Հայտնի է, թե ինչ է հայտնել Ծառուկյանի փաստաբանը ՔԿ-ին 06/19/2019   09:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն իր փաստաբանի միջոցով դեպքի վերաբերյալ իր կարծիքն է փոխանցել Քննչական կոմիտեին։ Այս մասին ‹‹Փաստինֆո››-ի հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
Վերջինս փոխանցեց նաեւ, որ Ծառուկյանի փաստաբանից Քննչական կոմիտեն ստացել է գրություն․ «Գրության մեջ ասվում է, որ պատգամավորը բացի հարցազրույցում իր կողմից հնչեցված մտքերից, այլ տեղեկություններ չունի հայտնելու»,- ասաց Հարությունյանը։
Ի պատասխան մեր այն հարցին, թե որն է լինելու Քննչական կոմիտեի հաջորդ քայլը, Նաիրա Հարությունյանն ասաց, որ հետագա քայլերի մասին կտեղեկացնեն առաջիկայում։
Հիշեցնեք, որ երեկ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ նախաքննական մարմին ներկայանալու կարիք չկա. «Ծանուցագիրը պետք է դնեի ռամկայի մեջ, կախեի Այվազովսկու նկարի կողքի՞ն... Նախ դա անհարգալից վերաբերմունք էր Ծառուկյանի հանդեպ: Նրանք Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն իրավունք չունեին ինձ ծանուցագիր ուղարկելու: Ես հարգել եմ, փաստաբանի միջոցով իմ պատասխանն ուղարկել եմ»,-ասել էր նա։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Աբովյանի ընտրություններից առաջ ՔՊ կուսակցության թեկնածուի ենթաշտաբերից մեկի պետի մեքենան հրկիզելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում Գագիկ Ծառուկյանը հրավիրվել է հարցաքննության։
Նա հարցաքննության էր հրավիրվել հունիսի 12-ին, սակայն դարձյալ չէր ներկայացել նախաքննական մարմին։ Ծառուկյանը հարցաքննության չէր ներկայացել նաեւ երեկ։

Стало известно, что адвокат Гагика Царукяна сообщил Следственному комитету 06/19/2019   09:38  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции “Процветающая Армения” через своего адвоката передал Следственному комитету свое мнение относительно недавнего инцидента. Об этом “Фактинфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян
По ее словам, Следственный комитет получил от адвоката Царукяна письмо.
“В письме говорится, что депутату нечего больше сообщить, кроме высказанного им в интервью мнения”, - проинформировала Арутюнян.
В ответ на вопрос агентства по поводу дальнейших шагов СК, Наира Арутюнян заявила, что они проинформируют об этом в ближайшее время.
Напомним, ранее Гагик Царукян заявил, что нет необходимости явки в следственный орган.
Что касается порванной повестки, то  Царукян заявил:
“Я должен был вставить повестку в рамку и повесить рядом с картиной Айвазовского? Во-первых, это неуважительное отношение к Царукяну. Они в соответствии со статьей 96 Конституции не имели права отправлять мне повестку. Я уважил и через адвоката ответил им”.
Ранее СК сообщил,  Гагик Царукян был приглашен на допрос в рамках уголовного дела о поджоге  автомобиля главы одного из подштабов кандидата от правящей партии.
Его пригласили для дачи показаний 12 июня, однако он вновь не явился в следственный орган.  Царукян не пришел на допрос и вчера.