Միջադեպ՝ Քոչարյանի գործով դատական նիստին․ նիստն ընդմիջվեց (տեսանյութ) 06/20/2019   15:21  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ ընթացող դատական նիստը քիչ առաջ ընդմիջվեց դատարանի դահլիճում առաջացած միջադեպի պատճառով:
Գործով մեղադրյալ Սերյան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեջլումյանի ելույթի ժամանակ նիստերի դահլիճում գտնվող քաղաքացիներից մեկը, ով հանդես է գալիս ընդդեմ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ակցիայի մասնակից, տեղից խոսեց և որոշակի արտահայտություներ արեց, ինչին ի պատասխան դատավորը հորդորեց լռել։ Քաղաքացին խոսելու իրավունք խնդրեց, սակայն դատավորը մերժեց, ինչից հետո քաղաքացին հայտարարեց, որ Քոչարյանի՝ դատարանում գտնվող աջակիցների կողմից իր հասցեին հնչում են սեռական բնույթի հայհոյանքներ։
Այդ հայտարարությունից հետո պատասխան հայտարարությամբ հանդես եկան Քոչարյանի աջակիցները,՝ ասելով, թե բոլորն էլ տեսնում են՝ ինչ է կատարվում։
Ստեղծված իրավիճակում դատավորը հրահանգեց քաղաքացուն դուրս հրավիրել, սակայն քաղաքացին համառեց՝ պահանջելով դատավորից դուրս հրավիրել կարգադրիչներին, ովքեր փորձում էին իրեն հեռացնել դատարանի դահլիճից։
Դատավորը նշեց, որ նրան մեկ անգամ ևս հնարավորություն է ընձեռնում դատարանի դահլիճում մնալու, սակայն իրավիճակը չհանդարտվեց, ուստի դատավորը հայտարարեց 5 րոպե ընդմիջում, որպեսզի դատարանում գտնվող բոլոր քաղաքացիները դուրս հրավիրվեն, ինչից հետո նիստը կշարունակվի:

Слушания по делу Кочаряна пришлось прервать из-за инцидента в зале суда(Видео) 06/20/2019   15:55  |  Суд по делу второго президента РА
Заседание Апелляционного суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна пришлось прервать из-за инцидента, произошедшего в зале суда.
Во время выступления Карена Межлумяна, защищающего в суде интересы проходящего обвиняемым по делу экс-министра обороны РА Сейрана Оганяна,присутствующая на слушаниях женщина, которая является участницей акций протеста против Роберта Кочаряна, выкрикивала реплики с места. В ответ на это судья Армен Даниелян призвал ее сохранять молчание.
Женщина попросила дать ей слово, но судья отказал ей в этом, после чего она заявила, что присутствующие на заседании суда сторонники Кочаряна нецензурно выражаются в ее адрес.
В ответ сторонники Кочаряна заявили, что все видят то, что происходит. В сложившейся обстановке судья поручил удалить ее из зала заседаний, однако она воспротивилась.
Судья отметил, что дает ей еще одну возможность остаться в зале суда, однако это не успокоило ситуацию. Судья был вынужден объявить пятиминутный перерыв, чтобы все покинули помещение.