«Սպանության դրվագով հանցագործության գործիք հանդիսացող զենքը գործում առկա չէ». պաշտպան 06/07/2019 16:57 | Քրեական խրոնիկոն
«Հանցագործության գործիք հանդիսացող զենքը գործում առկա չէ»,-այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Գեղամ Պետրոսյանի պաշտպան Վաղարշակ Գեւորգյանը. «ՀՔԾ-ին այդպես է ձեռնտու եղել, մեղադրանք է առաջադրել»,-ասաց նա։
Հարցին, թե կա՞ արդյոք անձ, ով ցուցմունք է տվել Գեղամ Պետրոսյանի դեմ, պաշտպանը պատասխանեց. «Մի հոգի կա, սակայն նրա հայտնած տեղեկություններով, անկախ նրանից, թե ում է վերագրվում, սպանության մասին խոսք լինել չի կարող»։
Վաղարշակ Գեւորգյանի խոսքով՝ քննիչը գտել է, որ նա կատարել է առանձնապես ծանր հանցագործություն, եւ ազատության մեջ մնալու դեպքում կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը. «Խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու հետ կապված հրապարակային որեւէ բան չեմ ուզում ասել, քանի դեռ Վերաքննիչ բողոքը չեմ գրել, բայց որոշումը ստանալուց հետո բողոքարկելու եմ։»
Անդրադառնալով փաստին, որ դատարանը իրավաչափ է համարել ձերբակալման որոշումը, պաշտպանն ասաց, որ ինքն այլ բան չէր սպասում. «Ուրիշ ի՞նչ պետք է աներ դատարանը, պետք է ասեր, թե հիմնավոր կասկածը բացակայո՞ւմ է, եւ ինքը խափանման միջոց կալանավորումը չի՞ ընտրում, ո՞ր դատավորը նման բան կաներ։ Ասեմ Ձեզ՝ ձերբակալման արձանագրությունը դեռ չէր ստորագրվել, ՀՔԾ-ն արդեն հրապարակեց, որ այդ հոդվածով սահմանված արարք կատարելու համար այսինչ մարդն է ձերբակալվել, մենք դեռ չէինք հասցրել ստորագրել»։
Հիշեցնենք, որ Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով 2008 թվականի մարտի 1-2 ընկած ժամանակահատվածում Զաքար Հովհաննիսյանին սպանելու համար: Հունիսի 4-ին նա ձերբակալվել էր այդ արարքի կասկածանքով, իսկ երեկ՝ հունիսի 6-ին՝ կալանավորվել։
Ինչ վերաբերում է Զաքար Հովհաննիսյանին, նա հրազենային վնասվածք էր ստացել որովայնի շրջանում՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի ուշ երեկոյան՝ Մաշտոցի պողոտայի մոտակայքում Մակարով տեսակի ատրճանակից արձակված կրակոցի հետեւանքով։

Адвокат обвиняемого в убийстве Гегама Петросяна заявил об отсутствии в деле орудия преступления 06/07/2019 17:27 | Криминальная хроника
Оружия, являющегося орудием преступления, в деле нет, заявил Вагаршак Геворкян, адвокат обвиняемого по делу о событиях 1-2 марта бывшего заместителя командующего войсками Полиции Армении Гегама Петросяна.
“Специальной следственной службе было так выгодно; предъявили обвинение” , - сказал он.
Напомним, в рамках дела о событиях 1-2 марта Гегаму Петросяну 6 июня было предъявлено обвинение в убийстве Закара Ованнисяна во время событий 1-2 марта 2008 года. Ему инкриминируют часть 1 статьи 104 УК Армении.
4 июня его задержали по подозрению в совершении этого деяния, а накануне, 6 июня, он был арестован.
По словам Вагаршака Геворкяна, следователь посчитал, что он совершил особо тяжкое преступление, и в случае нахождения на свободе может препятствовать следствию.
“Делать публичных заявлений по поводу обоснованности меры пресечения я не хочу, поскольку я еще не подготовил апелляционной жалобы”, - сказал адвокат, отметив, что обжалует решение суда после того, как получит его.
Что касается того факта, что суд посчитал правомерным задержание его подзащитного, адвокат заявил, что он ничего другого и не ожидал.
“Что еще оставалось делать суду. Должен был заявить, что нет обоснованного подозрения и что не станет избирать меру пресечения в виде заключения под стражу? Кто из судей пойдет на это? Скажу вам, что протокол о задержании еще не был подписан, когда ССС опубликовала информацию о задержании конкретного лица за совершение деяния, предусмотренного этой статьей. Мы еще не успели подписать”, - сказал он.
На вопрос о том, давал ли кто-либо показаний против Гегама Петросяна, адвокат отметил: “Есть один, однако по предоставленным им сведениям, независимо от того, кому они приписываются, не может быть и речи об убийстве”.