ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու պահանջը 06/07/2019   17:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2019 թվականի հունիսի 6-ի որոշմամբ բավարարել է Մանվել Գրիգորյանի 2019 թվականի հունիսի 5-ի միջնորդությունը՝ Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց ձեռնարկու վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացանք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության կայքից:
Նշված որոշմամբ Եվրոպական դատարանը, պայմանավորված դիմումատուի ծանր առողջական վիճակով, ՀՀ կառավարությունից պահանջում է հնարավորինս սեղմ ժամկետում ապահովել դիմումատուի տեղափոխումը որոշմամբ մատնանշված բժշկական հաստատություն:
Միևնույն ժամանակ Եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է մինչև սույն թվականի հունիսի 12-ը ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն: Եվրոպական դատարանը նշել է, որ կրկին կքննի միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու վերաբեյալ միջնորդությունը՝ հիմնվելով ներկայացված փաստական տվյալների վրա:
Եվրոպական դատարանը նաև կողմերի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ Պայմանավորվող պետության կողմից 39-րդ կանոնի համաձայն սահմանված միջոցի իրականացումը չապահովելը կարող է հանգեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 34-րդ հոդվածի խախտման:
Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը, համագործակցելով իրավասու մարմինների հետ, ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր քննարկվող որոշման պահանջների կատարումն ապահովելու համար:
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց հունիսի 6-ին՝ մինչև Եվրոպական դատարանի կողմից միջանկյալ միջոցի կիրառման մասին որոշումը ՀՀ կառավարությանը հանձնելը:

ЕСПЧ вынес решение по ходатайству Манвела Григоряна 06/07/2019   17:45  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека  6 июня постановил удовлетворить ходатайство бывшего депутата парламента Армении Манвела Григоряна о принятии обеспечительных мер в соответствии с правилом 39 регламента ЕСПЧ. Об этом сообщается на сайте представительства Армении в ЕСПЧ.
Согласно решению, Европейский суд ввиду тяжелого состояния заявителя требует от правительства Армении по возможности в сжатые сроки обеспечить его перевод в указанное в документе медицинское утверждение.
“В то же время Европейский суд потребовал от правительства Армении до 12 июня этого года представить соответствующую информацию. Европейский суд отметил, что вновь рассмотрит ходатайство заявителя о принятии обеспечительных мер, основываясь на предоставленных фактических данных", - говорится в сообщении.
Европейский суд также обратил внимание сторон на тот факт, что невыполнение договаривающимся государством меры в соответствии с 39-ым правилом регламента ЕСПЧ, может привести к нарушению 34-ой статьи Европейской конвенции о правах человека ("Индивидуальные жалобы").
В настоящее время полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ при сотрудничестве с компетентными органами предпринимает необходимые шаги для обеспечения выполнения требований рассматриваемого решения.
Отметим, что Манвел Григорян был доставлен в гражданскую клинику 6 июня до передачи  правительству РА решения ЕСПЧ о принятии обеспечительных мер.