ՔՊ-ի թեկնածուն պարտվեց Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններում 06/10/2019 10:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է է Աբովյան քաղաքում մայիսի 9-ին կայացած քաղաքապետի ընտրությունների նախնական արդյունքները, որոնց համաձայն ընտրություններում հաղթել է Աբովյանի գործող քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանը:
Վերջինս ստացել է 8453 ձայն, իսկ նրա հիմնական մրցակից՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածու Գրիգոր Գուլյանը՝ 8058 քվե:Առաջադրված թեկնածուներից Սասուն Գրիգորյանը հավաքել է 731 ձայն, Մանուկ Մկրտչյանը ՝ 435 ձայն, Արթուր Ղազարյանն էլ ստացել է 139 ձայն: Անվավեր է ճանաչվել 360 թվեաթերթիկ:
Հիշեցնենք, որ չորս տարի առաջ Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններում Վահագն Գևորգյանին աջակցում էր ԲՀԿ-ն, այս անգամ քաղաքապետը պնդում էր՝ որևէ քաղաքական ուժ իրեն չի աջակցում։ Օրեր առաջ էլ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Վահագն Գևորգյանն իր աջակցության կարիքը չունի։
«Եթե այդպես լիներ քարոզարշավին կմասնակցեի, բայց ինքը հարգալից քաղաքապետ է և իր գործով ապացուցել է դա։ Ընտրողն էլ աբովյանցին է», - ասել էր ԲՀԿ ղեկավարը։

Кандидат от правящей партии проиграл на выборах мэра Абовяна: победу одержал действующий градоначальник 06/10/2019   10:38  |  Избирательное право
Действующий мэр города Абовяна Ваагн Геворкян одержал победу на выборах, прошедших в воскресенье, 9 июня. Об этом свидетельствуют предварительные результаты голосования, опубликованные Центрально избирательной комиссией Армении.
Геворкян заручился поддержкой 8453 избирателей. Его соперник на выборах – кандидат от партии "Гражданский договор" Григор Гулян получил 8058 голосов.
Что касается остальных кандидатов, принимавших участие в выборах градоначальника Абовяна,  Сасун Григорян набрал 731 голос, Манук Мкртчян – 435 голосов, Артур Казарян – 139 голосов.
Напомним, Ваагн Геворкян, которого на прошедших выборах поддерживала партия “Процветающая Армения”, на сей раз баллотировался как беспартийный кандидат.
Недавно лидер ППА Гагик Царукян отметил, что Ваагн Геворкян не нуждается в чьей-либо поддержке.
"Если бы это было так, то я бы принял участие в агиткампании, однако он как мэр снискал уважение в городе и на деле это доказал. Выбирать абовянцам", - заявил ранее лидер ППА.