Քոչարյանի ներկայացուցիչը հայտարարեց քաղհայցից հրաժարվելու մասին 06/12/2019 17:51 | Դատական ռեպորտաժներ
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչը աներկբա հայտարարի, որ այդ արտահայտությունները անելով` Փաշինյանը նկատի չի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանին, մենք պատրաստ ենք հրաժարվել հայցից»,-այս մասին քիչ առաջ հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը` Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով նիստի ժամանակ։
Քոչարյանը վիճարկում է Նիկոլ Փաշինյանի հետևյալ արտահայտությունը. «Ասում է` անձեռնմխելի է։ Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի։ Այսինքն` կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել` ես անձեռնմխելի՞ եմ։ Այդ որտե՞ղ է այդպես գրված»։
Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչ Գևորգ Գյոզալյանն էլ վստահեցրեց, որ ինքը լիազորված է աներկբա ասելու, որ այդ արտահայտությունը, որ արել է իր վստահորդը, վերաբերել է սահմանադրական նորմի մեկնաբանությանը, այլ ոչ թե Ռոբերտ Քոչարյանին։
Հայկ Ալումյանը նշեց, որ այս դեպքում իրեն կարճ ժամանակ է պետք քաղհայցից հրաժարվելու դիմումը պատրաստելու համար։
Այսպիսով, նիստը մեկ օրով հետաձգվեց, որպեսզի հայցվոր կողմին ժամանակ տրամադրվի հայցից հրաժարվելու դիմումը պատրաստելու համար։

Представитель Кочаряна заявил о готовности отозвать иск против Пашиняна 06/12/2019   18:23  |  Гражданское право
Второй президент Армени Роберт Кочарян готов отозвать свой иск против премьер-министра РА Никола Пашиняна, если сторона ответчика заявит, что глава правительства в своих высказываниях не имел в виду Роберта Кочаряна. Об этом заявил представитель второго президента Армении Айк Алумян.
Напомним, Кочарян оспаривает следующее высказывание Пашиняна: "Говорят, он неприкосновенен. Что значит неприкосновенен? То есть можно организовать убийство людей и говорить "я неприкосновенен"? Где это написано?"
Представляющий интересы Никола Пашиняна в суде адвокат Геворк Гезалян заверил, что  он уполномочен недвусмысленно заявить, что сделанное его доверителем высказывание касалось толкования нормы в Конституции, а не Роберта Кочаряна.
Айк Алумян отметил, что в таком случае им понадобится немного времени для подготовки заявления об отзыве гражданского иска.
Суд отложил заседание на один день, чтобы предоставить время стороне истца на подготовку заявления об отзыве иска.