Լրագրողը ձերբակալվել է՝ խոշոր չափերի շորթում կատարելու կասկածանքով 06/20/2019   13:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ լրագրողի կողմից խոշոր չափերով շորթում կատարելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Վերջինս ձերբակալվել է: Այս մասին տեղեկացանք  ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Նախնական տվյալներով՝ 2019թ. հունիսի 18-ին «Հայկական ժամ» խմբագրության լրագրողը այցելել է «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ՃՊԾ 1-ին սպայական գումարտակի հրամանատարի տեղակալի աշխատասենյակ և ներկայանալով որպես լրագրող՝ հայտնել է, որ տեղեկություններ ունի՝ իբրև վերջինիս կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու և այդ առնչությամբ շուրջ 41.000.000 ՀՀ դրամի չափով չվճարված հարկային պարտավորություններ ունենալու վերաբերյալ: Լրագրողը գումարտակի հրամանատարի տեղակալին հայտնել է նաև, որ պատրաստվում է այդ վարկաբեկիչ տեղեկությունը հրապարակել չորս լրատվամիջոցներով, և այն չհրապարակելու համար վերջինից պահանջել է խոշոր չափերի՝ 800.000  ՀՀ դրամ գումար՝ ակնարկելով, որ պահանջված գումարի չափը հնարավոր է նվազեցնել:
2019թ. հունիսի 19-ին՝ ժամը 16:30-ի սահմաններում, «Հայկական ժամ» խմբագրության լրագրողը, այցելելով գումարտակի հրամանատարի տեղակալի աշխատասենյակ, նախկինում ներկայացրած սպառնալիքով պահանջել և շորթմամբ ստացել է 400.000 ՀՀ դրամ գումար, որից անմիջապես հետո ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ ծառայողների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում նույն աշխատասենյակում բռնվել է:
Դեպքի վայրի զննությամբ լրագրողի պայուսակում հայտնաբերվել է գումարտակի հրամանատարի տեղակալից ստացած 400.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Դեպքի առթիվ 2019թ. հունիսի 19-ին ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3.1 կետով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում:
Լրագրողը ձերբակալվել է՝ սպայական գումարտակի հրամանատարի տեղակալից խոշոր չափերի շորթում կատարելու կասկածանքով:

Журналисткa в Армении задержана по подозрению в вымогательстве денег у полицейского 06/20/2019   15:25  |  Криминальная хроника
Журналистка в Армении задержана по подозрению в вымогательстве денег в крупном размере. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Как отмечается в сообщении ведомства, следственное управление СК по Еревану проводит необходимые следственные и процессуальные действия по установлению обстоятельств вымогательства журналистом суммы в крупном размере.
По предварительным данным, 18-го июня корреспондент редакции "Айкакан жам" пришла в кабинет к чиновнику Дорожной полиции и, представившись журналистом, сообщила, что якобы располагает компрометирующими его сведениями о том, что он занимался предпринимательской деятельностью и не уплатил по налоговым обязательствам сумму в размере 41 млн. драмов.
Журналист сообщила, что собирается обнародовать дискредитирующую его информацию в четырех СМИ. В обмен на отказ от публикации данных журналистка потребовала у чиновника 800 тыс. драмов, намекнув, что затребованную сумму можно снизить.
19-го июня около 16:30 журналист редакции "Айкакан жам" пришла в кабинет к чиновнику Дорожной полиции. В связи с озвученными ранее угрозами она выманила и получила 400 тыс. драмов. Сразу после получения суммы сотрудники Главного управления по борьбе против организованной преступности задержали ее.
При осмотре места происшествия в ее сумке была обнаружена полученная от чиновника Дорожной полиции сумма в размере 400 тыс. драмов.
По данному факту в Главном управлении по борьбе против организованной преступности было возбуждено уголовное дело по пункту 3.1, части 2 статьи 182 Уголовного кодекса Армении. Предварительное следствие по делу ведет следственный отдел по расследованию тяжких преступлений следственного управления СК по Еревану.
Журналистка задержана по подозрению в вымогательстве крупной суммы у сотрудника Дорожной полиции. Предварительное следствие продолжается.