Եթե Վահե Գրիգորյանը այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ կհայտնվի քրեական տիրույթում. Դավիթ Հարությունյան NEWS.am 06/21/2019   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վահե Գրիգորյանը անհեթեթ միտք է ասել, և եթե այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ կհայտնվի քրեական տիրույթում։ Նման կարծիք NEWS.am–ի հետ զրույցում հայտնեց Արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նորընտիր անդամ Վահե Գրիգորյանի` ԱԺ–ում արված սկանդալային հայտարարությանը։
Ըստ Հարությունյանի՝ Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը չի բխում ՀՀ սահմանադրությունից։
«Փորձել արհեստական տարանջատում մտցնել Սահմանադրական դատարանի անդամի և Սահմանադրական դատարանի դատավորի միջև, այնքան արհեստական է, որ հասնում է անհեթեթության։ Սահմանադրության անցումային դրույթները, որոնք շատ կարևոր են, պարունակում է հստակ դրույթ. ՍԴ նախագահի մասով հստակ նշված է, որ մինչև Սահմանադրության 7–րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը՝  2018թ. ապրիլի 9–ը նշանակված Սահմանադրական դատարանի  նախագահը, շարունակում է պաշտոնավարել մինչև իր լիազորությունների ժամկետի ավարտը։ Հայերենին տիրապետող ցանկացած անձի առաջարկում եմ բացել Սահմանադրության 213–րդ հոդվածը, ընթերցել  թեկուզ 10 անգամ և փորձել գտնել որևէ դրույթ, որտեղ գրված է, որ նա չպետք է շարունակի, որ նա այլևս դատարանի նախագահ չէ»,–հայտարարեց Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ Հրայր Թովմասյանը պետք է շարունակի կատարել Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները։
Արդարադատության նախկին նախարարը նկատեց, որ, ցավոք, հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ ստիպված են իրավական առումով փորձել հիմնավորել, թե ինչու է Վահե Գրիգորյանի արտահայտած միտքը սխալ.
«Ընդամենը պետք է բացել Սահմանադրության 213–րդ հոդվածը և կարդալ, վստահեցնում եմ, որ ցանկացած կիրթ, գրագետ մարդու համար բավարար է մեկ անգամ կարդալ այդ դրույթը՝ հասկանալու համար ԱԺ–ում հնչած հայտարարության  մերկապարանոց լինելը»,–ասաց նա։
Ըստ Դավիթ Հարությունյանի՝ Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունն ընդամենը  քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով փորձ է խեղաթյուրել Սահմանադրության իմաստը և դրանից եզրակացություններ անել։
Հարցին, եթե ի վերջո Վահո Գրիգորյանին հաջողվի նման եղանակով զբաղեցնել ՍԴ նախագահի աթոռը, ինչպես այդ փաստը կընկալվի միջազգային հարթությունում։
«Այս պահին, բացի  քաղաքական չեզոքությունը խախտելուց, Վահե Գրիգորյանն ընդմանեը մի անհեթեթ միտք է ասել, և եթե այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ արդեն կհայտնվի քրեական տիրույթում»,–ասաց նա՝ նկատելով, որ ՍԴ անդամը պետք է զերծ մնար քաղաքական գնահատականներ հնչեցնելուց։
Հիշեցնենք, որ Վահե Գրիգորյանը հունիսի 20–ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Սահմանադրական դատարան մուտք գործելիս, որպես Սահմանադրական դատարանում միակ դատավոր, որովհետեւ մյուս դատավորը այս օրերին բացակայում է, ստանձնելու է Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունների եւ պարտականությունների կատարումը։  Ավելի ուշ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ Հրայր Թովմասյանը այլևս Սահմանադրական դատարանի դատավոր չէ և չի էլ եղել այդպիսին:
Ըստ պատգամավորի՝ ոստիկանությունը չպետք է թույլ տա ոչ դատավորին մուտք գործել ՍԴ–ի վարչական տարածք։
Լուրեր Հայաստանից - NEWS.am
10:37 11/05/2019  |  ՄամուլԻշխանությունն ազատվում է Դավիթ Հարությունյանի կադրից. «Հրապարակ»
18:21 04/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Հարությունյանի խոսքով՝ ՀՀԿ-ն սկզբունքորեն դեմ չէ մեկ տարվա ընթացքում գնալ արտահերթ ընտրությունների
10:38 28/06/2018  |  ՄամուլԴավիթ Հարությունյանը աշխատանք է որոնում. «Հրապարակ»
22:26 31/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն պատրաստ է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների և արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ քննարկումների
19:17 19/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱկցիաներն ու հանրահավաքները որոշ դեպքերում անցնում են խաղաղ լինելու սահմանագիծը. Դավիթ Հարությունյան
10:25 04/04/2018  |  ՄամուլԱրդարադատության նախարարն ունի 6 բնակարան, անհատական բնակելի տուն, ամառանոց և հողամաս. «Հայկական ժամանակ»
11:29 27/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգողին
18:56 22/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարությունը հերքում է. նախարար Հարությունյանի պատասխանը վերաբերել է այլ հարցի
18:29 20/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը ԱՄՀ ներկայացուցչի հետ քննարկել է հակակոռուպցիոն ոլորտում իրականացող աշխատանքների ընթացքը

Экс-глава Минюста Армении прокомментировал NEWS.am скандальное заявление нового судьи КС Ваге Григоряна 06/21/2019   14:33  |  Комментарий
Ваге Григорян высказал абсурдную мысль. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am бывший министр юстиции Армении Давид Арутюнян, комментируя скандальное заявление новоизбранного члена Конституционного суда Ваге Григоряна, озвученное накануне в парламенте.  По его словам, заявление Григоряна не исходит из Конституции Армении. «Попытка внесения искусственного разделения между членом Конституционного суда и судьей КС настолько искусственна, что доходит до абсурда.
В переходных положениях Конституции, которые очень важны, есть четкое положение: в части,касающейся главы КС, в частности, отмечено, что до вступления в силу 7-ой главы Конституции, председатель КС, назначенный 9 апреля 2018 года, продолжает пребывать в своей должности до истечения срока своих полномочий. Любому владеющему армянским языком человеку предлагаю открыть 213 статью Конституции, почитать ее хоть 10 раз и попытаться найти какое-либо положение, где написано, что он больше не глава суда», - заявил Арутюнян, добавив при этом, что Грайр Товмасян должен продолжить выполнять обязанности главы Конституционного суда.
Как отметил экс-глава Минюста, заявление Ваге Григоряна является всего лишь попыткой исказить смысл Конституции и сделать из этого выводы, исходя из политической целесообразности. На вопрос, как воспримет международное сообщество то, если Ваге Григоряну, в конце концов, удастся таким способом занять кресло главы КС, Арутюнян ответил: «На данный момент, помимо нарушения политического нейтралитета, Ваге Григорян высказал лишь одну нелепую идею, и если он сделает шаги в этом направлении, то окажется в уголовной области», - сказал бывший министр, добавив при этом, что член КС должен воздерживаться от озвучивания политических оценок.
Ваге Григорян в парламенте 20 июня заявил о том, что он войдет в Конституционный суд как единственный судья в КС, поскольку другой судья в эти дни отсутствует, он берет на себя полномочия и обязанности председателя Конституционного суда. Позже депутат от блока «Мой шаг» Николай Багдасарян заявил, что Грайр Товмасян больше не является и не был как таковым судьей КС. По его словам, Полиция не должна допустить вход на административную территорию КС человека, не являющегося судьей., напоминает СМИ.