10 տարիների ընթացքում «Մարտի 1»-ի գործով ոչ թե քննություն է տեղի ունեցել, այլ իրականացվել է ցանկացած գործողություն՝ կոծկելու բոլոր փաստերը.Վարչապետ (տեսանյութ) 06/05/2019 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
«Այն, որ մարտի 1-ի գործով կոնկրետ մարդ է ձերբակալվել, խոսում է Հատուկ ծառայության հետևողականության մասին», - այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը ՝ անդրադառնալով ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալի, շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալությանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում մարտի 1-ի գործով ոչ թե քննություն է տեղի ունեցել, այլ իրականացվել է ցանկացած գործողություն՝ կոծկելու բոլոր փաստերը, - «Փաստը, որ պարկուճները փոխված են, նշանակում է ամեն ինչ փոխված է՝ մարդիկ, դեպքերը, դեմքերը։ Եթե այս պայմաններում ՀՔԾ-ն կարողացել է հասնել նրան, որ կոնկրետ մարդ ձերբակալվի, ես այդ լուրն իմանալուց հետո շատ էմոցիոնալ պահեր եմ ապրել։»
Նիկոլ Փաշինյանը խուսափեց իրավական հարցերի վերաբերյալ գնահատակններ տալուց, սակայն ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ հասարակությունը չի վստահում դատական համակարգին.
«Դատական համակարգի վերաբերյալ իմ գնահատականը տալիս ասել եմ, որ չեմ կարող գնահատել որևէ դատական ատյանի որևէ որոշման օրինականությունը կամ ապօրինությունը։ Ոչ թե կարծիք չունեմ, այլ դա իմ իրավասությունների մեջ չի մտնում», - ասաց վարչապետը։

Пашинян прокомментировал задержание высокопоставленного экс-полицейского по делу 1 марта 06/05/2019   12:23  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал задержание бывшего заместителя командующего войсками Полиции Гегама Петросяна, занимавшего в 2008 году пост начальника штаба.
“Тот факт, что по делу 1 марта задержан конкретный человек, говорит о последовательности Специальной следственной службы”, - заявил Пашинян в беседе с журналистами в среду, 5 июня.
Премьер подчеркнул, что за последние 10 лет по делу о событиях 1 марта 2008 года проводилось не расследование, а предпринимались всяческие меры для сокрытия всех фактов.
“Факт подмены гильз указывает на то, что все подверглось подмене – люди, события, лица. Если в этих условиях ССС сумела добиться задержания конкретного человека….Я, услышав эту новость, пережил сильное эмоциональное потрясение”, - заявил он.
Никол Пашинян воздержался от озвучивания оценок по юридическим вопросам, однако еще раз подчеркнул, что общественность не доверяет судебной системе.