Հնարավոր է` այդ գաղտնալսումը տարածված լինի հարևան երկրներից մեկից. Հայկ Գրիգորյանը՝ ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի գաղտալսման մասին 06/10/2019   17:04  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փորձաքննությամբ հերքվել է ԱԱԾ–ի աշխատակիցների կողմից գաղտնալսում իրականացնելու հանգամանքը»,-այս մասին լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ՀՔԾ պետի Սասուն Խաչատրյանի եւ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հեռախոսազրույցի գաղտալսման փասին. «Այս պահին կան քննությամբ ձեռքբերված տվյալներ, ըստ որոնց՝ հնարավոր է` այդ գաղտնալսումը տարածված լինի հարևան երկրներից մեկից»։
Հայկ Գրիգորյանի խոսքով՝ այսօր հայտնի է տեխնիկապես 6 եղանակ, որը թույլ կտար գաղտնալսել ցանկացածին. «Բոլոր ուղղություններով քննություն է կատարվել, ուղարկվել են մի շարք հարցումներ, այդ թվում՝ արտասահման»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են գաղտնալսումն իրականացրել, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ նման ապացույցներ կամ ապացույցների համակցություններ այս պահին չունեն։

Главу СК Армении расспросили о результатах расследования истории с прослушкой глав двух силовых ведомств 06/10/2019 18:13 | Лента новостей
Экспертиза опровергла факт осуществления прослушки сотрудниками Службы национальной безопасности Армении. Об этом заявил в беседе с журналистами в понедельник председатель Следственного комитета Армении Гайк Григорян, коснувшись истории с прослушкой телефонных переговоров глав СНБ и Специальной следственной службы Армении Артура Ванецяна и Сасуна Хачатряна.
“К этому моменту следствием добыты данные, согласно которым, возможно, запись прослушки была распространена с территории одной из соседних стран”, - сказал он.
По его словам, есть шесть технических способов прослушки. “По всем направлениям было проведено расследование, направлены запросы, в том числе за рубеж”, - сказал он.