Յուրի Խաչատուրովը չունի երկրից դուրս գալու պատշաճ թույլտվություն. Ոստիկանություն 06/10/2019   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ, հղում կատարելով քրեական գործով պաշտպանին, տեղեկատվություն են հրապարակել այն մասին, որ ամբաստանյալ Յուրի Խաչատուրովին թույլ չի տրվել հատել ՀՀ սահմանը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ առկա է եղել ելքը թույլատրելու վերաբերյալ դատարանի օրինական որոշում, տեղեկացնում են Ոստիկանությունից։
«Անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել, որ ամբաստանյալ Յուրի Խաչատուրովի ելքը չի թույլատրվել այն պատճառով, որ առկա չի եղել վարույթն իրականացնող մարմնի՝ պատշաճ դատավարական փաստաթղթով՝ որոշմամբ ձևակերպված թույլտվություն:
ՀՀ քրեական դատավարության 143-րդ հոդվածի 6-րդ մասը սահմանում է, որ եթե մեղադրյալը թաքնվել է քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից կամ առանց թույլտվության մեկնել է այլ տեղանք, դատախազը դիմում է դատարան` գրավը պետության եկամուտ դարձնելու միջնորդությամբ:
Վերոգրյալից ակնհայտ է, որ մեղադրյալը, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է գրավը, այլ տեղանք կարող է մեկնել բացառապես վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվությամբ: Վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվությունը պետք է արտահայտվի ոչ այլ կերպ, քան համապատասխան դատավարական փաստաթղթով՝ որոշմամբ: Մինչդեռ տվյալ դեպքում նման որևէ որոշում կայացված չի եղել, և դատարանի կողմից ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությանն ուղղված գրությունը հիմնված չի եղել նման դատավարական որոշման վրա:
Ելքի թույլտվությունը պատշաճ դատավարական փաստաթղթով՝ որոշմամբ արտահայտված լինելու մոտեցումը բխում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի տրամաբանությունից, որում օրենսդիրը, քանիցս օգտագործելով «թույլատրել» եզրույթը, դրա արտահայտման ձև է համարում դատարանի որոշումը: Օրինակ, նույն հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է, որ դատարանի թույլտվությամբ որպես գրավ կարող է ընդունվել անշարժ գույքը: Իսկ անշարժ գույքը որպես գրավի առարկա թույլատրելը կարող է արտահայտվել բացառապես դատարանի՝ խափանման միջոց գրավը թույլատրելի ճանաչելու մասին որոշմամբ:
Բացի այդ, մեղադրյալին այլ տեղանք մեկնելը թույլատրելը կամ չթույլատրելը պատշաճ դատավարական փաստաթղթով ձևակերպելու պահանջը բխում է նաև դրա հիմնավորվածությունն ու պատճառաբանվածությունն ապահովելու անհրաժեշտությունից: Մեղադրյալի մեկնելը թույլատրելու օրինականությունն ու հենց նրա իրավունքների պաշտպանությունն են ենթադրում, որ մեկնելը թույլատրելու կամ չթույլատրելու մասին դատարանի դիրքորոշումը պետք է լինի պատճառաբանված և արտահատվի պատշաճ այնպիսի փաստաթղթով, որը կարող է տալ այն վիճարկելու հնարավորություն, ինչը ևս բացակայում է տվյալ դեպքում», - նշված է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
09:25 13/11/2018  |  ՄամուլԻնչու՞ է լռում Յուրի Խաչատուրովը. «Ժողովուրդ»
15:19 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրի Խաչատուրովը վերադարձել է Հայաստան
09:54 08/11/2018  |  ՄամուլՅուրի Խաչատուրովը վերադարձել է Հայաստան. «Ժողովուրդ»
12:26 06/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոփոխության հարցը այս պահին որևէ կերպ կարգավորված չէ. ԱԳ փոխնախարար
09:22 06/11/2018  |  ՄամուլԱյդպես էլ հստակություն առկա չէ` Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում կպահպանի՞ իր նախագահությունը, թե՝ ոչ. «Ժողովուրդ»
17:25 02/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՅուրի Խաչատուրովի խափանման միջոցի փոփոխության հիմք չկա. պաշտպան. Aysor

В Полиции объяснили, почему Юрию Хачатурову не разрешили пересечь границу Армении 06/10/2019   13:30  |  Лента новостей
Полиция Армении выступила с разъяснением по поводу того причин недопуска обвиняемого по уголовному делу о событиях 1 марта, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрию Хачатурову к пересечению границы Армении.
"Многочисленные СМИ, ссылаясь на защиту по уголовному делу, опубликовали информацию о том, что обвиняемому Юрию Хачатурову не разрешили пересечь границу Армении, несмотря на наличие законной санкции суда на выезд. Считаем необходимым пояснить, что подсудимому Юрию Хачатурову не позволили выехать ввиду отсутствия разрешения, надлежащим образом оформленного решением следственного органа, процессуальным документом”, - говорится в сообщении.
Согласно ч. 6 ст. 143 уголовно-процессуального кодекса Республики Армения, при случае, если обвиняемый скрылся от органа, осуществляющего уголовное производство, или без разрешения выехал в другую страну, прокурор обращается в суд с ходатайством перевести залог в доход государства.
Отмечается, что из вышесказанного очевидно, что обвиняемый, в отношении которого избрана мера пресечения в виде залога, может выехать в другую страну исключительно с разрешения органа, осуществляющего производство.
“Разрешение органа, осуществляющего производство, должно выразжаться не иначе, как соответствующим процессуальным документом, решении. Между тем, в данном случае такого решения не было принято, и письмо, направленное судом в Главное управление уголовного розыска Полиции РА, не основывалось на таком процессуальном решении”, - указывается в заявлении.
В ведомстве пояснили, что решение о разрешении на выезд с надлежащим процессуальным документом, вытекает из логики ст. 143 Уголовно-процессуального кодекса РА, в которой законодатель, неоднократно используя термин “разрешить”, считает формой его выражения решение суда.
“Например, часть 1 той же статьи гласит, что с разрешения суда в качестве залога может быть принято недвижимое имущество. Разрешение недвижимого имущества в качестве предмета залога может быть выражено исключительно решением суда о признании залога допустимой мерой пресечения”, - отмечается в заявлении.
Кроме того, как указали в ведомстве, требование об  оформлении разрешения или запрета на выезде обвиняемого в другую страну надлежащим процессуальным документом вытекает также из необходимости обеспечения его обоснованности и мотивации.
“Законность разрешения на выезд обвиняемого и защита его прав подразумевают, что позиция суда о разрешении или недопуске к выезду должна быть мотивирована и выражаться надлежащим образом тем документом, который позволяет оспаривать его, что также отсутствует в данном случае”, - говорится в заявлении Полиции РА.
14:14 05/03/2019  |  Криминальная хроникаЗащита Юрия Хачатурова представила жалобу генпрокурору Армении