Փարաջանովի երկիրը կինեմատոգրաֆիայի ժամանակակից մոդելի կարիք ունի. Պյոտր Սվիտալսկի 06/17/2019   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում ունի ներուժ, որը պետք է վերականգնվի և զարգանա, Փարաջանովի երկիրը կինեմատոգրաֆիայի ժամանակակից մոդելի կարիք ունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կինոյի ոլորտում հնարավոր օրենսդրական լուծումների թեմայով խորհրդարանական լսումներին նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Հատուկ պետք է արժևորել «Ոսկե Ծիրան» հիմնադրամի դերը՝ Կինոյի մասին օրենքի նախագծի մշակման նախաձեռնությամբ հանդես գալու համար: ԵՄ-ն մի շարք պատճառներով է որոշել աջակցել այս նախաձեռնությանը, ջանքերին: Առաջին պատճառն այն է, որ մենք կարծում ենք, որ մշակույթը շատ հզոր գործիք է Հայաստանի համար, որը կարող է ոչ միայն բարձրացնել երկրի իմիջը, այլ նաև ներդրում կատարելու տնտեսության զարգացման գործում: Երկրորդ պատճառն այն է, որ մենք գտնում ենք, որ կինեմատոգրաֆիան այն ոլորտներից մեկն է, որտեղ Հայաստանն ունի ներուժ, և որը պետք է վերականգնվի և զարգանա, Փարաջանովի երկիրը կինեմատոգրաֆիայի ժամանակակից մոդելի կարիք ունի: Երրորդն այն է, որ մենք ուզում ենք աջակցել Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ-ի «Ստեղծարար Եվրոպա»  ծրագրին»,-ասաց Սվիտալսկին:
Նա նշեց, որ  ենթածրագրերի մակարդակով Հայաստանը արդեն երկու միջոցառման է մասնակցում, և իրենք գտնում են, որ Հայաստանը հաջողությամբ կմասնակցի, իսկ այդ ծրագրերն օգուտ կբերեն երկրին: Նա նշեց, որ երրորդ ենթածրագիրը վերաբերում է լրատվամիջոցներին: «Բրյուսելում լսեցինք, որ Հայաստանն ուզում է մասնակցել 2020-2022 թթ համագործակցային  ծրագրին, և մշակույթը կարևոր գործոններից է այդ մասնակցությունը հնարավոր դարձնելու համար»,-ասաց Սվիտալսկին ու նշեց, որ ամեն ինչ կանեն, որ «Ստեղծարար Եվրոպա»  ծրագրին Հայաստանի մասնակցությունը շարունակվի:
Նա հույս հայտնեց, որ խորհրդարանական լսումները, քննարկումները հաջողությամբ կպսակվեն, և ԱԺ-ն կկարողանա ընդունել Կինոյի մասին օրենք, որը կլինի հզոր, ուժեղ և իրատեսական:
12:55 29/05/2019  |  ՎերլուծություններՍվիտալսկին Հայաստանում լուծում է իր երկրի տապալված ռեֆորմի վրե՞ժը
09:14 21/03/2019  |  ՄամուլՍվիտալսկին պայթեցրեց հերթական փուչիկը. «Փաստ»
10:10 27/02/2019  |  ՄամուլՍվիտալսկին անձնական զրույցներում քննադատել է Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարությանը. «Փաստ»
15:23 26/02/2019  |  Մեկնաբանություն«Ցանկացած ոք կարող է դատարանի որոշումը վիճարկել Ստրասբուրգում». Սվիտալսկու ակնարկը Քոչարյանի գործի վերաբերյալ
17:16 11/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
13:06 05/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Պյոտր Սվիտալսկին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող օրակարգային հարցեր
17:35 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
10:09 17/03/2018  |  Մամուլ«Ռուսաստանից ակնկալում ենք կառուցողական քայլեր». Պյոտր Սվիտալսկի. «Հայաստանի Հանրապետություն»
14:13 04/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ առաջնահերթություններից է ՀՀ քաղաքացիական հասարակության հզորացմանն ուղղված աջակցությունը. Պյոտր Սվիտալսկի

Страна Параджанова нуждается в современной модели кинематографии – посол ЕС в Армении 06/17/2019   12:35  |  Лента новостей
Армения обладает потенциалом в области кинематографии, который должен быть восстановлен и который необходимо наращивать, страна Параджанова нуждается в современной модели кинематографии, считает посол ЕС в Армении Петр Свитальский. Об этом он сказал на парламентских слушаниях на тему возможных законодательных решений в сфере кино. Его слова приводит “Арменпресс”.
“Необходимо особо оценить роль фонда “Золотой абрикос” за  выступление с инициативой по разработке проекта закона о кино. ЕС по ряду причин решил поддержать эту инициативу и эти усилия. Первая причина в том, что мы считаем, что культура является очень мощным инструментом для Армении, который может не только повысить имидж страны, но и внести вклад в развитие экономики. Вторая причина заключается в том, что мы считаем, что кинематография - одна из тех сфер, в которой Армения обладает потенциалом, и он должен быть восстановлен и развиваться. Страна Параджанова нуждается в современной модели кинематографии. В-третьих, мы хотим содействовать участию Армении в программе ЕС “Креативная Европа”, - сказал Свитальский.
Он отметил, что на уровне подпрограмм Армения уже участвует в двух мероприятиях, и они считают, что участие Армении будет успешным, и эти программы принесут стране пользу. Он отметил, что третья подпрограмма касается СМИ. “В Брюсселе мы слышали, что Армения хочет участвовать в программе сотрудничества на 2020 - 2022 гг., и культура является важным фактором для реализации возможности этого участия”,- сказал Свитальски, отметив что они сделают все, чтобы Армения участвовала в программе  “Креативная Европа”.
Он выразил надежду, что парламентские слушания и обсуждения увенчаются успехом, и НС сможет принять закон о кино, который будет мощным, сильным и реалистичным.