«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները պաշտպանության տակ են վերցրել ՍԴ դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը 06/18/2019   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում քննարկվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը: «Իմ քայլը» խմբակցությունը պաշտպանության տակ է վերցրել Նախագահի կողմից ներկայացված Վահե Գրիգորյանի թեկնածությանը՝ չհերքելով, որ ունեն գործընկերային, լավ հարաբերություններ նրա հետ։
Ավելին, իշխող ուժի պատգամավորներն անընդունելի համարեցին կառավարող ուժի հետ Վահե Գրիգորյանի կապվածության համար ներկայացված քննադատությունները։ Մասնավորապես Գայանե Աբրահամյանը հայտարարեց, որ «ցանկացած մեկը, ով ՀՀ եւ ժողովրդավարացման պայքարի գործում ներգրավված է եղել նախկինում այս կամ այն կերպ արժեքային տիրույթում կապված է կառավարող ուժի հետ եւ դա նորմալ է»։
Մինչ այդ թեկնածուն նախ նկատեց, որ այս ամբիոնից երկրորդ անգամ է խոսում, հետո ներկայացրեց Սահմանադրական դատարանի գործունեության իր տեսլականը: Նրա խոսքով՝ Սահմանադրական դատարանը ամենաշատ քննադատվածն է դատական իշխանության համակարգում:
«Ես կարծում եմ, որ այս պահին ամենաանպտուղ գործն է, որ մենք շարունակենք այդ քննադատությունը, եթե չկա կոնկրետ գործողությունների ծրագիր՝ հանրության մոտ Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ վստահությունը բարձրացնելու ուղղությամբ», - հայտարարեց Վահե Գրիգորյանը՝ նշելով, որ Սահմանադրական դատարանը առավել թիրախավորվել է ընտրական վեճերի քննության ժամանակ: Նրա ներկայացմամբ ՍԴ-ն իրեն հեռացրել է փաստերը քննելու իր սահմանադրական լիազորությունների իրագործման կարգավիճակից, ինչի արդյունքում ընտրական վեճերի հարցերով այլ ատյանների կողմից կայացված որոշումների հիման վրա է կազմել իր դատողությունները:
«Ես կարծում եմ, որ Սահմանադրական դատարանը շարունակաբար հրաժարվել է ընտրական վեճերով համակարգային խախտումները քննության առարկա դարձնել», - հավելեց Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ-ի կազմավորման իր տեսլականին, ապա Գրիգորյանն ասաց, որ ՍԴ-ի կազմավորման հարցում պետք է ներգրավված լինեն Հայաստանի տարբեր հատվածների ներկայացուցիչներ: «Իմ խորին համոզմամբ՝ Հայաստանի նախագահի կողմից առաջադրվող երեք թեկնածուներից մեկը պետք է առաջադրվի Հայաստանից, մյուսը՝ Արցախից, իսկ երրորդը՝ Սփյուռքից: Սահմանադրական դատարանը կարող է և պետք է դառնա այն միավորող ատյանը, որն իր մեջ կարող է ներառել այս բոլոր հատվածները: Այս ուղղությամբ որևէ անհնարին բան չկա», - հայտարարեց Գրիգորյանը:
Նշենք, որ Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը ՍԴ անդամի թափուր մնացած պաշտոնում մեկ անգամ արդեն ներկայացվել է նախորդ գումարման Ազգային ժողովին, որը մերժվել էր։ Այս գումարման խորհրդարանում նախագահը երկու այլ թեկնածություն է առաջադրել, ինչը մերժվել էր խորհրդարանական մեծամասնության կողմից։
Վերջապես ՀՀ նախագահն ընդառաջ գնաց ու ՍԴ թեկնածուի նախորդ ընտրությունից մի քանի օր անց ԱԺ նախագահին ներկայացրեց Գրիգորյանի թեկնածությունը: Այս ընտրությունը լինելու է ՍԴ անդամի 6-րդ ընտրությունը և, ամենայն հավանականությամբ, վերջինը:
11:15 18/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Հովհաննիսյանը ԱԺ-ում երդվեց
15:15 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵվա Թովմասյանը վայր է դնում ավագանու անդամի մանդատը
10:22 15/06/2019  |  ՄամուլԹեժ քննարկում Վահե Գրիգորյանի և ԲՀԿ-ական պատգամավորների միջև. Ինչ է հայտարարել ՍԴ անդամի թեկնածուն. «Հրապարակ»
10:03 14/06/2019  |  ՄամուլԻրարանցում՝ «Իմ քայլում». Ինչու է Արմեն Խաչատրյանը նման աբսուրդային նախագիծ ներկայացրել. «Ժողովուրդ»
13:31 13/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀուսով եմ՝ կընտրվեմ ՍԴ դատավոր. Վահե Գրիգորյան
10:55 13/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔրգործ հարուցելու առիթ են եղել պատգամավորների հասցեին ֆեյսբուքով հնչած սպառնալիքները

Кандидат в судьи Конституционного суда Армении Ваге Григорян поделился своими представлениями о деятельности КС 06/18/2019 13:46 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении сегодня выбирает члена Конституционного суда. Президент Армении Армен Саркисян на сей раз выдвинул кандидатуру Ваге Григоряна, который уже претендовал на этот пост.
Фракция “”Мой шаг не отрицает, что поддерживает партнерские, хорошие отношения с кандидатом на пост члена КС Ваге Григоряном.
Более того, депутаты от парламентской фракции “Мой шаг” считают неприемлемой озвученную критику по поводу связи Ваге Григоряна с правящей силой.
В частности, депутат Гаяне Абраамян заявила, что “любой человек, который участвовал в борьбе за демократизацию, в прошлом так или иначе в ценностном плане был связан с правящей силой, и это нормально”.
В свою очередь Ваге Григорян напомнил, что выступает с трибуны парламента во второй раз. Он представил свое видение деятельности Конституционного суда. По его словам, КС – наиболее подвергшаяся критике инстанция в судебной системе.
“Я полагаю, что в данный момент самым бесплодным занятием было бы продолжение этой критики, в условиях отсуствия конкретной программы действий для повышения в обществе уровня доверия к Конституционному суду”, - сказал Ваге Григорян, указав, что наиболее всего КС становился мишенью критики во время споров вокруг избирательных процессов.
По его представлению, КС отдалил себя от статуса реализации конституционных полномочий по изучению фактов, в результате чего составлял свои суждения на основании вынесенных другими инстанциями решений по избирательным спорам.
“Я считаю, что Конституционный суд последовательно отказывался делать предметом рассмотрения системные нарушения по избирательным спорам”, - сказал Григорян.
Что касается его видения образования КС, то, по словам Григоряна, к участию в этом должны быть привлечены представители разных сегментов.
“По моему глубокому убеждению, один из выдвигаемых президентом Армении кандидатов должен быть выдвинут от Армении, другой – от Арцаха, а третий – от Диаспоры. Конституционный суд может и должен стать той связующей инстанцией, которая может включать в себя все эти части. В этом вопросе нет ничего невозможного”, - сказал Григорян.
Отметим, что Ваге Григорян уже однажды был выдвинут на вакантное место члена КС, однако парламент предыдущего созыва отклонил его кандидатуру. При НС этого созыва президент уже предложил две другие кандидатуры, которые были отклонены парламентским большинством.
Недавно президент Армении пошел навстречу и спустя несколько дней после очередных выборов судьи КС представил спикеру НС кандидатуру Ваге Григоряна. Это уже шестые выборы члена КС, и, по всей вероятности, последние.