Առաջին ատյանի դատարանը կայացրել է անօրինական և անհիմն դատական ակտ.Քոչարյանի գործով դատախազ (տեսանյութ) 06/19/2019   14:21  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Մենք ուսումնասիրել ենք «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 71-րդ հոդվածի ու ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 2-րդ մասի իրավակարգավորումները ու եկել ենք այն եզրահանգման, որ վիճարկվող դատական ակտի կայացմամբ առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ:
Այսօր վերաքննիչ քրեական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի ժամանակ ասաց դատախազ Կարեն Բիշարյանը:
Նա նշեց, որ քրեադատավարական օրենքի էական խախտում է տեղի ունեցել, որն արտահայտվել է մասնավորապես Սահմանադրական դատարան դիմելու նպատակով քրեական գործի վարույթը կասեցնելու իրավունք վերապահվող Քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի երկրորդ մասի խախտմամբ:
Բիշարյանի խոսքով, դրա արդյունքում առաջին ատյանի դատարանը կայացրել է անօրինական և անհիմն դատական ակտ:
‹‹Կարծում ենք, որ այս բողոքը քննելու, լուծելու և պատասխանելու համար Վերաքննիչ դատարանի առաջ բարդ խնդիր առաջադրված չէ», ասաց դատախազը:

Прокурор назвал решение суда первой инстанции по делу Кочаряна незаконным и безосновательным 06/19/2019   15:39  |  Суд по делу второго президента РА
Суд первой инстанции вынес незаконное и необоснованное решение, заявил прокурор Карен Бишарян на заседании Апелляционного уголовного суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников.
“Мы изучили положения статьи 71 конституционного закона РА “О Конституционном суде” и части 2 статьи 31 Уголовно-процессуального кодекса Армении и пришли к заключению, что суд первой инстанции при вынесении оспариваемого судебного акта допустил судебную ошибку.
Он отметил, что имело место серьезное нарушение уголовно-процессуального законодательства, которое, в частности, проявилось нарушением части 2  статьи 31 УПК, наделяющей правом на приостановлении производства по уголовному делу с целью обращения в Конституционный суд. По словам Бишаряна,  в результате этого суд первой инстанции вынес незаконный и необоснованный судебный акт.