ԱԳՆ հայտարարությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Վաշինտգոնում նախատեսված հանդիպման վերաբերյալ 06/14/2019 12:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայտնում ենք, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։ Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Հունվարին Փարիզում և ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպումներից հետո քննարկումներ էին ընթանում ԱԳ նախարարների միջև հաջորդ հանդիպումը երրորդ համանախագահ երկրում` ԱՄՆ-ում անցկացնելու մասին։ Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս, մասնակիցների միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել հանդիպման մասին հայտարարության միաժամանակյա տարածման շուրջ։ Հայաստանը հավատարիմ է մնում այս պայմանավորվածությանը։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի շարունակական դատապարտելի խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որոնք վերջին օրերին պատճառ են դարձել մարդկային անդառնալի կորուստների և հանգեցրել շփման գծում իրավիճակի լուրջ լարմանը, ձևավորել են հանդիպմանն ընդառաջ ոչ նպաստավոր միջավայր։
Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք բնութագրվում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ, խոչընդոտում են խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի կայացմանը և ըստ այդմ խաթարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացին։

Провокационные действия Азербайджана сформировали неблагоприятную перед встречей в Вашингтоне атмосферу - МИД Армении 06/14/2019   12:51  |  Карабахский конфликт
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по поводу запланированной на 20 июня в Вашингтоне встречи глав МИД Армении и Азербайджана.Стали известны дата и место очередной встречи глав МИД Армении и АзербайджанаВ МИД Армении отметили, что достойные осуждения продолжающиеся со стороны Азербайджана нарушения и провокационные действия, которые в последние дни обернулись необратимыми людскими потерями и привели к серьезному обострению ситуации на линии соприкосновения, сформировали в преддверии встречи неблагоприятную атмосферу.
“Действия Азербайджана, характеризующиеся применением силы и угрозы силой, препятствуют становлению благоприятствующей миру среды и подрывают продвижение процесса мирного урегулирования. Создавшаяся ситуация обуславливает четкие приоритеты вашингтонской встречи”, - отмечается в заявлении.