ՀՀ նախագահը ՍԴ թեկնածուներ առաջադրելիս առաջնորդվել է միայն համապետական ու համազգային շահերով. Էմիլ Տարասյան 06/10/2019 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ նախագահը թեկնածուներ առաջադրելիս առաջնորդվել է միայն համապետական ու համազգային շահերով`գնահատելով մարդու մասնագիտական որակները»,- այսօր այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ նախագահի կողմից որպես Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանի առաջսդրմանը. «Տեքստի մեջ հստակ նշված է, որ այս երկրում չկան շատ անհատ իրավաբաններ, որոնք, ըստ ՀՀ նախագահի, կարող են հավակնել այդ պաշտոնին: Եղած շրջանակից մենք հավաքագրել ենք թեկնածուներ, և ներկայացվել է Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը»,-ասաց Տարասյանը։
Հարցին, թե ինչ էր նշանակում նախագահի հայտարարության հետգրության մեջ առաջարկվող փոփոխությունը առ այն, որ պետք է վերանայվի ընտրության ընթացակարգը, Տարասյանը պատասխանեց հարցով. «Նախագահն արդեն 4 թեկնածու է առաջադրել, որոնք չեն ընտրվել։ Դա նորմա՞լ է»։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 31-ին Արմեն Սարգսյանն առաջադրել էր Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը։ Ավելի վաղ Ազգային ժողովը մերժել էր Արթուր Վաղարշյանի եւ Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունները։

Эмиль Тарасян рассказал, чем руководствовался президент Армении при выдвижении кандидатов на пост судьи КС 06/10/2019   15:00  |  Лента новостей
Президент Армении при выдвижении кандидатов на пост судьи КС руководствовался только общегосударственными и общенациональными интересами,  оценивая профессиональные качества претендента. Об этом заявил в беседе с журналистами руководитель аппарата президента Армении Эмиль Тарасян, комментируя выдвижение  на пост судьи Конституционного суда РА Ваге Григоряна.
“В тексте четко указывается, что в стране не так много частных юристов, которые, по мнению президента РА, могут претендовать на этот пост. Из имеющегося круга мы выбрали кандидатов и представили кандидатуру Ваге Григоряна”, - сказал Тарасян.
Что касается предлагаемого президентом в постскриптуме изменения по поводу пересмотра процедуры избрания, Тарасян отметил, что президент уже выдвинул четыре кандидатуры, однако их не избрали. “Это нормально?” - задался вопросом он.
Напомним, президент Армении Армен Саркисян выдвинул на пост судьи КС кандидатуру Ваге Григоряна 31 мая. Ранее Национальное Собрание отклонило кандидатуры Гора Ованнсияна и Артура Вагаршяна.