ՍԴ-ն չի շտապում որոշում կայացնել. Քոչարյանի գործով դատավորի դիմումի ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգվել է 06/11/2019   13:47  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Սահամանադրական դատարանը մեկ ամսով երկարաձգել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՍԴ պաշտոնական կայքէջից։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնել և դիմել ՍԴ`ՀՀ ՔՕ-ի 300.1 հոդվածով առաջադրված մեղադրանքի, այսինքն հետադարձ ուժ տալու սահմանադրականության, ինչպես նաեւ նշված մեղադրանքի շրջանակներում նախագահական անձեռնմխելիության հարցը պարզելու համար:
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 7-ին որոշել է լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու համար 2019թ.-ի մայիսի 20-ին ՍԴ մուտքագրված առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգել մինչև հուլիսի 9-ը։
12:53 07/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը արձանագրել է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը

Конституционный суд Армении продлил срок рассмотрения обращения судьи по делу Кочаряна 06/11/2019 14:01 | Суд по делу второго президента РА
Конституционный суд Армении продлил на один месяц срок предварительного рассмотрения заявления судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна о приостановлении производства по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и остальных фигурантов и обращении в КС. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения, размещенного на сайте КС.
Председатель Конституционного суда Грайр Товмасян решил для проведения дополнительных исследований продлить срок поступившего в КС 20 мая 2019 года предварительного изучения обращения суда первой инстанции до 9 июля.
Напомним, что судья Давид Григорян 20 мая принял решение приостановить производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех высокопоставленных экс-чиновников и обратиться в КС для прояснения вопроса о конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении.