Նախարար Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է կոնգրեսական Աննա Էշուին 06/07/2019 10:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է ԱՄՆ Կոնգրեսի հաղորդակցության և տեխնոլոգիաների հանձնաժողովի և Կոնգրեսի Հայկական հարցերի հանձնախմբի անդամ, կոնգրեսական Աննա Էշուին: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից:
Նախարար Արշակյանը կոնգրեսական Էշուին ներկայացրել է Կալիֆոռնիայի Սիլիկոնյան հովիտ իր կատարած այցի և դրա ընթացքում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հեղինակավոր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումների ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, մասնավորապես` Կալիֆոռնիայի հեղինակավոր կրթական հաստատությունների` Բերքլիի, Սթենֆորդի, Սանթա Քլարայի համալսարանների հետ փոխանակման ծրագրերի իրականացման հեռանկարները, «Օրաքլ», «Սիսքո» և նմանատիպ այլ ընկերությունների հետ համագործակցության հաստատման ու ծավալման հնարավորությունները:
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկկողմ գործակցության ընդլայնման և զարգացման հարցում առանձնակի կարևորվել է Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի դերակատարումն ու ներգրավվածությունը և ձեռք բերվել է պայմանավորվածություն Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում ակտիվ համագործակցության շուրջ։

Акоп Аршакян встретился с американским конгрессменом Анной Эшу 06/07/2019   11:54  |  Лента новостей
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян в рамках рабочего визита в США провел встречу с членом комиссии по коммуникациям и технологиям Конгресса США, конгрессменом Анной Эшу.
Как сообщает пресс-служба Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, Аршакян рассказал конгрессмену Эшу о своем визите в Силиконовую долину Калифорнии и встречах с представителями авторитетных компаний в сфере высоких технологий и достигнутых договоренностях.
Собеседники обсудили ряд вопросов, направленных на развитие сферы высоких технологий Армении, в частности, перспективы реализации программ по обмену с авторитетными учебными заведениями Калифорнии - университетами Беркли, Стэнфорда, Санта Клара, возможности налаживания сотрудничества с компаниями “Оракл”, “Сиско” и др.
В вопросе расширения и развития двустороннего сотрудничества в сфере высоких технологий была особо подчеркнута роль и участие армянской общины Калифорнии и достигнута договоренность об активном сотрудничестве в сфере высоких технологий в Армении.