участникам сегодняшнего заседания, чтобы эти решения не только были приняты, но и мы разработали конкретную дорожную карту и составили представления по их реализации”,- сказал он.