Պաշտպանական կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն է հայտնում դատավորին 06/12/2019   13:10  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը քիչ առաջ ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Պաշտպանը նշեց, որ թեև իրենք դիմել են դատարան, սակայն ստացված պատասխանից այդպես էլ պարզ չի դարձել, թե ինչպես է երկու տարբեր դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունը հանձնվել նույն դատավորին. "Ուստի մեզ համար գործը Ձեզ է հանձնվել կասկածելի հանգամանքներում, և մեր գնահատմամբ` դա տեղի է ունեցել պայմանավորված Ձեր անձի առանձնահատկություններով. հավանաբար նկատի են ունեցել, որ Դուք այն դատավորն եք, ով հազվադեպ է կայացնում այնպիսի դատական ակտ, որը հակասի Դատախազության դիրքորոշմանը"։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Սևակ Թորոսյանը ևս միացավ Հայկ Ալումյանը միջնորդությանը` նշելով, որ համաձայն է ներկայացված վերլուծությանը։ Նշենք, որ Սևակ Թորոսյանը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանն է Ֆրանսիայից, և նա այս գործով դատական նիստին ներկա է առաջին անգամ, և դատավարությանը մասնակցում է թարգմանչի օգնությամբ։
Միջնորդությանը միացան նաև Ռոբերտ Քոչարյանի մյուս պաշտպանները։
Այս պահին դատարանը քննում է գործով մյուս մեղադրյալների պաշտպաններին դատարանի կայացրած որոշումները կրիչի միջոցով տրամադրելու հարցը։

Защита Роберта Кочаряна требует отвода судьи 06/12/2019   13:28  |  Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта требует отвода судьи Апелляционного уголовного суда Армена Даниеляна от рассмотрения жалоб.
С ходатайством об отводе судьи немногим ранее выступил адвокат экс-президента Айк Алумян.
По словам адвоката, хотя они обратились в суд, однако полученные ответы так и не пролили свет на то, каким образом поданные жалобы на две различные судебные акты были переданы на рассмотрение  одному судье.
“Поэтому, на наш взгляд дело было передано Вам при сомнительных обстоятельствах. По нашей оценке, это произошло ввиду особенностей Вашей личности: вероятно, они имеют в виду то, что Вы – тот судья, который редко выносит такой судебный акт, который противоречит позиции Прокуратуры”, - сказал адвокат., обращаясь к судье.
Другой адвокат экс-президента Севак Торосян тоже присоединился к ходатайству Айка Алумяна, отметив, что согласен с представленным анализом.
Отметим, что Севак Торосян – адвокат Роберта Кочаряна из Франции. Он впервые присутствует на судебном заседании и участвует в слушаниях при поддержке переводчика.