Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Հեյլի հետ 06/20/2019   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 19-ին Վաշինգտոնում կայացել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Հեյլի հետ, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Ըստ աղբյուրի, զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են հայ-ամերիկյան գործընկերային և բարեկամական հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան:
Երկուստեք առանձնահատուկ ընդգծվել է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հարթակի հաստատումը, որը ամուր հիմք է երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման և ընդլայնման, քաղաքական երկխոսության ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններով պայմանավորված բարեփոխումների ընդգրկուն օրակարգը և այդ ուղղությամբ ընթացող համագործակցությունն առաջ մղելու փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք արդիական հարցեր: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է գլոբալ և տարածաշրջանային գործընկերների հետ  շարունակական համագործակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի անվտանգության օրակարգի ամրապնդմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է տարածաշրջանի խաղաղությանը և կայունությանը նպաստող ներառական տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ծրագրերի խթանման կարևորությունը:
Զրուցակցի խնդրանքով նախարար Մնացականյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա վիճակին, այս առնչությամբ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշմանը և մոտեցումներին, ինչպես նաև հունիսի 20-ին կայանալիք հանդիպման օրակարգում Հայաստանի գերակայություններին:
14:17 06/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարությունը նախատեսում է վերանայել դեսպանատներում Հայաստանի դիվանագիտական անձնակազմի ներկայացվածությունը
12:57 06/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքի հետ համագործակցությունը շարունակում է մնալ դեսպանատների կարևոր գործառույթը. ԱԳ նախարար
12:53 06/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ նախարարը կարծում է՝ հաջորդ շաբաթ կհաստատվի ՀՀ-ԵՄ ճանապարհային քարտեզը
15:01 04/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ

Глава МИД Армении в Вашингтоне встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам 06/20/2019   12:05  |  Лента новостей
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 19 июня в Вашингтоне встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам Дэвидом Хейли. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Собеседники с удовлетворением отметили существующую в армяно-американских партнерских и дружественных отношениях позитивную динамику. Стороны особо подчеркнули утверждение платформы армяно-американского стратегического диалога, которая служит прочной основной для поступательного насыщения и расширения двусторонней повестки, а также укрепления политического диалога.
Собеседники высоко оценили всеобъемлющую повестку дня реформ, обусловленных демократическими преобразованиями в Армении, и взаимную готовность к дальнейшему продвижению разворачиваемого в данном направлении сотрудничества.
Мнацаканян и Хейли обсудили ряд актуальных международных и региональных вопросов. В данном контексте министр Мнацаканян представил продолжительное сотрудничество с глобальными и региональными партнерами, нацеленное на укрепление повестки безопасности Армении.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность оказания стимулирования инклюзивных региональных программ интеграции, способствующих миру и стабильности в регионе.
По просьбе собеседника, министр Мнацаканян коснулся нынешнего состояния процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, принципиальным в этой связи позициям и подходам Армении, а также приоритетам повестки дня Армении на предстоящей 20 июня встрече.