Դատավոր Դանիելյանի գործողությունները իրավական տեսանկյունից գնահատման ենթակա չեն. Երվանդ Վարոսյան 06/21/2019   15:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արմեն Դանիելյանի՝ որպես դատավոր գործունեությանը գնահատական տալը մի տեսակ անշնորհակալ գործ է, որովհետեւ տարիների ընթացքում այդ գնահատականը տված-ավարտված է, եւ կարծում եմ, որ փաստաբաններն այս հարցում ունեն լիակատար միասնական դիրքորոշում, որը համապատասխանաբար արտահայտված է նաեւ հրապարակային հարթակում»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը՝ անդրադառնալով Քոչարյանի եւ մյուսների գործով երեկ կայացած դատական նիստին։
Երվանդ Վարոսյանի խոսքով՝ նախագահող դատավորի պարագայում ամեն ինչ սպասելի էր, եւ ամեն ինչ կարող է տեղի ունենալ. «Կոնկրետ երեկվա իր գործողությունները իրավական տեսակետից մեկնաբանման ենթակա էլ չեն, միայն ինքը կիմանա, թե ինչ նկատի ուներ, ինչ էր ուզում դրանով ասել կամ էլ եթե այն տեքստը, որ դրված էր իր սեղանին, հեղինակել էր ուրիշը, ապա այդ հեղինակը կարող է դրան բացատրություն տալ»։
Վարոսյանը էական համարեց դատավորի կողմից որոշումը կարդալը. «Եթե դա ինքնաբուխ կերպով լիներ, գուցե հնարավոր լիներ այլ գնահատան տալ դրան, բայց դատավորի գործողությունները որեւէ տրամաբանության մեջ չեն տեղավորվում։ Թե որն է դրանց շարժառիթը, դժվար է ասել, համենայն դեպս, նրա գործունեությունը միշտ եղել է պատկերավոր ասած դատախազական գործուենություն դատական համակարգում»։
Երվանդ Վարոսյանն ընդգծեց, որ առարկություններն ունկնդրելու գործընթացը այդպես էլ չսկսվեց. «Քոչարյանի պաշտպանները Առաջին ատյանի դատարանում գրեթե երկու օր ներկայացնում էին իրենց փաստարկները, ակնհայտ է, որ նրանք ստիպված էին լինելու առնվազն նույն չափով փաստարկներ ներկայացնել Վերաքննիչ դատարանում, բայց այդ պրոցեսն անգամ չսկսվեց»։
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ դատավորը կբավարարի գործով ներկայացված բողոքները, փաստաբանն ասաց. «Ես գրեթե համոզված եմ, որ այդպես կլինի»։
Ըստ նրա՝ խնդիրը Քոչարյանի կամ ուրիշ մեկի գործի մեջ չէ. «Այս դատավորի գործունեությունը իմ փաստաբանական տասը տարվա գործունեության ընթացքում մշտապես կայացել է Դատախազության բողոքները բավարարելու մեջ, հիմա ինչու՞ պետք է փոխվի»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Երվանդ Վարոսյանը։
17:17 30/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ կազմում կա երիտասարդ, որը պատրաստ է հեղափոխականի հագուստ հագնել. Երվանդ Վարոսյան
17:24 23/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՏպավորություն է, թե ինչ-որ մեկին ուզում են ապացուցել, որ հեղափոխականներից ավելի հեղափոխական են. Երվանդ Վարոսյան
21:56 19/05/2019  |  Մեկնաբանություն«Ընտրությունը ձերն է, բայց հետո չասեք, թե այս ի՞նչ համակարգ է, այս ի՞նչ են անում». Երվանդ Վարոսյան
11:45 22/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ անդամի՝ փաստաբանական գործունեությամբ զբաղվող ՍՊԸ–ն դատարաններում ներկայացուցչություն է իրականացնում. Երվանդ Վարոսյան
11:41 27/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների պալատի կազմում պետք է վերականգնել Կարգապահական հանձնաժողովը. Երվանդ Վարոսյան
12:20 26/04/2017  |  ՄեկնաբանությունՎաղուց ժամանակն է, որ Ոստիկանության կառուցվածքում գործող՝ Փորձաքրեագիտական վարչությունը դադարի լինել փորձագետի եզրակացություններ կազմող հիմնարկ

Действия судьи Армена Даниеляна не поддаются оценке с правовой точки зрения – Ерванд Варосян 06/21/2019   15:42  |  Лента новостей
Оценка деятельности судьи Апелляционного уголовного суда Армении Армена Даниеляна – дело неблагодарное, поскольку  за эти годы эта оценка  уже была дана, и адвокаты в этом вопросе имеют единую позицию, которая соответственно была высказана и на публичных платформах. Такое мнение в беседе с корреспондентом “Фактинфо” выразил адвокат Ерванд Варосян, коснувшись вчерашнего заседания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников.
По словам Ерванда Варосяна, это было ожидаемо в случае с председательствующим судьей, и могло сучиться все что угодно.Судья по делу Кочаряна неожиданно объявил о завершении слушаний по жалобам и удалился“Конкретно его вчерашние действия не поддаются комментированию с правовой точки зрения. Только ему одному известно, что он имел в виду и что он хотел этим сказать. Если же тот текст, который лежал у него на столе, написал кто-то другой, то этому объяснение может найти его автор”, - отметил он.
Варосян назвал существенным то обстоятельство, что судья зачитал решение. “Если бы это произошло спонтанно, то можно было дать этому иную оценку. Действия судьи не умещаются в рамки хоть какой-то логики. Каковы его мотивы, сложно сказать. По крайней мере, его действия, образно выражаясь, всегда походили на прокурорские действия в судебной системе”, - сказал адвокат.
Ерванд Варосян подчеркнул, что процесс заслушивания возражений так и не начался.
“Адвокаты Кочаряна в суде первой инстанции на протяжении почти двух дней представляли свои доводы. Очевидно, что они были вынуждены привести доводы как минимум в том же объеме и в Апелляционном суде, но этот процесс даже не начался”, - заявил адвокат.
В ответ на вопрос о том, считает ли он вероятным, что судья удовлетворит поданные по делу жалобы, адвокат отметил: “Я почти уверен, что так  оно и будет”.
По его словам, вопрос не в деле Кочаряна или кого бы то ни было.
“Деятельность этого судьи за эти 10 лет моей адвокатской практики всегда заключалась в удовлетворении жалоб Прокуратуры. Почему это должно измениться сейчас?”- заявил Ерванд Варосян.