Սնկային հիվանդության շուրջ աղմուկի պատճառով հայկական ծիրանի նկատմամբ ուշադրությունը կարող է փոխվել.Պիպոյան 06/17/2019   19:12  |  Տնտեսություն
Այս աղմուկը կարող է հանգեցնել հայկական արտադրանքի նկատմամբ ուշադրության փոփոխմանը,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է՝ «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» հ/կ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ անդրադառնալով ծիրանի՝ սնկային հիվանդությունով վարակվելու մասին տեղեկությանը։
Նշենք, որ, ըստ մասնագետների, գյուղացին չի իրազեկվել հակասնկային պրեպարատների մասին, որի հետեւանքով գրանցվել է սնկային հիվանդությունների վարակ։
«Սա հերթական անգամ առիթ է հասկանալու, որ ագրարային քաղաքականության եւ ընդհանրապես գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ քայլերը մեղմ ասած բավարար չեն ցանկալի արդյունքն ունենալու համար»,- ասաց Բ.Պիպոսյան։ Ըստ նրա՝ դեռեւս այն ժամանակ, երբ քննարկվում էր գյուղատնտեսության եւ էկոնոմիկայի նախարարությունների միավորման հարցը, ահազանգել են, որ ֆունկցիոնալ եւ ճյուղային նախարարությունների միավորումը կարող է տալ բացասական արդյունքներ։ Սակայն նախագծի հեղինակները պնդել են, թե արտահանմամբ էկոնոմիկայի նախարարությունն է զբաղվում, հետեւապես գյուղատնտեսությունը պետք է միացնել էկոնոմիկայի նախարարությանը։ «Առաջին հերթին պետք է հասկանանք, որ պետությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի այդ ապրանքն ունենալու համար եւ հետո միայն մտածի այդ ապրանքը արտահանելու մասին»,- նկատեց մեր զրուցակիցը։ Վերջինիս ներկայացմամբ՝ պետությունը քայլեր պետք է ձեռնարկեր որպեսզի գյուղացին կարողանա պաշտպանել բերքը, հակասնկային միջոցներ օգտագործեր։ «Հիմա ունենք այն ինչ ունենք, տարին մի փոքր հետ է ընկել, ունենք նաեւ հիվանդությունը։ Այս աղմուկը կարող է հանգեցնել հայկական արտադրանքի նկատմամբ ուշադրության փոփոխմանը,- ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» հ/կ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը։
«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը՝ Aysor.am-ի զրույցում ասել է, որ նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի ծիրանի բերքը մոտ 50 տոկոսով քիչ կլինի։ Պատճառներից մեկը՝ անձրևների հետևանքով առաջացած սնկային հիվանդություններն են։
Նրա խոսքով, կան ցանքատարածություններ, որտեղ վնասվել է բերքի 10 տոկոսը, իսկ որոշ դեպքերում՝ ընդհուպ մինչև 50 տոկոսը։
«Սնկային հիվանդությունները, ինչպես հայտնի է, առաջանում են անձրևներից հետո՝ շոգի և գերխոնավության պայմաններում։ Օրինակ՝ հենց այսօր անձրև եկավ, իսկ հետո արև եղավ, բավականին շոգեց, և օդի հարաբերական խոնավությունը բարձրացավ», - նշել է Հ.Բերբերյանը։
Ըստ նրա՝ գյուղացիներին պետք է նախապես կոչ արվեր՝ յուրաքանչյուր անձրևից հետո ծառերն ախտահանել, սրսկումներ կատարել, սակայն գյուղատնտեսության նախարարության կողմից նախազգուշացումներ չեն եղել։

Шум вокруг грибковой болезни может привести к изменению интереса к армянскому абрикосу - Пипоян 06/18/2019   10:40  |  Экономика
Председатель общественной организации “Информированный и защищенный потребитель” Бабкен Пипоян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” прокомментировал информацию о грибковой болезни абрикосов.
“Этот шум может привести к изменению интереса к армянской продукции”, - заявил он.
По словам специалистов, фермер не был осведомлен о противогрибковых препаратах, что повлекло заражение грибковыми заболеваниями.
“Это очередной повод для того, чтобы понять, что шагов, нацеленных на развитие аграрной политики и сельского хозяйства в целом, мягко говоря, недостаточно для достижения желаемого результата”, - сказал Бабкен Пипоян.
По его словам, еще в те времена, когда обсуждался вопрос об объединении министерств сельского хозяйства и экономики в одно ведомство, они предупредили о том, что слияние функциональной и отраслевой министерств может возыметь негативные результаты.
Однако, как отметил он, авторы проекта утверждали, что экспортом занимается Министерство экономики, следовательно, сельское хозяйство нужно объединить с Минэкономики.
“В первую очередь следует понять, что государство должно предпринять шаги, чтобы иметь этот продукт, и только после этого задуматься об экспорте этой продукции”, - отметил собеседник агентства.
По его словам, государство должно принять меры, чтобы фермер мог защитить свой урожай.
“Теперь мы имеем то, что имеем. Этот шум чреват изменением интереса к армянской продукции”, - сказал Пипоян.
Ранее председатель общественной организации "Аграрно-крестьянский союз" Грач Берберян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил о снижении урожайности абрикосов в текущем году на 50% по сравнению с прошлогодними показателями.
Одна из причин неурожая – вызванная дождями грибковая болезнь.
По его словам, в некоторых садах урожай абрикоса испорчен на 10%, в некоторых – вплоть до 50%.
“Грибковые болезни, как известно, возникают после дождей – в условиях жары и чрезмерной влажности. К примеру, сегодня был дождь, потом вышло солнце, было довольно-таки жарко, в результате чего относительная влажность воздуха также повысилась", - отметил Берберян.
По его словам, фермеров заблаговременно должны были поставить в известность, министерство сельского хозяйства должно было предупредить и призвать их провести соответствующую работу, обработать деревья препаратами, чего, однако, сделано не было.